kapubanner for mobile
Megjelent: 14 éve

Ismét lehet majd osztályozni és buktatni

A közoktatási törvény módosító javaslata szerint szeptember 1-jétől ismét lehetne buktatni az általános iskola második osztályának végétől.

A benyújtott módosító javaslat rögzíti, hogy az első évfolyamon félévkor és év végén, a második évfolyamon félévkor szöveges minősítéssel kell kifejezni, hogy a tanuló kiválóan, jól vagy megfelelően teljesített vagy felzárkóztatásra szorul. A második osztályban év végén, valamint a további évfolyamokon osztályzással értékelik a tanulókat, de az iskola pedagógiai programjában elő lehet írni a szöveges értékelést is.


Nem megfelelő módszer a kizárólagos szöveges értékelés



Hoffmann Rózsa (KDNP), a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának oktatási államtitkára azzal indokolta módosító javaslatát, hogy a jelenlegi törvény szöveges értékelésre kötelezi a pedagógusokat az első és a negyedik osztály között. Ez az intézkedés távol áll a magyarországi pedagógiai gyakorlattól, nem segít a tanulóknak, és nem ad választ a szülőknek arra, hogyan viszonyulnak gyermekük eredményei az elvártakhoz és a társaikéhoz. A szakpolitikus hozzátette: az értékelést előre megadott sablonok szerint kellett végrehajtani, mely önértékelési zavarokat eredményezett, a szülőket pedig nem megfelelően informálta, illetve komoly társadalmi és szakmai ellenállást is kiváltott.

Az oktatási államtitkár javaslatában hangsúlyozta: csak akkor léphet a diák az iskola magasabb évfolyamába, valamint szakképzési osztályba, ha az előírt tanulmányi követelményeket sikeresen teljesítette. A tanuló az első évfolyamon csak abban az esetben utasítható évfolyamismétlésre, ha a tanulmányi követelményeket az iskolából való igazolt és igazolatlan hiányzás miatt nem teljesítette.


A PDSZ is egyetért a javaslattal



Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke elmondta, teljes mértékben egyetértenek a módosító indítvánnyal, és emlékeztetett arra is, hogy a szervezet a buktatás tilalmáról és a szöveges értékelés kötelezővé tételéről szóló szabályozás visszavonását kérte már annak megalkotása óta.

A módosítás azt is megerősíti, hogy az alapfokú nevelés-oktatás szakasza az első évfolyamon kezdődik és a nyolcadik évfolyam végéig tart. Az alapfokú nevelés-oktatás szakasza négy részre tagolódik. Az első évfolyamon kezdődik és a második évfolyam végéig tart a bevezető, a harmadik évfolyamon indul és a negyedik végéig tart a kezdő, az ötödik évfolyamon kezdődik és a hatodik évfolyam végéig tart az alapozó, a fejlesztő szakasz pedig a hetedik évfolyamon indul és a nyolcadik évfolyam végéig tart.

A módosítás szerint a nem szakrendszerű oktatás kötelező jellege is megszűnne az ötödik és a hatodik osztályban. A hetedik és nyolcadik osztályra vonatkozó nem szakrendszerű oktatás lehetővé tételének okairól a PDSZ a továbbiakban kíván egyeztetni. A javaslat ugyanis a következőképpen fogalmaz: "az alapozó és a fejlesztő szakaszban a tanítási órák legfeljebb 25 százalékban nem szakrendszerű oktatás is folyhat."


A javaslat elfogadása esetén több pont is hatályát veszti



A keresztény politikus indítványának elfogadása esetén hatályon kívül helyezik a jogszabály azon részét, mely szerint az ötödik és hatodik évfolyamon a nem szakrendszerű oktatás megszervezhető oly módon is, hogy az e célra felhasznált idő csak az összes kötelező óra 20 százalékát éri el. A jelenlegi törvényből az is kikerül, hogy a 2012/2013-as tanítási év végéig az ötödik és hatodik osztályban, továbbá emelt szintű oktatás esetén elsőtől negyedik évfolyamig nem szakrendszerű oktatásban pedagógusi munkakört tölthet be az a tanár, aki 2004. szeptember 1-jéig legalább öt év gyakorlatot szerzett az elsőtől negyedik évfolyamon.

A jogszabályi módosítások, amennyiben az Országgyűlés elfogadja a javaslatot, szeptember 1-jén lépnek hatályba.

edupress.hu

  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Pölöskei Gáborné: harminc százalékkal nőtt a szakképzésbe jelentkezők száma

Mintegy harminc százalékkal emelkedett a szakképzésbe jelentkezők száma 2020 óta - mondta újságíróknak a Kulturális és Innovációs Minisztérium... Teljes cikk

A mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatásokkal ismerkedhetnek a Pécsi Tudományegyetem hallgatói

Az érdeklődők a vállalkozásfejlesztésről és a termékek piacosításáról is tanulhatnak. Teljes cikk

Matematikával folytatódott az írásbeli érettségi

Hétfőn magyarból érettségiztek a diákok. Teljes cikk