Májustól több lesz a munkanélküli az unióban
Címlap >> VilággazdaságMájustól több lesz a munkanélküli az unióban /uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20031010majustol.html" (MTI)" http://www.mti.hu" mtilogo.gif" Májustól több lesz a munkanélküli az unióban2003. október 10., péntek, 11:56|Utolsó módosítás: 2003. október 10., péntek, 11:57A cikk betűmérete :kisebbnagyobbTöbb mint 12 millió új munkahely keletkezett az Európai Unió tagországaiban 1997 és 2002 között. Annak ellenére, hogy a bővülési ütem tavaly lassult, még így is 0,4 százalékkal nőtt a foglalkoztatottak száma a 2001-es adathoz képest, írta a Le Soir című belga lap. A csatlakozó országokkal együtt számítva az átlagos foglalkoztatottsági szint visszaesik.Az EU 2000-ben tartott lisszaboni csúcsértekezletén a tagállamok vezetői célul tűzték ki, hogy a szervezetnek egy évtized alatt a Föld legdinamikusabb és legversenyképesebb térségévé kell válnia. Egy évvel később, a stockholmi csúcson mindezt azzal egészítették ki, hogy 2010-re a munkaképes korú lakosság (azaz a 15 és 64 év közötti korcsoport) foglalkoztatottsági arányának el kell érnie a 70 százalékot a tizenötök országaiban.A női foglalkoztatottság nőttAz Európai Bizottság Brüsszelben kiadott, szokásos éves foglalkoztatottsági jelentése szerint ez az arány tavaly csak 64,3 százalék volt, azaz a tagországoknak (a hozzájuk jövő májusban csatlakozó 10 új tagállammal, köztük Magyarországgal együtt) 2003 és 2010 között még 22 millió új munkahelyet kellene teremteniük. Az előző öt év adata szerint ez nem lehetetlen, de nehéz feladat, a Le Soir szerint. A most közzétett bizottsági dokumentum szerint a tavalyi, 64,3 százalékos arány mindössze 0,2 százalékos növekedés a 2001-es adathoz képest, és jócskán elmarad a 2000-es, majdnem két százalékos bővüléstől. Ez a minimális növekedés is jórészt a női foglalkoztatottság növekedésének köszönhető: ez a mutató az Európai Unió területén ma már a teljes, munkaképes korú lakosság 55,6 százalékát teszi ki, s 0,6 százalékkal nagyobb, mint az előző évben. A férfiak foglalkoztatottsága viszont némileg csökkent, és tavaly 72,8 százalékon állt.A jelentés most első ízben foglalkozott részletesen a jövőre csatlakozó 10 új tagállam helyzetével. Ha ezeknek az államoknak az adatait hozzávesszük a tizenötökéhez, akkor az átlagos foglalkoztatottsági szint 62,9 százalékra esik vissza, a dokumentum szerint. Különösen rossz Lengyelország helyzete, ahol a többi kilenc országtól eltérően - amelyekben csökkent a munkanélküliségi arány - a munkanélküliség tavaly még mindig 20 százalék körül mozgott.(MTI)
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
További cikkek
Sokan terveznek új állást keresni 2026-ban, de kemény lesz a verseny
Átlag felett az álláskeresők száma a technológiai és egészségügyi szakemberek, a Z generációs munkavállalók és a dolgozó szülők körében. Teljes cikk
Új év, új élet? Munkát kínálnak egy teljesen lakatlan szigeten
Különleges álláslehetőséget hirdetett meg a Scottish Wildlife Trust: hat hónapra természetvédelmi őrt keresnek a lakatlan Handa szigetre Skócia... Teljes cikk
A brit dolgozók harmada nem érzi az inspirációt a munkahelyén - Mi lehet a megoldás?
Az inspiráció hiánya többek között a termelékenységre is negatív hatással van. Teljes cikk
Kapcsolódó hírek
A tudás törvényei: a megértés kulcsa