Országos sztrájkra készülnek a romániai oktatók
Május 5-én a pedagógusok várhatóan orzságszerte sztrájkba lépnek, ezt az akciót május 13-án és 21-én újabb tiltakozó munkabeszüntetés követi.
A Boc-kormány egy héttel korábban döntött a közalkalmazottak egységes bérezéséről, amelynek értelmében a jelenlegi 1:72 arányról 1:15-re csökkenne a különbség a különböző szférákban tevékenykedő közalkalmazottak bérei között. Ezen kívül nem részesülnének 2015-ig fizetésemelésben mindazok, akiknek jelenlegi havi járandósága meghaladja az államelnök fizetését.
A 2009-es költségvetés kiigazítása nyomán alkalmazott megszorítások különösen nagy mértékben sújtják az oktatási tárcát. A tanügyi minisztérium a kiigazítást követően 676 millió lejjel kevesebből lesz kénytelen gazdálkodni, miután eredetileg a büdzsé 11,9 milliárd lejt irányzott elő számára. A szakszervezetek szerint a megszorítást csakis a bérek csökkentésével vagy tömeges elbocsátásokkal lesz képes véghez vinni a szaktárca, így arra számítanak, hogy a fizetések akár 20 százalékkal is csökkenhetnek e szakmában. Május 5-én a pedagógusok várhatóan orzságszerte sztrájkba lépnek, ezt az akciót május 13-án és 21-én újabb tiltakozó munkabeszüntetés követi.
Ami a tiltakozó akció formáját illeti, a pedagógusok bojkottálni készülnek kedden az egységes országos dolgozatírást, amelyen Romániában mintegy 427 ezer 7. és 8. osztályos diák vesz részt. Ez a lépés pedig egyenértékű lenne a tanév befagyasztásával, mivel a vizsgák hiányában nem kaphatnak végleges osztályzatot a tanulók, így elmaradhatnak a gimnáziumi felvételik is.
A tanárokkal való szolidaritásuk jeléül kedden a Sed Lex szakszervezeti szövetséghez tartozó mintegy 65 ezer közalkalmazott készül sztrájkba lépni. Nem szűnik a vasutasok elégedetlensége sem. Az állami vasúti társaság (CFR) csaknem tízezer dolgozója tüntetett már a múlt héten Bukarest utcáin, mivel a cég különböző részlegeinél összesen 12 ezer embert akarnak utcára küldeni. A vasúti dolgozók szakszervezetei mindenesetre ezen a héten fel kívánják újítani a tárgyalásokat Radu Berceanu szállítási miniszterrel.
- 2026.02.19Tudásmegosztó közösségek szerepe a digitális korban A konferencián a tudásmegosztó tanulóközösségek kialakításának és működtetésének gyakorlati kérdéseivel foglalkozunk. Az üzleti szférában és a felnőttoktatás területén alkalmazott gyakorlati tapasztalatokon keresztül, valamint a kapcsolódó kutatási eredmények tükrében vizsgáljuk, hogy a szervezetekben, szervezetek közötti és szervezeteken átívelő szakmai közösségekben a tudásmegosztás hogyan működik, milyen átalakuláson esik át a digitális transzformáció hatására.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Egy friss kutatás eredményei szerint a vállalatoknak többféle bejelentési lehetőséget kellene biztosítaniuk a dolgozóiknak, hogy a számukra... Teljes cikk
Januárban 224 130-ra csökkent a regisztrált álláskeresők száma Magyarországon, ami egy év alatt több mint hatezer fős mérséklődést jelent –... Teljes cikk
A német kormánykoalíció fellazítaná a hagyományos napi 8 órás munkanap szabályát, és a jövőben a napi korlát helyett heti maximális... Teljes cikk
- Újabb 10 százalékkal emelkedik a szakképzésben oktatók bére januártól 2 hónapja
- Sztrájk és káosz a világ leghíresebb múzeumában 2 hónapja
- "Ez már modern rabszolgaság" - általános sztrájk a 13 órás munkanap ellen 5 hónapja
- Kétszáznál több dolgozót bocsátanak el ebből az erdélyi gyárból 5 hónapja
- Zajlanak a tárgyalások a munkavállalókkal a kukássztrájk után 5 hónapja
- Sztrájkolnak a kukások Budapesten 5 hónapja
- Egy napra leáll az élet Olaszországban 5 hónapja
- Brutális támadás ázsiai vendégmunkások ellen – "olyan munkát végeztek, amit más nem vállalna" 6 hónapja
- Nem lesz sztrájk a pécsi buszközlekedésben 6 hónapja
- Nyugdíjreform Romániában: több adó, kevesebb szabadság a megtakarítások felett 6 hónapja
- Bojkottálhatják a tanévkezdést Romániában az oktatási szakszervezetek 7 hónapja

Filmek a munka valóságáról: sztrájktól a szellemírásig