A rekordméretű téli közmunka tizedelheti a regisztrált álláskeresőket

Mindenkinek felajánlják a téli közmunkát a munkaügyi központok, holott még fogalmuk sincs, hogy mi lesz a feladat. Aki visszautasítja, azt hatvan napig nem fordulhat többet a központhoz és ellátást sem kaphat. Az Index cikke szerint emiatt rengeteg embert törölhetnek a regiszterből.

Kétszázezer ember fog november és április között közfoglalkozatatásban részt venni. Felük dolgozik, felüket képezni fogják – a munkavállalást segítő alapkészségeket tanulhatnak vagy betanító jellegű képzésben vehetnek részt. A közmunkások számának drasztikus emelése azonban nem is olyan egyszerű, mint ahogyan gondolnánk. A munkaügyi központokban az Index információja szerint minden betérőnek közmunkát ajánlanak, pedig még nem lehet tudni, hogy mi lesz a feladat: nehéz fizikai munka vagy adatrögzítés.

A Dr. Szűcs László, a PWC Hungary munkajogásza szerint olyan munka elfogadására nem lehet kötelezni, amelyről nem tudható, hogy pontosan mi is a feladat, mégis ez történik: az a juttatásra nem jogosult álláskereső (és ők teszik ki a regisztráltak több mint felét), aki nem vállalja látatlanban a közmunkát, azt a szabályoknak megfelelően törli regiszteréből a munkaügyi központ. A regisztrált munkanélküli státusz elvesztése azért sem előnyös, mert járulékkedvezményt kap az a munkáltató, aki tartós munkanélkülit foglalkoztat, vagyis a regisztráció segítheti az álláshoz jutást.

"Értse meg, nekünk 400 közmunkást kell előteremtenünk a kerületben a téli programba, a fejünket veszik, ha ez nem történik meg, és legközelebb én fogok ott ülni a maga helyén!" – kiabálta az Index által megszólaltatott, a hólapátolást, avagy parkápolást (hat órás állás havi nettó 37 ezer forintért) visszautasító álláskereső nőnek az egyik budapesti munkaügyi hivatal vezetője. A diplomás nőnek nem volt opció az alapfokú végzettségűeknek szóló-, vagy szakmai képzésben való részvétel.

"A hölgy a munkaügyi hivatalban sajnálkozva közölte, hogy most az a feladata, hogy mindenkinek felajánlja a 37 ezer forintos közmunkát, és aki nem fogadja el, annak törölje a regisztrációját" – mesélte az Indexnek az Andreaként említett nő. Mint kiderült, a kerületben végül nem is lesz rendes közmunka a télen, csak képzés. Ha ez előbb nyilvánvaló lett volna, Andrea valószínűleg nem veszítette volna el a regisztrációját.

Index.hu
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Akár napi 40 perccel is gyorsabban tudunk így dolgozni

Egy friss tanulmány szerint három dologra van szükség, hogy növeljük mentális élességünket. Teljes cikk

Mit jelent a vállalatok számára a NAV új ellenőrzési terve?

A NAV közzétette a 2026. évre vonatkozó ellenőrzési tervét, amely világosan jelzi, hogy a hatóság a következő hónapokban is adatvezérelt,... Teljes cikk

Negyven éve dolgozik ugyanazon a munkahelyen ez a magyar férfi

Öcsi bácsi 1986-ban kezdett el dolgozni a jelenlegi munkahelyén főállású autószerelőként, és a családi vállalkozás minden fontos mérföldkövénél ott volt. Teljes cikk