Czomba: A versenyszféra volt a foglalkoztatás bővülésének motorja
A 2010 augusztusa óta folyamatosan bővülő foglalkoztatás növekedésének motorja egyértelműen a versenyszféra, nem pedig a közfoglalkoztatás vagy a migráció - mondta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szállamtitkára pénteken az M1 aktuális csatornán a legfrissebb munkaerő-piaci adatokat kommentálva.
Az államtitkár kiemelte, hogy elsősorban a feldolgozóiparban, a mezőgazdaságban, a vendéglátásban és az építőiparban nőtt a foglalkoztatottak száma.
A foglalkoztatottak száma meghaladta a 4 millió 124 ezret a tavaly december és idén február közötti három hónap átlagában, és 111 ezerrel dolgoztak többen, mint egy évvel korábban - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az egy évvel korábbihoz képest 24 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma a tavaly december és idén február közötti időszakban, és a munkanélküliség 7,7 százalékos szintje 0,7 százalékponttal volt alacsonyabb.
Czomba Sándor kifejtette, hogy 2010 augusztusa óta folyamatosan nő a foglalkoztatottak létszáma, 13 hónapja pedig tartósan, több mint 4 millióan dolgoznak Magyarországon. Az államtitkár szerint a gazdasági növekedéssel párhuzamosan folytatódnak a kedvező trendek a foglalkoztatásban, és továbbra is 4 millió felett marad a foglalkoztatotti létszám.
Szólt arról is, hogy a 15-24 éves korosztályból 274 ezren dolgoztak a tavaly december és idén február között, foglalkoztatási rátájuk 2,4 százalékponttal, 24,7 százalékra emelkedett. Utoljára 2006 negyedik negyedévében dolgoztak ennyien ebben a korosztályban - hívta fel a figyelmet. A fiatalok foglalkoztatásának bővülését Czomba Sándor szerint számos kormányzati intézkedés segítette. Példaként említette az első munkahely garancia programot, a diákmunka programot, illetve a munkahelyvédelmi akció kedvezményeit.
A munkanélküliség átlagos időtartama 19,0 hónapról 17,8 hónapra csökkent, az államtitkár szerint ebben a közfoglalkoztatás segített.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGN) pénteki, MTI-hez eljuttatott közleményében ugyancsak hangsúlyozta, hogy a foglalkoztatás növekedésében meghatározó szerepe van a kormány aktív foglalkoztatási programjainak, amelyek segítségével a versenyszféra adja a létszámemelkedés döntő hányadát. A folyamatosan emelkedő reálbérek, a kimagasló mértékű fogyasztási adatok és a javuló GDP-kilátások pedig további foglalkoztatás-bővülést vetítenek előre - olvasható a közleményben.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Debrecen déli ipari övezetében, egy Jedlik Ányos utcai gyárhoz riasztották a tűzoltókat szerda este Debrecenben - tájékoztatta a hajdú-bihari... Teljes cikk
Míg 2018-ban 740 ezren igényelték az szja-bevallás tervezetének postai kiküldést, addig 2025-ben már csak 75 ezren éltek ezzel a lehetőséggel. Egyre... Teljes cikk
Több mint 200 dolgozó elbocsátásáról szóló hírek miatt szólította fel nyilvánosan az OTP Bank elnökét, Csányi Sándort a leépítések... Teljes cikk
- Fordulat a magyar munkaerőpiacon: lezárult a „Budapest-centrikus” korszak 5 napja
- A diploma már nem elég: brutális valóság vár a Z generációra a munkaerőpiacon 5 napja
- Íme a 4 napos munkahét sikersztorija – amit a legtöbb cégvezető nem szívesen hall meg 5 napja
- A fiatal felnőttek közel fele ritkán vagy soha nem tesz félre pénzt arra az esetre, ha nem tudna dolgozni 1 hete
- Az álláskeresők aránya Magyarországon 2025 szeptemberében - grafikon 1 hete
- Riasztó adat: egy év alatt látványosan visszaesett a létszámbővítést tervező vállalatok aránya 1 hete
- Foglalkoztatási ráta Magyarországon 2025 harmadik negyedévében - grafikon 1 hete
- Ezt tervezi a Tisza Párt munkaügyben 2 hete
- Értékteremtés a változó munkaerőpiacon – Z generációs szemlélet a HR-ben 2 hete
- Lezárult a "Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja" program 2 hete
- Miért az AI-hoz fordulsz a főnök helyett? Készséghiány és bizalmatlanság az AI korában 2 hete
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben