kapubanner for mobile

Béremelésért tüntetnek az egészségügyiek Szlovákiában

Újabb tiltakozó akcióval folytatódik szerdán a szlovákiai egészségügyi dolgozók béremelésért folytatott, csaknem két és fél éve tartó küzdelme.

Az ápolónők és a szülészek asszisztensei által szervezett legújabb tiltakozó akciót ezúttal háromnaposra tervezik, és két helyszínen, a pozsonyi kormánypalota előtt illetve a kassai alkotmánybíróság (AB) épületénél tartják. Az egészségügyi nővérek a tiltakozó akció keretében sátortábort készülnek emelni a kormánypalota előtt, és hasonló megmozdulás várható a kassai AB épülete előtt is.

A tiltakozó akciókat az váltotta ki, hogy eredménytelenek voltak a legutóbbi egyeztetések az egészségügyi dolgozók érdekvédelmi szervezete és az egészségügyi tárca vezetője között a béremelésekről. A szaktárca vezetője arra hivatkozva utasította el követeléseiket, hogy a béremelésekre a kormánynak nincs kerete.

A szlovákiai egészségügyi nővérek béremelésért folytatott küzdelme közel két és fél éve tart, már egy egész sor tüntetést és tiltakozó akciót szerveztek, eddig érdemi eredmény nélkül.

A tiltakozás résztvevői ezúttal is a szakmán belül uralkodó állapotok tarthatatlanságára akarják felhívni a figyelmet, egyebek között arra, hogy Szlovákiában egy nővérre háromszor annyi beteg jut, mint amennyi átlagban az EU tagországokban. Ezenfelül tiltakozni kívánnak az alkotmánybíróság júniusi döntése ellen is, amely alkotmányellenesnek minősítette azt a törvényt, amely magasabb bérküszöböt szabott meg számukra.

2011 tavaszán a nővérek petíciót nyújtottak be közel negyedmillió aláírással Iveta Radicová kabinetjének, amely ígéretet tett arra, hogy törvényben szavatolja követeléseik teljesítését. A vonatkozó jogszabályt - egyik utolsó intézkedéseként - 2012 februárjában hagyták jóvá. A szabályozás a ledolgozott évek szerint 640 és 928 euró közötti bérminimumot szabott meg, és 2012 áprilisától, vagyis már Robert Fico új kormányának megalakulása után lépett hatályba.

A jogszabály hatályosságát, három hónappal később a szlovák orvosi kamara beadványa alapján felfüggesztette a Kassán székelő szlovák alkotmánybíróság, majd az idén nyáron alkotmányellenesnek minősítette.
  • 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Felmérés: az egészségügyben továbbra is fennáll a nemek közötti bérszakadék

Egy friss kutatás az egészségügyben dolgozók közti bérszakadékot vizsgálta, valamint azt, hogy mennyire tartják fontosnak az amerikai munkavállalók... Teljes cikk

Immár hivatalos, hogy 16 000 munkahelyet szüntet meg az Amazon

A vállalat nem közölte, hogy melyik területeket érinti e leépítés. Teljes cikk

Amit eddig nem mertek meglépni: félmillió illegális bevándorló kaphat papírokat

Mintegy félmillió illegális bevándorló kaphat egyéves tartózkodási és munkavállalási engedélyt a spanyol kormány által kedden bejelentett... Teljes cikk