kapubanner for mobile

Éles vita az uniós bevándorlókról Nagy-Britanniában

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

Elveszik-e a bevándorlók a britek elől a munkahelyeket? Az uniós bevándorlás hatásairól vitatkoztak a brit parlamentben. Tudás és szakképesítés érkezik vagy a tömeges bevándorlás lenyomja a béreket és előnyeit nem a hétköznapi britek élvezik? Ízelítő a szembenálló nézőpontokból.

Csütörtökön nyilvánosságra került egy brit belügyminisztériumi jelentés, amely szerint a témával foglalkozó szakirodalomban kevés a bizonyíték arra, hogy az EU-migráció statisztikailag jelentős hatást gyakorol a hazai munkaerő foglalkoztatottsági adataira.

Ez ellentmond a brit belügyminisztérium mellett működő bevándorlási tanácsadó szervezet (Migration Advisory Committee) nemrégiben tett megállapításának is, amely szerint minden száz új bevándorló 23 brit állampolgárt foszt meg állásától.

James Brokenshire, a belügyminisztérium konzervatív párti bevándorlásügyi államtitkára a Demos politikatudományi intézetben elmondott beszédében kijelentette, hogy "túl nagy" az EU-társállamokból érkezők száma. Hozzátette: a "zabolátlan tömeges bevándorlás" lenyomja a béreket, felhajtja az ingatlanárakat, és feszültségeket okoz a közszolgáltatásokban.
Az államtitkár szerint a bevándorlás gazdasági előnyeiből nem a "keményen dolgozó hétköznapi britek" részesülnek, hanem az olcsó munkaerőt kereső munkaadók, és "a vagyonos városi elit" tagjai, akik "olcsón dolgozó mesterembereket" akarnak.

Vince Cable, az üzleti ügyek minisztere, aki a Liberális Demokratákat képviseli a brit kormánykoalícióban, a londoni City pénzügyi központjának vezetői előtt elmondott beszédében azonban kijelentette, hogy személy szerint "rendkívül nyugodtan" szemléli az uniós bevándorlást, mivel az EU-társállamokból érkezők olyan tudást és szakképesítéseket hoznak magukkal, amelyekre a brit gazdaságnak szüksége van. Cable szerint véget kell vetni a bevándorlással kapcsolatos "rémtörténetek" terjesztésének.

A Konzervatív Párt vezette brit kormány az utóbbi hónapokban - főleg a román és a bolgár állampolgárokkal szembeni korlátozások lejárta nyomán, és az európai parlamenti választások közeledtével, gyakran a liberális koalíciós partnerrel is összetűzve - sorra jelentette be az EU-polgárok nagy-britanniai munkavállalási feltételeinek szigorítását, és az unión belüli szabad munkavállalás egész rendszerének korlátozását is követeli.
  • 2026.06.15Stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó szakirányú továbbképzés A képzés valós szervezeti helyzeteken, gyakorló HR-vezetők tapasztalatán és emberközpontú stratégiai szemléleten keresztül ad azonnal alkalmazható tudást.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.18Mesterséges intelligencia üzleti használata - a rejtett kockázatok Az előadás célja, hogy gyakorlati, adatvédelmi és AI jogi szempontból is bemutassa a mesterséges intelligencia üzleti használatának legkritikusabb kockázatait. Kiemelt fókuszt kap, hogy milyen adatokat tilos, de legalább is nem jó ötlet AI rendszerekbe bevinni és hogyan történik mindez a valóságban, akár észrevétlenül.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek