kapubanner for mobile
Szerző: HRPortal.hu hírszerkesztő - Forrás: MTI
Megjelent: 14 éve

"Több a jó elem az oktatásban, mint amit a PDSZ bírálni kényszerül"

Egyetért a pedagógus életpályamodell kialakításával a PDSZ. A szakszervezet a közoktatásból az elmúlt években kivont több mint százmilliárd forint pótlását reméli a kormánytól. Az elnök úgy véli, mára a pedagógus- és szakmaközpontú gondolkodásmód került előtérbe, melyet a szervezet messzemenőkig támogat.

Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár csütörtöki sajtótájékoztatójára reagálva rámutatott: a nemzeti alaptanterv módosításakor lehet majd eldönteni, komoly szakmai viták után, hogy a tananyag csökkentésére, a tudástartalom növelésére, illetve a tananyag átstrukturálására van-e szükség. Azt is mondta, a tervek szerint a következő tanévben kidolgozzák és elindulhat a pedagógus életpályamodell. Várhatóan csökken majd a tananyag mennyisége is. Ezzel párhuzamosan differenciálnák az iskolák profilját. A humán-, illetve a reálprofilt erősíteni kívánják, és lehetővé teszik ismét tagozatok működését, ami bizonyos specializációt jelent.

A PDSZ álláspontja, hogy a jelenlegi egyensúlytalan állapot, amely a kompetenciákat helyezi előtérbe a tudásanyag rovására, mindenképpen megváltoztatandó. "Jó, ha az ember több nyelven tud beszélni, de az rossz, ha ezeken a nyelveken nem tud mit mondani".

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete támogatja a pedagógus életpályamodell kialakítását, ennek azonban szakmai egyetértés a feltétele. Azt szeretnék, ha az ellenőrzés és értékelés a szakmai és bérelőmenetellel párhuzamosan jelenne meg.

A humán illetve reáltagozatok felélesztése támogatható, de az megfontolandó, hogy egy egész iskolát nevezzenek reál vagy humán iskolának. Véleményük az, hogy erre a magyar iskolahálózat jelen pillanatban nem alkalmas.

Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke csütörtökön az MTI-nek azt is emondta, ebben a ciklusban legalább 25 százalékos béremelést várnak. "Minden fillér számít és minél hamarabb" - fogalmazott. A PDSZ a közoktatásból az elmúlt években kivont több mint százmilliárd forint pótlását reméli a kormánytól. Kerpen Gábor úgy véli, ha ez az összeg ebben a ciklusban visszakerül a közoktatásba, lehetővé válik a gyermek- és pedagógusközpontú oktatás "visszaépítése", valamint a lakóhelyhez közeli, korábban bezárt iskolák újranyitása is.

Az elnök szerint a korábbi forráskivonás következtében országosan több száz oktatási intézményt kellett bezárni, vagy összevonni. Kistelepülések arra kényszerültek, hogy kistérségi társulások létrehozásával feladják intézményeik önállóságát.
"Határozott álláspontunk, hogy ez egy rossz irány, mert alkalmas a kistelepülések felszámolódására, az értelmiség elvándorlására, a szülők és az iskola kapcsolatának lazulására" - hangsúlyozta.

Véleménye szerint ez a folyamat ellentmond annak az európai uniós alapelvnek, miszerint a döntéseknek a lakóhelyhez legközelebb kell megszületniük.
"Az elmúlt években inkább a diákok utaztatásra fordítottak több pénzt, nem az intézmények megtartására. Az oktatásban a költséghatékony szempontokat szem előtt tartó gondolkodásmódban nem a gyermekek számítanak leginkább, hanem a forint. Minden társadalom, kormányzat eldöntheti azonban, mi a fontos a számára. Az a fontos, hogy polgárai jól képzett, a munkaerőpiacon megfelelni tudó, együttműködő, vagy alulképzett emberek legyenek, akiknek kimutathatóan alacsonyabb az átlagéletkoruk, rossz az egészségügyi mutatójuk. Egészségügyi intézményekre, börtönökre kell-e többet költeni, vagy a jelenre, a jövőre, azaz az oktatásra - mondta.

Kerpen Gábor az új kormánynak és parlamentnek az eddigi, oktatással kapcsolatos intézkedéseit, döntéseit értékelve úgy fogalmazott: "jelenleg több a jó elem az oktatásban, mint amit a PDSZ bírálni kényszerül".

"Az mindenképpen jó üzenete a jelenlegi kormányzatnak, hogy megszűnt az a kommunikáció, amely a pedagógusok nyakába varrta volna az összes társadalmi probléma megoldását, azon belül a munkanélküliséget és egyebek mellett a szegregációt is" - jegyezte meg.

A PDSZ elnöke úgy vélte: mára a pedagógus- és szakmaközpontú gondolkodásmód került előtérbe, melyet a szervezet messzemenőkig támogat.
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.14Mesterséges intelligencia használata a marketing munkában Képzésünk célja, hogy bemutassuk 2024-ben mi mindenre képes a mesterséges intelligencia, használata mennyire meg tudja könnyíteni a marketing szakemberek - vagy erre a pályára készülők - munkáját. A képzés során a résztvevő megtanulja, hogy milyen kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a mesterséges intelligenciában. Ezen túl megtanulja, hogy a különböző AI eszközöket milyen stratégiai kombinációban érdemes használni a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Ma indul a Corvinus állásbörzéje és karrierfelkészítési programja

Több mint kétszáz állásajánlat közül lehet válogatni a Corvinus Egyetem idei karrierexpóján április 24-én és 25-én. Az eseményen megtanulható... Teljes cikk

Újabb kétszázezer diák kap notebookot az államtól

A laptopok mellett háttértartalmakat és kiegészítő tudást is biztosítanak a gyerekeknek. Teljes cikk

Egyeztetés kezdődött az állami fenntartású egyetemek bérfejlesztéséről

A kormány szeretné emelni a felsőoktatási béreket is, de az államtitkárság az érintettek türelmét kérte. Teljes cikk