Plusz juttatások, home office és kis távolság - Ilyen elvárásokkal vállalnak munkát a diákok 2024-ben
Ha nyár, akkor diákmunka. De mit lehet tudni 2024-ben a fiatalok munkavállalási szokásairól, és mi jellemzi jelenleg a hazai munkaerőpiac ezen szegmensét? Milyen változások tapasztalhatóak a bérek, munkakörök és egyéb juttatások terén? Tileczky-Szokol Bianka az euJobs HR-Group Koordináció csoportvezető helyettese osztotta meg gondolatait a nyári dömping előtt a diákok foglalkoztatásáról, annak előnyeiről, kihívásairól.

Ki vállalhat diákként, iskolaszövetkezeten keresztül munkát?
Nappali aktív vagy passzív hallgatói jogviszonyra van szükség, itt a nappali tagozaton van a fő hangsúly. Passzív hallgatóként 25 éves korig lehet dolgozni diákként, és 15 éves koruktól kezdve tudnak munkát vállalni a tanulók, de ők csak az iskolai tanítási szünetekben, tehát leginkább nyáron - de ősszel és tavasszal is - viszont 16 éves kortól már iskolaidőben is dolgozhatnak.
Milyen fizetéssel érdemes számolni diákmunka esetében? Mik a bérsávok legjellemzőbben az egyes munkakörökben?
A mindenkori minimál-, és garantált bérminimumnál nem kaphatnak kevesebbet, de ennél magasabb bérekkel kell számolni a cégeknek.
Általános irodai munkakörökben br. 1874 Ft-tól kezdődően br. 2100 Ft/óráig terjednek az órabérek, azonban egy gyakornoki, mérnök munkakörben leginkább br. 2200 Ft/órától indulnak a bérek és a határ a csillagos ég.
Gyorsétterem és vendéglátás szektorban br. 1550 Ft-tól kezdődnek a diákbérek és egészen 2000-2200 Ft-ig.
Fizikai munkák esetén is magasabb bérekkel kell kalkulálnunk, ezek megközelítik a br. 1950 Ft/óra kezdő béreket.
Az órabérek mellett a különböző bónuszok, például havi jelenléti vagy projektbónuszok sem ritkák ebben a foglalkoztatási formában. Ezen kívül egy friss kutatásunk is kimutatta, hogy a diákok sokkal jobban szeretik, ha órabérben van kommunikálva a fizetésük, mint havi fix bérben - mi mindig ezt ajánljuk partnereink számára.
Milyen egyéb módon lehet motiválni a diákokat?
Az egyik legmotiválóbb a fizetésen felüli plusz juttatások bevonása. Nem feltétlenül kell itt nagyobb dolgokra gondolni, lehet ez pénzbeli vagy tárgybeli is akár. Pénzbeli például a különféle bónuszok bevonása, jelenléti vagy projektbónusz, utazási támogatás vagy vásárlói kedvezmény, ha olyan cégnél dolgozik. Tárgybeli lehet akár az ingyen kávé, gyümölcsnap, brand ajándékok és ezeken kívül a közös céges rendezvényeken való részvétel.
Tileczky-Szokol Bianka az euJobs HR-Group Koordináció csoportvezető helyettese
Mely munkakörök a legnépszerűbbek a diákok körében?
Népszerűségnél fontos szempont, hogy a diák éppen melyik szakaszában van a tanulmányainak. Például a gimnazisták még csak szeretnének belekóstolni a munka világába, inkább az alkalmi jellegű lehetőségeket, gyorséttermi, bolti kisegítői munkaköröket keresik. Az egyetemistáknál pedig érezhető, hogy az álláskereső hol tart az felsőoktatásban, az egyetemi idők elején a kisebb irodai munkákat keresik, és ahogy haladnak a tanulmányaik vége felé, ott már inkább a szakmaibb, hosszú távú munkák érdeklik őket. Ami a népszerűséget fokozhatja, az a márka, de a brand mellett az is, hogy csapatban tudjanak dolgozni.
Mennyire számít a diákok számára a munkahely és a lakóhely távolsága? Milyen megoldást javasolsz a cégeknek? (pl bérlettámogatás, home office stb.)
Azt tapasztaljuk, hogy nem szeretnek sokat utazni a lakóhelytől a diákok, jelenleg maximum fél-1 órát szánnak az utazási időre. Ez nagyban változott az elmúlt évekhez képest. Én is, illetve a kollégáim is javasoljuk, ha van lehetőség home office-ra, akkor építsék be az adott munkakörbe, emellett, ha nehezebben megközelíthető az adott munkahely, vagy az agglomerációban található, akkor plusz juttatásként a bérlettámogatás, céges buszhasználat, utazási időre való plusz fizetés jó megoldás lehet a toborzásban.
Hogyan lehet hatékonyan integrálni a diákokat a vállalati környezetbe és csapatba?
Fontos, hogy érezzék, ők is a csapat részei és kíváncsiak a véleményükre a vezetőik. Lehetőleg legyen számukra minél több workshop, oktatás, hogy a felmerülő kérdéseiket, ötleteket el tudják mondani és átbeszélni. A tanulás mellett, azért ajánljuk, hogy kisebb-nagyobb körökben menjenek el a vezetőikkel csapatépítőkre, hogy minél jobban megismerjék egymást.
Mekkora változást lehet megfigyelni évről évre: bérek, munkakörök, egyéb juttatások tekintetében?
Az alapbérek tekintetében több cég is a KSH adatok alapján a minimál-, és garantált bérminimum változás mértékét veszi figyelembe, illetve a belsős kollégák béremelési százalékát is.
Azon cégek esetében, ahol nincs egyéb béren kívüli juttatás, ott magasabb alapbérrel lehet kalkulálni. Korábbi években a vállaltok kevésbé voltak nyitottak az egyéb bérelemek és juttatások bevezetésére, ez az idei évben változni látszik a piacon.
Munkakörök tekintetében, ami nagy változás, hogy egyre több cég vezet be gyakornoki programot, hogy utánpótlást neveljen ki.
Juttatások tekintetében elmozdulás érezhető az elmúlt évekhez képest, szélesebb csomagból tudnak választani a diákok, például bekerült az AYCM kártya vagy a különböző cafeteria elemek.
Az év során melyek azok az időszakok, amikor a diákok a leginkább ráérnek? Mikor érdemes létszámigényt leadni, toborozni?
Javasoljuk, hogy az év minden időszakában foglalkoztassanak diákmunkavállalókat a cégek, azonban elmondható, hogy a diákok a legnagyobb ráéréssel a nyári időszakban rendelkeznek.
Ami nehézkesebb időszaknak mondható a szeptemberi iskolakezdés és a májusi vizsgaidőszak.
Az év azon szakaszában, amikor nehezebben elérhetőek a diákok, javasoljuk, hogy a napi munkaidőt bővítsék ki a partnereink, ha van rá lehetőség.
Mindenképpen ajánljuk, hogy próbáljanak meg a cégek minél előrébb gondolkodni, és leadni az igényüket diák toborzással kapcsolatosan, beszéljünk bármelyik időszakról.
Tileczky-Szokol Bianka euJobs HR-Group Koordináció csoportvezető helyettese
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A munkáltatói gondoskodás új szintre lépett: ma már nemcsak juttatásokat adunk, hanem valódi jólléti élményt – mérhető üzleti eredményekkel. Teljes cikk
Köllner Zsófia, a Linguina alapítója és a Business Fest HR Hacks színpadi előadója arról beszél, hogyan lehet a céges nyelvtanulást... Teljes cikk
A bér- és humánügyviteli szolgáltatások terén piacvezető szerepet betöltő NEXON 2025. június 1-től telefonos ügyfélszolgálati rendszerét... Teljes cikk
- Ennyi pénz kellene a nyugodt élethez Magyarországon 5 napja
- 600 ezer forintos ösztöndíjjal jön az új doktori elitképzés 1 hete
- Diákmunkák 2025-ben: a garantált bérminimum már csak a belépő? 2 hete
- A diákmunkára szigorú szabályok vonatkoznak – ezekre figyelni kell a nyári munkavállalás előtt 2 hete
- Egymilliós fizetések a magyar munkaerőpiacon: mutatjuk, hol éri meg dolgozni 2 hete
- Szülői szemmel - a diákmunka lehetőségei és előnyei 2 hete
- Fizetés nélküli szabadság 2 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 3 hete
- 5 kulcsfontosságú lépés a pozitív munkahelyi légkör megteremtéséhez 3 hete
- Szja-mentesség 25 év alatt – útmutató diákoknak a NAV-tól 3 hete
- Túl a zsebpénzen - a diákmunka már nem az, ami régen volt 3 hete