kapubanner for mobile

Új elvárások a munkavállalók felé a jövő munkaerő-piacán

Átrendeződik a fontossági sorrend, új készségek, képességek kerülnek arra a listára, amely megmutatja, hogy a következő öt évben melyek lesznek az ideális munkavállaló legfőbb ismérvei. A problémamegoldás továbbra is a lista csúcsán szerepel, de dobogós helyre kerül a kritikai gondolkodás és a kreativitás.

A negyedik ipari forradalom munkaerő-piacra gyakorolt hatása az egyik legfontosabb témája volt a davosi Világgazdasági Fórumnak. Szakértők a legégetőbb problémákra hívták fel a figyelmet.

Az egyik probléma az egyrészről magas munkanélküliség, míg a mérleg másik serpenyőjében a munkaerőhiány és betöltetlen állások vannak. Ennek az is oka, hogy a globális munkaerő nehezen alkalmazkodik a változásokhoz, az állásokhoz szükséges készségek tekintetében, írja a weforum.org, a Világgazdasági Fórum internetes oldala.

Jobban kihasználható lenne a munkaerőről rendelkezésre álló adathalmaz világszerte, amely lehetővé tenné akár az oktatásban, akár a kormányzati pozíciókban, a munkáltatók számára a munkaerőpiac igényeinek gyorsabb követését.

A hangsúly a skillek oktatásán van, nem csak a gyerekek, hanem a felnőttek körében is, például a karrierváltók esetében.

A legfontosabb készségek, a már emlegetett problémamegoldáson, kritikai gondolkodáson, kreativitáson túl, az együttműködés, az érzelmi intelligencia, a döntéshozatali képesség, a kognitív rugalmasság.



A tehetségek fejlesztésében és a jövő munkaerő-toborzási stratégiájának kialakítása a vállaltok gondolkodásának középpontjában kell, hogy legyen. Ennek egyik alapfeltétele a mobilitás, akár úgy hogy helybe visszük a munkát oda, ahol a képzett munkaerő van.

A digitális tudás és a fejlett technológia megkerülhetetlen lesz, de nem kell hogy mindenki informatikus legyen.

A becslések szerint a teremtődő munkahelyek nem fogják kiegyensúlyozni a megszűnők számát. Ezek kétharmada irodai, adminisztrációs munkahely lesz, ahol a feladatok elvégzését átveszik a gépek. Az új munkahelyek pedig nem oszlanak egyenletesen el, de minden bizonnyal elsősorban a tudomány, a technológia, a mérnöki szakmák területén teremtődnek. Ezekért a szakemberekért komoly verseny lesz.

A munka természete és a foglalkozások alapvetően változnak meg.
  • 2026.02.19Tudásmegosztó közösségek szerepe a digitális korban A konferencián a tudásmegosztó tanulóközösségek kialakításának és működtetésének gyakorlati kérdéseivel foglalkozunk. Az üzleti szférában és a felnőttoktatás területén alkalmazott gyakorlati tapasztalatokon keresztül, valamint a kapcsolódó kutatási eredmények tükrében vizsgáljuk, hogy a szervezetekben, szervezetek közötti és szervezeteken átívelő szakmai közösségekben a tudásmegosztás hogyan működik, milyen átalakuláson esik át a digitális transzformáció hatására. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Elfogynak a dolgozók Magyarországon? Durva számok a 2026-os munkaerőpiacról

A magyar munkaerőpiac 2026-ra jelentős átalakulás előtt áll – derült ki a Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztályának évindító... Teljes cikk

Befagyott álláspiac: enyhülés vagy újabb jégkorszak vár ránk 2026-ban?

Hónapok óta alig mozdul a munkaerőpiac: kevés az új felvétel, ritkák az elbocsátások, a döntéseket pedig általános bizonytalanság bénítja.... Teljes cikk

Több tízezerrel kevesebben dolgoznak Magyarországon – a férfiaknál drámai a csökkenés

2025 novemberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 637 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 213 ezer fő, a... Teljes cikk