Érdemes megtanulni állást keresni
Beck Zsolt szerint az álláskeresés és a karrierépítés szakma. Ez meglepő annak ellenére is, hogy aktuális a téma. Még kevesebben számítanak arra, hogy jön valaki és meg akar tanítani állást keresni. Pedig itt erről van szó. Megjelenése előtt elolvastuk, mit ír egy fejvadász az álláskeresőknek a „Karrierszerviz - Kulcs a karrierhez” című könyv második, frissített kiadásában.

Végig elhittük olvasás közben, hogy a számunkra ideális álláshoz vagy karrierhez kell egy módszer - különben érezhetjük magunktól is, hogy a sikerhez hozzájárul valamilyen tudás, ami sajnos kevesek birtoka. Beck úgy tapasztalta, hogy a tudatosak nyernek, akik komolytalanok, nem ismerik a munkaerőpiac íratlan szabályait, nem határoznak meg egy célt és az elérésének módját, nos, ők biztosan veszítenek. Az ügyetlenségek olvasása közben mindenki találni fog olyat, amiről addig az hitte, hogy tök rendben van.
Arra a szerzői ígéretre persze nem vehetünk mérget, hogy nekünk tetsző állást szerzünk, ha mindent úgy csinálunk, ahogy mondja, de ki lehet próbálni, mennyire válik be a Beck-féle álláskeresés, és majd akkor kiderül. A könyvet nem kaptuk rajta hiteltelenségen, slendriánságon, nagyzoláson, pedig ezek a népek széles tömegeinek okosítására vállalkozó munkák esetében elég sűrűn előfordulnak. Ezekkel szemben végig működni látszik, de újból hangsúlyozzuk, hogy „látszik”, mert csupán olvastuk, állást szerezni nem próbáltunk vele.

A könyv sokféle emberhez akar szólni, ezért jó húzás volt két részre bontani az olvasóközönséget. Nem akar mindenki karriert csinálni, de mindenki vágyik egy jó állásra. Tű élesen elválik, hogy aki csak állást akar, annak elég olyan szorosan magára szabni a könyv javaslatait, hogy még elviselhető legyen a számára - úgy sem lesz piskóta. Más, ha valaki karrierre hajt, akkor át kell huzaloznia az agyát egy másféle működésre. Azért szerencsés a címadás, mert a könyv szervizhez hasonlóan működik: ha valaki pontról pontra követve a szerző menetrendjét megszerzi élete állását, az csak úgy történhet meg, ha közben formálódik, tudatosabb állapotba kerül, mint azelőtt volt. Felvetődik a könyvben mások útja is, ők valódi döntések nélkül rakják az éveket halomba, akár egy egész életen át
Az ember a termék
Beck Zsolt szerint bármennyire keményen hangzik, az ember termék, pontosabban a munkaképessége termék a piacon, amelyet adnak és vesznek változó áron, és ebbe hiba volna érzelmeket keverni. Baj, hogy az emberek nem tudják magukat értékesíteni, és szerinte az, aki képes és akar valamilyen munkát végezni, vagy karriere hajt, annak általában nem a szaktudásával vagy ember mivoltával van gond, hanem azzal, hogy nem tudja értékesíteni magát a munkaerőpiacon. Sokáig úgy éreztük, hogy Beck szerint csak a baj van az emberekkel, a könyv végére érve ezt úgy fogalmaztuk át, hogy nagyon alaposan ismeri őket, ezért látja úgy, hogy sok baj van velük. Az persze senkit ne tévesszen meg, hogy a könyv rengeteg negatív példát hoz, azért van erre szükség, hogy az olvasók lehetőleg ne kövessék el ezeket.
A jó modorról tanulságos dolgokat ír. Melegen ajánlott mindenkinek, hogy ne tolja el ciki viselkedésével a karrierjét. A fejvadászok nem felejtenek, ezért egy modortalan embert nem fognak másodszor kiajánlani. A HR-esek hasonló módon működnek. A szerző nem egy ilyen esettel találkozott, és azt javasolja, hogy mindig legyünk úri hölgyek és úri emberek, ha sérelem ér minket a munkahelyünkön. Álláskeresés közben lényeges, hogy ha rosszul kezeljük a kudarcot, akkor lejáratjuk magunkat és felégethetjük a hidakat magunk mögött.
A könyv alapos, amikor az álláskeresés konkrét módszereit és technikáit fejti ki. Ezek akkor is alkalmazhatók, ha karriert építünk, és abban az esetben is, ha csak munkát akarunk találni. Persze az előbbi érdekében minden lépést alkalmazni kell, vagyis jobban meg kell dolgozni érte. A szerző szerint túlzásnak tűnhet a leírt munka mennyisége, de nem az, ha eredményt akarunk.
Cikkünk több oldalas! Lapozzon!
1. oldal - Érdemes megtanulni állást keresni
2. oldal - Legális kémkedés