kapubanner for mobile
Megjelent: 16 éve

A rugalmas foglalkoztatás térhódítása

Egyre többen vállalnak részmunkaidős munkát, de még mindig hatalmasak a különbségek a régi és az új tagállamok között. A nők továbbra is élen járnak a rugalmas foglalkoztatásban - értesült a Napi Gazdaság.

Az uniós tagállamokban az ezredforduló óta a foglalkoztatási ráta mintegy 2, 2 százalékponttal emelkedett, amely többek között a rugalmas foglalkoztatási formák terjedésének köszönhető, mivel 2000 óta a részmunkaidőben dolgozók foglalkoztatási rátája 1, 9 százalékkal növekedett.

A 2000-2006 közötti időszakban a 12 millió fős foglalkoztatotti létszám-növekedésből csaknem hat milliót a részmunkaidőben munkát vállalók tettek ki.

A részmunkaidős foglalkoztatottak 2006-ban éves átlagban heti 20 órát dolgoztak, ez megegyezett az ezredfordulón mért értékkel - derül ki az Eurostat adataiból.

A legtöbb időt Romániában, a legkevesebbet Németországban, Nagy-Britanniában és Dániában dolgoztak. Magyarországon ha kismértékben is, de nőtt a részmunkaidősök heti munkaideje.

Hatalmasak a különbségek az unión belül, a nemek között

Az uniós országokban 233 millió gazdaságilag aktív polgára közül 214 milliót foglalkoztattak, közülük 38 millióan dolgoztak részmunkaidőben.

A régi tagállamokban a részmunkaidős forma sokkal elterjedtebb, mint az újonnan csatlakozott országokban. Az EU-15 országaiban ugyanis a munkavállalók körülbelül ötöde dolgozik részmunkaidőben. Ezzel szemben az újonnan csatlakozott tagállamok közül Bulgáriában, Csehországban, Magyarországon és Szlovákiában volt a legalacsonyabb az arányuk 2006-ban.

Kivételek mindkét csoportban vannak. E munkavállalási forma súlya hagyományosan Hollandiában a legmagasabb, de Németországban, Nagy-Britanniában, Svédországban, Dániában, Ausztriában és Belgiumban is magasnak mondható.

A részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya jócskán eltér a nemek között. A nőket ugyanis sokkal nagyobb arányban alkalmazzák részmunkaidőben, mint a férfiakat: az előbbiek 29 millióan, az utóbbiak 9 millióan dolgoznak ebben a munkaformában.

Az unióban az összes foglalkoztatott között a nők részmunkaidős alkalmazása 2006-ban 31 százalékot tett ki, míg a férfiaknál csupán 8 százalékot.

A régi és az új tagállamok között hatalmas eltérés tapasztalható a nők részmunkaidőben való foglalkoztatásában, mivel az sokkal alacsonyabb a 2004 óta csatlakozott tagoknál.

Amíg a nők részmunkaidős foglalkoztatása Hollandiában 75 százalékos, addig az ellenkező végletet Bulgária, Szlovákia és Magyarország jelenti, 3-6 százalékkal. A férfiaknál szintén Hollandia áll az élen, 23 százalékkal, ezt követi Dánia, Svédország és Nagy-Britannia 11-13 százalékkal, míg Bulgáriában, Csehországban és Szlovákiában a legkisebb a részmunkaidős férfiak aránya.

A korcsoportok között nincsenek ekkora különbségek.

A nemzetgazdasági ágak közül a legtöbb részmunkaidős a szolgáltató szektorban dolgozik, arányuk ott eléri a 22 százalékot, míg a mezőgazdaságban 21 százalék, az iparban pedig csupán 7 százalék a súlyuk.

Amíg uniós átlagban a részmunkaidőben foglalkoztatottak 29 százaléka alapfokú végzettségű, a fele középiskolát végzett, 22 százaléka pedig felsőfokú végzettséggel rendelkezik. Ezzel szemben a teljes munkaidőben foglalkoztatottak között kevesebb az alapfokú (24 százalék) és több a felsőfokú végzettségű (26 százalék), miközben a középfokú végzettségűek aránya megegyezett. Magyarországon az uniós átlaghoz képest sokkal jelentősebb a középfokú és alacsonyabb az alapfokú, valamint a felsőfokú végzettségű részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya.

Napi Gazdaság
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Miért van ennyivel több magyar embernek munkája, mióta az EU-hoz csatlakoztunk?

A KSH szerint 2004 és 2023 közt közel 824 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, ami 21%-os bővülést jelent. A növekmény nagy részét a... Teljes cikk

A foglalkoztatottak és munkanélküliek száma is nőtt februárban

2024 februárjában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 32 ezerrel, 4 millió 723 ezerre nőtt. A... Teljes cikk

Nőnapi cikkcsokor a HR Portáltól - így fest a nők helyzete a munka világában 2024-ben

Nőnap alkalmából csokorba gyűjtöttük a dolgozó nők helyzetét taglaló legfrissebb cikkeket. Mekkora a bérszakadék, mely országokban mélyül és... Teljes cikk