Új trend: "Légy magánorvos és gazdag leszel!"

A közegészségügyi dolgozók fizetése siralmas - ez az ami miatt egy új trend kezd kibontakozni az orvosok körében: plusz jövedelem reményében egyre többen vállalnak magánorvosi praxist a rendelőintézeti munka mellett - nem is kevés pénzért. Nem véletlen tehát, hogy ma már minden 6. orvos rendelkezik magánpraxissal is.

A 2003-as Országos Lakossági Egészségfelmérés-ben közétett adatok szerint a magyar lakosság 11,5 %-a jár magánrendelőkbe, mert a közegészségügyi ellátást egyáltalán nem tartja elfogadhatónak. A magyar orvosok legtöbbje kezd rájönni, hogy a legjobb kereseti forrás a magánpraxis indítása lehet az állandó munkahely megtartása mellett.

Mint azt a Magyar Hírlaptól megtudhattuk: múlt évben a magánorvosokhoz járó betegek átlag 20 ezer forintot adtak ki egy általános vizsgálatra. Ez pedig nem csekély összeg! Mivel a lehetőséget egyre több orvos használja ki, ezért az APEH egyenesen razziába kezdett a magánorvosi rendelőkkel szemben.

A legnagyobb problémát ugyanis nem az jelenti, hogy az emberek inkább a magánorvosi rendelőintézeteket keresik fel a közegészségügyi intézmények helyett, hanem az, hogy a -magánpraxist vezető, de- főállásban az állami intézményeknél dolgozó orvosok - idő, vagy csupán motiváltság hiányában - nem látják el kielégítően feladatkörüket.

A felmérés mindazonáltal rámutatott: különösen sok orvos és nagy pénz forog a nőgyógyászati, a bőrgyógyászati és a fogorvosi magánrendelések területén, mivel ezekre mutatkozik a legnagyobb kereslet. A kutatási eredmények szerint a fogorvosi rendeléseket látogató lakossághányad szinte 100 %-a már megfordult magánfogorvosnál, illetve a túlnyomó többség kizárólag a magánorvosi rendelést veszi igénybe.

2003-ban a magánrendelők szolgáltatásaira a felmérés szerint összesen 18 milliárd forintot költött a magyar lakosság. Érdekesség, hogy a 2002-es adatokhoz képest elég magasnak tűnő adatok nem arról árulkodnak -mint gondolhatnánk-, hogy az orvosi rendelők száma növekedett, hanem arról, hogy a fejenkénti magánrendelői kiadások összege sokszorozódott meg a korábbi kiadásokhoz képest.

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal igazgatója, Felmérai István elmondása szerint -a magánrendelőknek ugyanazokat a jogszabályban rögzített minimumfeltételeket kell teljesíteniük, mint a közfinanszírozott szolgáltatóknak-, mégis, talán reálisabb lenne, ha ezt a kijelentést fordítva mondanánk. A közellátás néha nem emberhez méltó színvonalán ugyanis aligha segít majd az a trend, mely az orvosok körében egyre felkapottabbnak látszik.



A Világgazdaság cikke nyomán
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Alulról a negyedik helyen áll a magyar minimálbér az EU-ban - mutatjuk a számokat

Van olyan ország az EU-n belül, ahol több mint négyszer magasabb minimálbérrel számolhatnak a dolgozók, mint más tagországokban. Teljes cikk

Ezeken a helyszíneken ellenőriz a NAV február végén

A NAV ellenőrei számos helyszínen vizsgálják majd többek között az alkalmazottak bejelentését is. Teljes cikk

Kutatás: csak napi 2-3 órát tudnak koncentráltan dolgozni a munkavállalók, ez az oka

Egy friss kimutatás szerint egy átlagos munkavállaló évente kétszer annyi megbeszélésen vesz részt, mint két évvel ezelőtt, ami a koncentrált... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek