kapubanner for mobile
Megjelent: 14 éve

Jól fizető pozíciók a közszférában

Fokozott közérdeklődés kíséri a több százezer állami alkalmazott és köztisztségviselő sorsát, a kinevezéseket és elbocsátásokat, a pályakorrekciókat. Az utóbbi hetekben tapasztalt könyöklést az egyes osztályvezetői státuszokért jobban megértjük, ha tudjuk, mennyi juttatásért is megy a harc.

A Workania állásportál által működtetett www.merces.hu fizetési felmérés legutóbbi kutatásában azt vizsgálta, hogy 2010 első felében milyenek voltak a fizetések és az egyes juttatások az állami- és közszférában.

Az állami tulajdonú cégek 192.500 forintos átlagjövedelméhez képest lényegesen magasabb a bérszínvonal az államigazgatási szervek dolgozói körében (224.000 forint), de a közigazgatási szervek 202.400 forintos átlagjövedelme is magasabb.


Főosztályvezető vagy ügykezelő - nem mindegy



A pozíciók szerinti összehasonlítás során azonban már lényegesen árnyaltabb a kép, hiszen nem mindegy, hogy főosztályvezetői székben ülünk-e átlagosan havonta 492.000 forintért, vagy ügykezelők vagyunk mindössze 136.000-ért.

Az utóbbi hetekben sokak által tapasztalt könyöklést az egyes osztályvezetői státuszokért jobban megértjük, ha arra gondolunk, hogy osztályvezetőként a közszférában akár 378.000 forintot is meg lehet keresni. De nem panaszkodhatnak a főtanácsosok sem, hiszen az ő átlagos alapbérük eléri a 288.000 forintot.

Még jobb persze, ha az új kormányzati ciklusban az embert vezető főtanácsosnak nevezik ki, mert ebben az esetben akár 320.000 is lehet havonta a borítékban, vagy a számlánkon. Jól hangzik a főmunkatársi státusz, sőt jól is lehet vele keresni: átlagosan havonta 222.000-et.


Nagy a szórás a béren kívüli juttatások terén



A Merces kutatói azt is megvizsgálták, hogy az állami és közszférában dolgozók hány százaléka részesül továbbképzésben, hétvégi cégrendezvényen történő ingyenes részvételi lehetőségben. Arra is kíváncsiak voltak, hogy kiknek jár flexibilis munkaidő, foglalkozás-egészségügyi ellátás, magáncélú mobiltelefon, laptop és szolgálati személygépkocsi használat, munkahelyi ingyenes italellátás, nyugdíjbiztosítási vagy élet- és balesetbiztosítási hozzájárulás, meghatározott kereten felüli étkezési hozzájárulás, mértéken felüli szabadság, a munkába járási költségek megtérítése, esetleg sport- és kulturális juttatás?

A meglepő kutatási eredmények itt is nagy szélsőségeket jeleznek. A valamennyi válaszadó adatát figyelembe véve, a közigazgatásban dolgozók 37,6 százaléka a fentebb felsorolt juttatások egyikére sem jogosult.

Az államigazgatási alkalmazottak és a közigazgatási dolgozók mindössze egyharmada élvezi a munkába járási költségek megtérítésének áldásait. Érdekes adat, hogy a közszférában dolgozók közül minden tizedik ember jogosult a céges telefont magáncéljaira is használni.
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A munkavállalók elégedettsége nem csak az anyagiakon múlik: friss kutatás

Nem a pénzügyi korlátok, hanem a tehetségek megtalálása a legnagyobb kihívás a cégek toborzásában. A megtartásban sem a fizetés az első számú... Teljes cikk

Megszüntetné a nemek közötti bérszakadékot az EU

A bérek átláthatóságáról szóló európai uniós irányelv hamarosan részletes jelentésre kötelezi a közép- és nagyvállalatokat a női és a... Teljes cikk

Várakozáson felül: 600 ezer forint az átlagkereset. Elindultak a bérek?

Minden elemzői várakozást felülmúltak a KSH által közzétett januári kereseti adatok. A bruttó átlagkereset 605.000 Ft, a rendszeres bruttó... Teljes cikk