kapubanner for mobile
Megjelent: 17 éve

Jól lehet keresni a műszaki és a természettudományi területeken

A 2007-es felsőoktatási jelentkezések népszerűségi listájára a műszaki, informatikai, valamint természettudományi képzési területek is felkerültek. Ez szinte várható is volt, hiszen a felsőoktatási, munkaerő-piaci kutatások jó ideje arról szólnak, milyen kevés a megfelelő számú szakember, kutató ezeken a területeken. Hogyan tükröződik ez a munkaerő-piaci hiány az e területek diplomás átlagbéreiben? Hogyan gondolkodnak minderről a hallgatók? - ezt vizsgálja az OFIK megbízásából készült összesítő elemzés.

Legjobban gazdasági és műszaki területen éri meg dolgozni - derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat most elkészült éves bértarifa-felméréséből. A bérek azonban régiónként, munkakörönként és életkoronként is eltérőek. A műszaki, természettudományi pozíciókban nem rosszak a fizetések, igaz, alacsonyabbak, mint a gazdasági területeken dolgozóké. Egy szoftverfejlesztő informatikus bruttó átlagkeresete 340 ezer forint volt tavaly.

Bill Gates külföldi munkaerőben gondolkodik
A magyar műszaki diploma presztízséről manapság igen sokat hallani. Számos munkaerő-piaci kutatás eredményével egybehangzóak a Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) béradatai, melyek azt mutatják, hogy komoly kereslet van a felsőfokú műszaki végzettségűekre. Sokan jelentkeznek a mérnök szakokra, 2006-ban a harmadik legnépszerűbb szakterület volt a műszaki a jelentkezési statisztikák szerint.

A fiatalok legtöbbször a biztos munkába állás lehetőségével számolva, a jó kereseti lehetőségek, valamint a nemzetközi karrier vonzása miatt választják a műszaki pályát. Nem véletlenül, hiszen a műszaki szakemberek a munkaerőpiac legkeresettebbjei hazánkban és nyugaton is. A Microsoft első embere, Bill Gates is azért emelt szót, hogy az amerikai szoftver és hardver piac versenyképessége igencsak megsínyli, hogy az amerikai fiatalok nem tanulnak tovább, illetve legkevésbé a természettudományi és műszaki területeken, tehát legtöbbször külföldi diplomásokat kell az országba csábítani a megfelelő munkakörökre. A Microsoftnál egy informatikai szakértő közel 100 000 amerikai dollárt keres évente.

Bár különbség van műszaki és műszaki végzettség között, azonban az ÁFSZ 2006-os, valamennyi korcsoportra vonatkozó kimutatása alapján megállapítható, hogy a műszaki diplomával rendelkezők átlagkeresete 240 000 és 360 000 forint között mozog egy hónapban.

A szakmában a villamosmérnökök keresnek a legjobban
Legjobb fizetésre a gyengeáramú villamosmérnökök és a gépészmérnökök számíthatnak 360-350 000 forintos átlagkeresettel, de a szoftverfejlesztő mérnökök és a közlekedési mérnökök sem panaszkodhatnak, az ő havi bruttó keresetük sem sokkal kevesebb.

Matematikus, geológus és geofizikus szakma a legjövedelmezőbb
Ami a jelentkezési statisztikák alapján eddig oly mostoha természettudományi képzési területet illeti, nem panaszkodhatnak a keresetük alapján a természettudományok számos szakterületének képviselői sem. A matematikusok még keresettebbek a műszaki végzettségűeknél, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy átlagkeresetük megelőzi a regisztrált mérnöki átlagfizetést, és elérheti a 468 000 forintot egy hónapban. A geológusok, geofizikusok átlagkeresete is magasabb, mint az ÁFSZ statisztikái alapján legjobban kereső villamosmérnököké; ez az összeg 390 000 forint is lehet. A legrosszabbul a biológusok keresnek a természettudósok közül, ez a környezetvédelmi mérnök átlagkeresetéhez hasonló, de a biológusoké valamivel mégis kedvezőbb.

A BME-n végzettek keresete felülmúlja a statisztikákat
2006-ban a Budapesti Műszaki Egyetem Diákközpontja immáron nyolcadik alkalommal készített felmérést a végzett diákjairól. A legújabb mintát a 2004-ben végzett diákok, valamint a még korábban, 2002-ben végzettek adták. A vizsgálat többek között a vállalkozók, a munkaviszonyban állók és a munkaszerződéssel alkalmazottak jövedelmére is kitért, az így képzett minta alapján mód van karonkénti összehasonlításra is.

A frissen munkába állt mérnökök között igen nagy szórása volt a kereseteknek. Legjobban a Villamosmérnöki Kar volt hallgatói kerestek, de a Gazdaságtudományi Kar végzettjei és a Természettudományi Karra járók is az élen vannak 2006-os egyhavi keresetük alapján a BME fiatal diplomásai közül.

A cégek telephelye alapján vizsgált fizetések mutatói szerint a már régebb óta, 3-3,5 éve dolgozó volt BME-sek a megyei jogú városokban keresnek a legjobban, de az egyéb városban, sőt a községekben dolgozók keresete sem igen marad alul a fővárosiakéhoz képest. Ez a tendencia még 2003-ra igaz valamelyest, amikor az egyéb városokban dolgozók keresete megelőzte a fővárosiakét. Azonban a később, 2004-ben végzettek keresete már a Budapesten munkát vállalók között a legnagyobb.

A BME Diákközpontjának felmérése arról tanúskodik, hogy a végzettek keresete jóval meghaladta az ÁFSZ adott évi adatait, a vizsgált nyolc foglalkozásból csupán kettőnél, vegyész-, és építészmérnök végzettségnél volt majdnem ugyanaz a bruttó havi bér az ÁFSZ és a volt diákok keresetéből készült statisztikában. Legnagyobb eltérést a közgazdászok és a fizikusok bére között találtak.

A diákok bizakodóbbak - az oktatók reálisabbak?
Az Educatio Kht. - Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) megbízásából 2006-ban készült hallgatói véleményfelmérés szerint a biológus hallgatók véleménye alapján kitűnik, hogy a megkérdezettek zöme, 90 százaléka, a szakterületen belül szeretne munkát találni. Abban azonban már nem olyan biztosak a hallgatók, hogy a diplomaszerzés után 1-2 évvel el tudnak majd helyezkedni. Legbizakodóbbak a szegedi és pécsi diákok, a megkérdezettek 80 százalékánál többen adtak pozitív választ erre a kérdésre. Legkevésbé a Berzsenyi Dániel Főiskola hallgatói hisznek a gyors elhelyezkedésben (47 százalék).

Az oktatók véleménye egészen mást mutat. A szegedi biológus hallgatók az élen jártak az optimizmusukkal munkaerő-piaci esélyeik latolgatása közben, az oktatóik szerint viszont a hallgatók csupán 50 százaléka marad majd a szakmában, és 50%-a tud majd elhelyezkedni diplomaszerzés után 1-2 éven belül. A pécsi oktatók valamivel jobban hisznek a diákjaik szakterületen maradásában (66,6 százalék) azonban a gyors elhelyezkedésükben már kevésbé (44 százalék).

Ami a gépészhallgatók elhelyezkedési esélyeikről való vélekedését illeti meglehetősen kiegyensúlyozott képet kapunk. A szakterületen való elhelyezkedést 95 százalék fölé helyezi minden megkérdezett diák. A végzés utáni gyors elhelyezkedés szempontjából a nyíregyházi diákok nyilatkoztak legóvatosabban, 83 százalékuk vár 1-2 éven belüli munkába állást.

A gépészmérnökök oktatói közül a megkérdezettek zöme biztos hallgatóik gyors elhelyezkedésében, azonban abban már inkább megoszlanak a vélemények, hogy vajon a szakterületen belül maradnak-e a végzett hallgatók, vagy sem. A Szent István Egyetem és a Pannon Egyetem oktatói a leginkább szkeptikusak diákjaik jövőbeni pályán maradásával, 50 és 40 százalékuk látja a szakma szempontjából pozitívnak ezt a kérdést.

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Egyeztetés kezdődött az állami fenntartású egyetemek bérfejlesztéséről

A kormány szeretné emelni a felsőoktatási béreket is, de az államtitkárság az érintettek türelmét kérte. Teljes cikk

Pölöskei Gáborné: a minőségi szakképzésnek lakosságmegtartó ereje van

A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára szerint gyümölcsöző kapcsolat alakult ki a vállalkozói... Teljes cikk

Megütötte és fellökte a 12 éves diákot a budapesti tanár

Az 50 éves pedagógust azonnal elbocsátották, miután kiderült az eset. Teljes cikk