Csehországban nőtt a bruttó kereset és csökkent a reálbér
A legmagasabb havi átlagkeresetet a fővárosban jegyzik.
Éves összehasonlításban az első negyedévben 8,6 százalékkal 41 265 koronára (646 210 forint) emelkedett a bruttó havi kereset Csehországban. A reálbérek éves csökkenése így 6,7 százalékos lett - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal hétfőn Prágában. A csehországi reálbérek csökkenése már hatodik negyedéve tart.
A fogyasztói árak az első negyedévben 16,4 százalékkal nőttek éves bázison, ami a második legmagasabb érték az ezredforduló óta. Az előző negyedévhez viszonyítva az átlagbérek a szezonális hatásoktól megtisztítva 2,2 százalékkal emelkedtek. Az alkalmazottak mintegy 80 százalékának havi keresete 18 601 korona és 65 512 korona között mozgott.
A legmagasabb havi átlagkeresetet - 52 814 korona - Prágában jegyzik, ahol viszont a reálbércsökkenés is átlag feletti, 8 százalékos volt. A bérek alakulása ágazatonként eltérő volt. Az inflációt meghaladó mértékben csak az eneregiaiparban nőttek a havi keresetek, mégpedig 23,1 százalékkal 79 221 koronás átlagra. Ez alapvetően az ágazatban kifizetett rendkívül magas prémiumok következménye - jegyezte meg a statisztikai hivatal. A többi ágazatban a havi bérek reálértéke csökkent.
MTI
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Egy friss kutatás az egészségügyben dolgozók közti bérszakadékot vizsgálta, valamint azt, hogy mennyire tartják fontosnak az amerikai munkavállalók... Teljes cikk
A vállalat nem közölte, hogy melyik területeket érinti e leépítés. Teljes cikk
Mintegy félmillió illegális bevándorló kaphat egyéves tartózkodási és munkavállalási engedélyt a spanyol kormány által kedden bejelentett... Teljes cikk
- Mennyit lehet keresni Ausztriában? Itt a friss bérlista 2 hete
- A teljes munkaidőben dolgozók átlagkeresete szektoronként - grafikon 2 hete
- Meglepő bértoplista: ezek a szakmák fizettek a legjobban Magyarországon 3 hete
- Így emelkedik a tanítók, a tanárok és az óvónők bére januártól 4 hete
- Az egy főre jutó évi nettó jövedelem háztartástípusok szerint 1 hónapja
- Így emelkedett a nettó kereset mediánértéke a KSH szerint 2 hónapja
- Hol élnek a legjobban kereső magyarok? Településenként mutatjuk a nettó béreket 2 hónapja
- Hol fizetnének ötször többet a munkádért Európában? 2 hónapja
- A bruttó átlag- és mediánkereset alakulása 2024-ben 2 hónapja
- A magyar munkavállalók rendszeres és nem rendszeres átlagkeresete - grafikon 2 hónapja
- Így emelkedik a pedagógusok bére januártól 2 hónapja

Filmek a munka valóságáról: sztrájktól a szellemírásig