"A szakképzés ma már a felsőoktatásba bekerülés szempontjából is fontos"
A kormánynak az a célja, hogy Magyarországon minél több fiatal szerezzen szakmát, képesítést, amellyel versenyképes tudáshoz juthat - mondta Koncz Zsófia, a családokért felelős államtitkár csütörtökön a Mol Petrolkémia Zrt. középfokú duális képzésének tiszaújvárosi tanévnyitó ünnepségén.
Koncz Zsófia elmondta, 2020-ban teljesen átalakult a szakképzés, a duális képzés pedig egyértelműen az életre készíti fel a diákokat. Hozzátette, a szakképzés ma már a felsőoktatásba bekerülés szempontjából is fontos, a technikumban pedig nemcsak érettségit, hanem szakmát is szereznek a tanulók.
Megjegyezte, az új szakképzési rendszer sikerét mutatja például az, hogy tízből hat fiatal az általános iskola elvégzése után a szakképzést választja.
Kiemelte, hogy a duális képzésben részt vevők száma dinamikusan emelkedik: míg a 2021/2022-es tanévben még mintegy 34 ezer, addig a 2023/2024-es tanévben már több mint 62 ezer volt.
A legfrissebb felvételi adatok szerint a 8. osztályt követően a tanulók 43 százaléka választotta a technikumi oktatást, 37 százalékuk a gimnáziumot, 16 százalékuk a szakképző iskolát - ismertette Koncz Zsófia, hozzátéve: a szakképzés egészében 325 ezer diák részvételére indulnak képzések.
Elmondta, a szakképzés átalakításánál fontos szempont volt, hogy a kormány ösztöndíjat, míg a duális képzésben munkabért vezetett be. Mindezek mellett az újratervezés egyik fő iránya az, hogy a diákok és az iskolák így a vállalkozásokkal is összekapcsolódnak - fűzte hozzá.
Az államtitkár örömét fejezte ki, hogy a Mol képzése idén is teljes létszámmal indul, és azt mondta, büszke arra, hogy a tanulók mintegy fele tiszaújvárosi.
Császár Péter, a Mol Petrolkémia Zrt. vezérigazgatója köszöntőjében arról beszélt, hogy nyolcadik alkalommal indult el a vállalat képzése, a tavalyihoz hasonlóan idén is a maximális létszámmal, azaz 130 diákkal.
A cég Tiszaújvárosban és Százhalombattán is alapított egy új képzési központot, amivel az utánpótlásképzésre koncentrálva szeretnék még magasabb szinten folytatni a képzési programot - tette hozzá.
Dési Viktória, a Mol Petrolkémia Zrt. képzési központjának vezetője azt mondta, a cég képzésében részt vevő diákok olyan közegben tanulhatnak, ahol gondtalanul, "még munkavállalói felelősség nélkül" gyakorlatozhatnak.
Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke egy videóüzenetben szólt a diákokhoz, ebben arról beszélt, biztos abban, hogy a Mol duális képzésében a tanulók munkalehetőséget, és olyan képzést kapnak, amely biztosítja a megfelelő piaci tudást.
MTI
- 2024.10.212024.10.21– 12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában. Részletek Jegyek
- 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. Részletek Jegyek
Magyarországon az állami oktatás helyzete miatt (alulfinanszírozottság, pedagógushiány, elavult tantervek stb.) a magánintézmények iránti kereslet... Teljes cikk
A mérnöki és technológiai iparágban helyezkedne el legszívesebben az egyetemi hallgatók többsége a diploma megszerzése után, derült ki az 56.... Teljes cikk
- Közös képzést indít a Semmelweis Egyetem és a németországi Westpfalz-Klinikum 2 hete
- A helyi felsőoktatás és szakképzés vezetőivel egyeztetett a BYD 2 hete
- HR képzések 2025 2 hete
- A legjobb nemzetközi üzleti képzések között a magyar egyetem programja 2 hete
- Hankó Balázs: a magyar csapat kiválóan teljesített a szakmák világversenyén 3 hete
- A személyes védjegyek magassága és a hétköznapok sodrása 3 hete
- Ezek a dolgozók idegenkednek legjobban az AI-tól 3 hete
- Onboarding és szakmai képzések: hogyan építsük vállalati szinten a szaktudást? 3 hete
- Ilyen szakmai programmal készül az őszre a budapesti kamara 3 hete
- Folytatódik a Marriott ingyenes képzési programja 1 hónapja
- Ismét indul az ösztöndíjas Net-Coach képzés 1 hónapja