Minden eszközzel élni kell az internetes álláskeresésben
Önéletrajz feltöltése állásoldalra, kör-email az álláskeresésről ismerősöknek, értesítés a legfrissebb állásokról, linkgyűjtemény az eddigi munkákról. Ha gyorsan szeretnénk álláshoz jutni, az internet adta összes lehetőséget ki kell használni. Vannak könnyen elérhető, olcsó, és sok munkát igénylő drága módszerek. Minél több csatornát mozgósítunk, annál nagyobb az esélyünk a sikerre.
Álláskereséskor lényeges szempont, hogy minél gyorsabban értesüljünk a legfrissebb állásajánlatokról. A nagy állásportálokon e-mailben, mobiltelefonunkra kaphatunk értesítést a legújabb állásajánlatokról a megadott szempontok - iparág, szakterület, pozíciónév - alapján.
Szintén támogatja a munkakeresést, ha kör-emailben kérünk segítséget, tippet barátainktól, ismerőseinktől. Az iwiw közösségi portálon például az Üzenőfalra feltehetjük álláskeresési üzenetünket, amelyet minden ismerősünk automatikusan láthat. A kapcsolati tőke pedig sokat érhet az álláskeresés folyamán.
Kör-email, infogyűjtés a cégről
Ha már eljutottunk oda, hogy állásinterjú-meghívást kapunk, a világháló az egyik legjobb információgyűjtési terep. Némi kereséssel temérdek adat szerezhető a kinézett cégről. Ha az interjún képben vagyunk a cég nemzetközi hátteréről, eredményeiről, szakmai sikereiről, tevékenységéről, előnnyel indulunk.
A publikációkban rejlő lehetőségeket szakemberként is érdemes kihasználni: ha módunkban áll, rendszeresen jelenjünk meg szakportálokon, szóljunk hozzá névvel és elérhetőséggel minél több témához Egy-egy esélyes jelöltnél a kiválasztás utolsó köreiben a fejvadászok előszeretettel néznek utána a pályázó szakmai előéletének, véleményének a világhálón.
Kevés a saját weblap, jól mutat a linkgyűjtemény
Magyarországon kevéssé elterjedt, ám esetenként látványossá tehető a bemutatkozás saját weboldallal. Szabó Linda, az IT - Jobs HR-tanácsadója napi tapasztalatai alapján arra a következtetésre jutott: aránylag ritkán találkozik IT-területre pályázók közül saját weboldallal rendelkezőkkel.
Akinek nincs energiája saját weblapot összeállítani, önéletrajzába referenciamunkáiról linkgyűjteményt fűzhet be. Különösen IT-fejlesztőknek érdemes a bemutatkozásnak ezt a fajtáját választani. A reklámszakmában dolgozók (grafikusok, designerek, reklámszövegírók) is előszeretettel küldenek a fejvadászoknak .jpg formátumban munkáikból - tudtuk meg egy budapesti reklámügynökség munkatársától.
Joó Zsuzsanna karriertanácsadó szerint különösen ott érdemes ezt az eszközt bevetni, ahol a munkavégzésnek látványos eredményei vannak - például az építészeknek, lakberendezőknek, művészeknek, a szépségiparban és a média egyes területein dolgozóknak. A karriertanácsadó ugyancsak azt tapasztalta: a saját weboldallal vagy linkgyűjteménnyel pályázó munkavállalók még ritkaságszámba mennek - egyelőre inkább a magánvállalkozók élnek a lehetőséggel.
Ritka és drága a video önéletrajz
Még gyermekcipőben jár és drága, de egyesek szerint a jövő a video-önéletrajz irányába mutat. A módszert itthon másfél éve, a tengerentúlon és Kanadában évek óta alkalmazzák. A szolgáltatást választók kétféle bemutatkozást is filmre vihetnek. Egyikben elegendő mindössze 50-60 másodperc leforgása alatt frappánsan bemutatkozniuk, míg a bővített változatban akár munka, tárgyalás vagy társasági események közepette is szemügyre veheti a fejvadász vagy HR-es a leendő munkatársat. A video CV-re vágyók pszichológus, HR, - és kommunikációs szakember segítségét is kikérhetik a video elkészíttetése előtt. Belényessy Gyula, a Navigátor Kft. ügyvezetője szerint a módszer előnye: a vizuális beazonosíthatóság emlékezetesebbé teszi a pályázókat.
A cégvezető tapasztalatai szerint eddig főként a harmincas-negyvenes éveikben járó, vezető pozícióban dolgozók igényelték a video önéletrajzot, ám a módszer pályakezdőknél is sikeres lehet. "Átütő személyiséggel fiatal kora ellenére is vonzó lehet a jelölt "- teszi hozzá. A video önéletrajz azonban költséges: a cv-re vágyók átlagosan 30-40 ezer forint ráfordításával készíttethetik el pályázati anyagaikat. Az ügyvezető azonban hozzátette: a video cv nem váltja ki a hagyományos jelentkezést, csupán árnyaltabbá teszi a pályázóról alkotható képet.
Vízió vagy hamarosan valóság?
Magyar szemmel még hihetetlennek, sőt megmosolyogtatónak tűnhet, ám nagy multik (Sodexho, Microsoft) az Egyesült Államokban már tesztelik a virtuális világban történő munkaerőkiválasztást a Second Life internetes oldalon (www.secondlife.com). Az eszköz lényege: az álláskeresők egy kiválasztott figurában jelennek meg a virtuális világban, ahol járhatnak-kelhetnek, egymással beszélgethetnek, sőt cégekhez állásinterjúra is bejelentkezhetnek. A bejelentkezés után a HR-essel szemben ülve, chatelve kommunikálnak egymással, majd a HR-es egy-egy sikeres beszélgetés után személyes interjúidőpontot is megadhat. Egyelőre magyar kezdeményezés nincs e téren.
Takács Gabriella
(jobpilot.hu)
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
A Csepeli Szabadkikötő dolgozói idén is előálltak saját, fanyar humorral teli naptárukkal, amelyben munkaruhában – vagy épp anélkül –... Teljes cikk
Cristiano Ronaldo egy robotkapus ellen tesztelte lövőerejét, miután Mark Rober, a NASA-mérnökből lett YouTube-sztár megépítette a villámgyors,... Teljes cikk
Határozatlan idejű sztrájkot hirdettek december 15-től a párizsi Louvre dolgozói, tiltakozásul a "romló munkakörülményeik" és az "elégtelen... Teljes cikk
A tudás törvényei: a megértés kulcsa