kapubanner for mobile
Megjelent: 19 éve

Csizmár: hatékonyabb foglalkoztatástámogató rendszer kell

A támogatott munkaerő-piaci képzésekben résztvevők mintegy 60 százaléka nem tudott elhelyezkedni egy év alatt. Az intézményeknek a képzéseik irányát elsősorban nem saját lehetőségeikhez, hanem a munkaerő-piaci igényekhez kellene igazítaniuk.

Javítani kell a foglalkoztatást támogató rendszer hatékonyságát - állapította meg Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter a budapesti közgazdaság-tudományi egyetemen tartott csütörtöki előadásában. A szakterülettel foglalkozó hallgatóknak tartott előadásában a miniszter elmondta: egy-egy új munkahely létesítéséhez adott támogatás általában 1 millió forint, de vannak olyan munkaerő-piaci programok, amelyeknél ez a költség 2,5 millió forint, a humánerőforrás-fejlesztési programoknál pedig még magasabb összeg.
A támogatott munkaerő-piaci képzésekben résztvevők 60 százaléka nem tudott elhelyezkedni egy év alatt a hatékonyságelemzés szerint, ez rossz arány. Nem szerencsés, hogy a képzés irányát például az oktatást végző intézmények saját lehetőségeikhez, és nem a munkaerő-piaci igényekhez igazítják - húzta alá a szakminiszter.
Ki kellene használni az internetet
A miniszter kiemelte: a munkaerő-piaci szolgáltatásokban és képzésekben ma már rendkívül nagy lehetőségeket nyújt az internet, amit ki is kellene használni. Ezért az Állami Foglalkoztatási Szolgálat korszerűsítése során a kirendeltségekre, az elektronikus elérhetőségre kell koncentrálni. A cél az, hogy bárki bárhonnan, így például otthonról, a munkahelyéről vagy közösségi internethasználati helyekről válogathasson az állások, képzési és más munkaerő-piaci lehetőségek között, valamint maga is ajánlatot tehessen munkavállalásra, a programokban való részvételre, illetve ilyen módon kapcsolódhasson be a továbbképzésekbe is.
A miniszter a bérfelzárkózással kapcsolatban elmondta: Írországban a foglalkoztatási költség 75 százaléka nettó kereset, míg Magyarországon ez 50 százaléka, a többit adóra, járulékokra fizetik a munkaadók. Ezen is változtatni kell. A napokban el is készül az adóreform-bizottság erre vonatkozó javaslata.
Ugyanakkor a miniszter cáfolta, hogy Magyarországon - nemzetközi összehasonlításban - magasak lennének a foglalkoztatási költségek. Az európai uniós átlagnak a hazai foglalkoztatási költség csupán az egyhatodát teszi ki. Az adókat, járulékokat viszont csak úgy lehet csökkenteni, ha több lesz az adófizető - hangsúlyozta a miniszter.
Magas az inaktívak száma
Magyarországon a körülbelül 4 millió foglalkoztatottból 3,5 millió az adófizető, közülük 2,7 millió dolgozik a versenyszférában, de ebből 1,5 millió minimálbéren van bejelentve. Csak a fennmaradó 1,2 millió fizeti meg a tényleges keresete utáni adót és járulékot.
Igen nagy az illegálisan foglalkoztatottak aránya. Körülbelül 500 ezer munkanélkülit inaktívként tart számon a statisztika, mert nem keresnek rendszeresen munkát. Feltehetően ők az illegális gazdaságból szereznek jövedelmet. Bevonásuk a legális munkaerőpiacba nagy kihívás - jegyezte meg Csizmár Gábor.
A miniszter felhívta a figyelmet arra az összefüggésre, hogy a nagy - részben vagy egészében külföldi tulajdonú - cégek csak a munkavállalók 20 százalékát foglalkoztatják, miközben a GDP 60 százalékát, az export 80 százalékát adják. A beruházások gyakorta a hatékonyságot javítják, és nem a munkahelyek számát gyarapítják.
A legutóbbi, a munkanélküliségre vonatkozó KSH-statisztikával kapcsolatban Csizmár Gábor megjegyezte: a magasabb munkanélküliségi ráta összefügg a nyugdíjazási szabályokkal, hiszen a múlt évben például sok idősebb dolgozó már nem ment el nyugdíjba, így nem jutott munkahely a pályakezdőknek.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Nők a kormányművek mögött - Lányok Napja a Boschnál

A Bosch idén tizenegyedik alkalommal, négy helyszínen engedett bepillantást az autóipari innováció és gyártás világába a Lányok Napján. A Bosch... Teljes cikk

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

Az alkalmazásban a foglalkoztatási adatok is lekérdezhetőek. Teljes cikk

Jobban aggódnak a munkájukért a magyar dolgozók, mint tavaly év végén

Előző évhez képest minimálisan ugyan, de kissé visszaesett a magyar munkavállalók optimista percepciója az aktuális munkahelyük fennmaradásával... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek