kapubanner for mobile
Megjelent: 14 éve

Ígéret marad a háziorvosok ingyenes parkolása?

A főpolgármester megígérte, de egyelőre nincs napirenden az a jogszabály, amely teljesen ingyenessé tenné a háziorvosok és ügyeleti orvosok parkolását Budapesten. A Figyelőnetnek nyilatkozó orvosok a körzeten kívüli betegek miatt kérnék az ingyenességet.

Tervei szerint ingyenes parkolást biztosítana az ügyeleti és háziorvosoknak Budapesten -–ígérte bő egy héttel az önkormányzati választások előtt Tarlós István, aki azóta főpolgármester lett.

Lapunk megkereste a Fővárosi Önkormányzatot, hogy a Moszkva tér átnevezése és Budapest zászlajának lecserélése mellett jutott-e már idő a háziorvosok ingyenes parkolásához szükséges jogszabályok megalkotására, ám azt a választ kaptuk, hogy a "kérdés nincs napirenden".

Bár a napokban megjelent hírek szerint Nyíregyházán már vissza is élnek az egészségügyi dolgozók az ingyenes várakozás lehetőségével, Budapesten egyelőre visszaélni sincs igazán mivel. A fővárosi háziorvosok attól az önkormányzattól kapnak parkolási engedélyt, ahol praxisuk van. A cédula évente ezer forintért kiváltható, tehát ugyanannyiba kerül, mint a kerületi lakosok magáncélra történő éves parkolása.

Az engedélyhez több kerületben óra is tartozik, amin be kell állítani a parkolás kezdetét, innentől kezdve két órájuk van az orvosoknak, mielőtt fizetniük kell. A rendszer nem túl szerencsés, mert így a háziorvosnak sokszor sietnie kell a beteg ellátásakor, ha nem akar fizetni.

Ha elköltözik a beteg

Nikolits Ilona, II. kerületi háziorvos szerint a parkolási gond ott kezdődik, amikor a háziorvos betege elköltözik, és később is ragaszkodik a jól bevált gyógyítójához. Ekkor ugyanis az orvos kénytelen megfizetni a parkolási díjat, ha ki kell mennie a helyszínre. "A második kerületben van parkolási engedélyünk, de sok más kerületből is van betegem, és amikor hozzájuk kell kimennem, a parkolás rengeteg pénz. Sajnos Budapesten a háziorvos csak oda kap parkolási engedélyt, ahol a rendelője van, pedig a pacientúrája az egész városra kiterjedhet." -– mondja Nikolits Ilona.

A szomszédos XII. kerületben rendelő Komáromi Zoltánnak akkor is gondot okoz fizetni, amikor az OEP-hez, a SOTE-ra, kötelező továbbképzésekre hivatalos, vagy kórházi konzultációra hívják egy saját betegéhez, és az intézmény adott esetben egy másik kerületében van. "Igazán nem lenne nagy bevételkiesés a fővárosi önkormányzatnak egy általános engedélyt kiadni, ráadásul egy kicsit a szakma megbecsülését is jelentené" -– véli.

A hegyvidéki háziorvos azt is hozzátette, hogy a fővárosban praktizáló mintegy 1500 háziorvoson kívül ugyanennyi körzeti nővérnek, 300 védőnőnek, és 300-400 otthoni szakellátónak is járhatna az engedély, hiszen ők is rendkívül sokat fizetnek parkolásért munkaidejük alatt.

Pósalaki Gabriella évekig volt a 16. kerület egyik háziorvosa. "A kerületben persze van engedélyünk, de nekem számos olyan betegem volt, aki más kerületekbe költözött, és oda kellett utánamennem, mivel ragaszkodott hozzám. Az is gyakori, hogy a háziorvost konzultálni hívják egyik -– más kerületben lévő kórházban fekvő -– betegéhez. Ilyenkor sajnos súlyos pénzeket kellett fizetnem a parkolásért ugyanúgy, mint bárki másnak" -– mondja.

Tízezrek munkaidőben

Lapunknak nyilatkozott olyan orvos is, aki havonta több tízezer forintot költ parkolási bírságra, mert egy-egy körzeten kívüli beteghez sietve nincs módja/ideje parkolójegyet venni.

Az egészségügyet érintő szabályok ésszerűsítését célba vevő deregulacio.hu honlapon az egyik hozzászóló azt a megoldást javasolja, hogy -– mivel az egészségügyi ellátásban dolgozók valamennyi adata megvan a területileg illetékes ÁNTSZ-ben -– a hivatal által kiadott igazolás alapján a mozgáskorlátozottak parkolójegyéhez használt technológia felhasználásával az okmányiroda adná ki a parkolókártyát, ami a KRESZ megfelelő paragrafusának "szolgálatban levő egészségügyi alapellátásban dolgozó" kiegészítésével jogosítana díjmentes parkolásra.
  • 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Nem hívtak időben mentőt munkatársukhoz, elítélték őket

Mire a megsérült dolgozó kollégái mentőt hívtak, a férfinak leállt a légzése. Teljes cikk

Már parlamenti vitán a 14. havi nyugdíjról szóló törvényjavaslat

A kormány javaslatára az Országgyűlés megkezdi a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló törvénytervezet tárgyalását - közölte a... Teljes cikk

NAV: eddig kell bevallani és befizetni a globális minimumadó előlegét

A multinacionális vállalatcsoport vagy a nagyméretű belföldi vállalatcsoport belföldi csoporttagjaira vonatkozó, elismert belföldi kiegészítő adó... Teljes cikk