A tervezés és az előrejelzés lesz a pénzügyi vezetők legfontosabb feladata
A gazdasági, geopolitikai, technológiai változások hatására mind a külső szabályozás, mind a belső érdekelt felek egyre nagyobb elvárást támasztanak a pénzügyi vezetőkkel szemben. Ezt a jelentősen növekvő szerepet a PwC szakértői által megkérdezett CFO-k 73%-a érzékeli is a mindennapokban.
A pénzügyi vezetők csapatának jelenlegi képességeit nézve az látszik, hogy továbbra is a klasszikus számviteli és adózási témák esetén a legnagyobb a tudás - derül ki a PWC elemzéséből, amiben száz pénzügyi vezetőt kérdeztek meg. Amivel azonban egyelőre a legkevésbé elégedettek a pénzügyi vezetők: az innováció, illetve változáskezelés; a projektmenedzsment és az informatikai tudás. Az előző évhez képest ezeken a területeken nem történt szignifikáns fejlődés, így itt bőven van teendője a területért felelős vezetőknek és csapataiknak.
A felmérés eredményeire reflektálva a PwC szakértői megállapítják, hogy szükségessé vált a CFO csapatának átalakítása. Számvitel és pénzügy területen a válaszadók 35%-a számít létszámcsökkenésre, eközben pedig jelentősen megnőtt az előző évhez képest azok aránya, akik növekedésre számítanak a kontrolling, tervezés/előrejelzés és kockázatkezelési területeken. Az átrendeződés okaként a pénzügyi vezetők jellemzően az automatizációt (69%), az új képességek megszerzésének szükségességét (59%), valamint a költségcsökkentési elvárásokat (58%) jelölték meg.
A megkérdezettek válaszaiból kirajzolódik, hogy sok cég érzi úgy (83%), hogy fejlődött az automatizáció és digitalizáció terén. A kérdés, hogy ez hogyan segít a bizonytalan környezet által teremtett kihívások leküzdésében, valamint a pénzügyi terület céljainak elérésében.
Balogh Roland szerint a bizonytalan környezet miatt az egyik legjelentősebb feladat a CFO-k számára a tervezés, előrejelzés. Ennek megfelelően évek óta folyamatosan nő a tervezési folyamatok integráltsága, a táblázatok használata ugyanakkor továbbra is nagyon jellemző. Kevés cég alkalmaz erre valamilyen célzott eszközt, szoftvert (23%), és elhanyagolható azon válaszadók száma (8%), akik már jelentős részben automatizálták a tervezési, előrejelzési folyamataikat. Ez egy olyan következő lépcsőfok lehet, amit várhatóan sok cég meg fog lépni az előrejelzések komplexitása miatt, illetve a gyorsaságra vonatkozó elvárások teljesítése érdekében.
A kockázatok maradtak, a félelem erősödött
„A következő egy év kihívásaival kapcsolatban olyan képet látunk, amilyet a felmérésünk történetében eddig még soha. A pénzügyi vezetők ugyanazokat a kihívásokat prognosztizálják a jövő évre, amelyek az elmúlt 12 hónapban is jelen voltak; ugyanakkor szinte az összes kihívástól átlagosan 15-20%-kal többen tartanak” – mutat rá Balázs Gábor, a PwC Magyarország cégtársa.
Már egy évvel korábban is sokan említették a bizonytalan gazdasági környezetből fakadó akadályokat, mostanra gyakorlatilag nincs olyan CFO, aki ne tartana ezektől (96%). Emellett második helyen egyértelműen a megfelelően képzett szakemberek rendelkezésre állását emelték ki a válaszadók. A kockázatok között idén „dobogóra” került a szervezet lassú reakcióideje, ami az emberi tényező mellett a másik leggyakoribb akadálya a változásoknak és az alkalmazkodásnak.
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
Az alapellátás működése kritikus ponthoz érkezett Magyarországon, egy friss szakmai tanulmány szerint már rövid távon is fennakadások fenyegetik a... Teljes cikk
Megjelent a KPMG Global Tech Reportja, amelyben 27 országból, 2500 technológiai vezetőt – többek között a Google, az Open AI és a Microsoft 365... Teljes cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) minden eddiginél szélesebb körű támogatást kínál a személyi jövedelemadó bevalláshoz; közérthető... Teljes cikk
- Hogyan lesz egy nő felsővezető? 2 hete
- Felmérés: a vezetők nem mindig empatikusak, de ez előny is lehet 2 hete
- Ha nincs nő a vezetésben, az üzlet bánja – mutatjuk a legfrissebb adatokat 3 hete
- Ha magaddal nem vagy tisztában, minek irányítanál másokat? Önismeret és a vezetői szerep 4 hete
- "Gondolkodik, mielőtt beszél?" – vezetőknek való választ adott az olimpiai bajnok 4 hete
- A wellbeing-paradoxon: kinek a dolga, hogy jól legyünk a munkahelyen? 1 hónapja
- A pénzügyi stressz károsabb, mint gondoltuk 1 hónapja
- Tudatos felkészülés a következő lépcsőfokra - tapasztalatok a HBLF X Mentor Programból 1 hónapja
- Élet 50 felett: már nem a karrier, hanem az én számít igazán 1 hónapja
- Vezetői vakfolt: ez a láthatatlan hiba szívja el a csapatok energiáját 2 hónapja
- Miért bukik el a legtöbb HR-stratégia? – 10 nemzetközi trend 2026-ra 2 hónapja

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben