Egyből elkelnek a programtervező informatikus szakot végzettek
Az alapvetően négy alapszakot ötvöző programtervező informatikus szak elsősorban kreativitást, problémamegoldó képességet és algoritmikus gondolkodást igényel. A tanulmányok teljesítése nem könnyű, de megéri végigcsinálni, mert a munkaerőpiac tárt karokkal várja a végzett programozó szakembereket.
Újságtördelő vagy hálózat-karbantartó
A végzett hallgatók többek között vállalati információs rendszereket, döntéstámogató rendszereket, szakértői rendszereket, multimédiás alkalmazásokat terveznek, fejlesztenek, alkalmazzák az informatika formális modelljeit.
A szakemberek lehetnek vezető programozók, újságtördelők, weblapfejlesztők, informatikai biztonsági szakemberek, rendszergazdák, hálózat-karbantartók vagy a második ciklus elvégzése (mesterképzés) esetén informatikatanárok.
A hatféléves alapképzés során a hallgatók megtanulják az algoritmusok tervezését, elemzését; a szoftverfejlesztési módszertant és technológiákat, az adatmodellezést, adatbázisok tervezését, létrehozását, módosítását; megismerkednek az SQL használatával; képesek lesznek a mesterséges intelligencia technikáinak, eszközeinek alkalmazására, logikai programozásra, osztott rendszerek használatára, web-programozásra, numerikus számítási rendszerek modellezésére és megvalósítására.
Az első félév a legnehezebb
Falucskai János, a Nyíregyházi Főiskola programozó informatika szakos oktatója szerint a hallgatóknak leginkább a programozással kapcsolatos tárgyakra kell odafigyelniük. Ilyenek a különböző programozási nyelvek, a programozás elmélet, a programtervezés.
A hallgatók orientálódhatnak elméleti irányba, de választhatják a számítógépes grafikát, a multimédiát, képfeldolgozást, informatikai biztonságot. Hardver és hálózat orientáció esetén szintén máshová helyeződhet a hangsúly, a hallgatók széles palettából választhatják ki az őket érdeklő területek tárgyait, kurzusait.
Az oktató szerint a legnehezebb az első félév, ekkor kell ugyanis a diákoknak felvenniük a képzés ritmusát, meg kell tanulniuk elsajátítani az elhangzott anyagot, ráadásul itt derül ki, hogy a matematika alapos ismerete elengedhetetlen az optimális programok írásához, tervezéséhez.
Sokféle szakirány, jó elhelyezkedési lehetőség
A hat félév alatt a hallgatók különféle szakirányok közül választhatnak. A szakirányok intézményenként eltérőek, az ELTE-n például modellező informatikus, szoftverfejlesztő informatikus, szoftveralkalmazó informatikus és tanári irányba lehet szakosodni, a Pécsi Tudományegyetem akadémiai és alkalmazói szakirányt kínál, a Debreceni Egyetemen pedig informatika-matematika tanári és informatikatanári szakirány közül választhatnak a hallgatók.
Falucskai János tapasztalata szerint a programtervező informatikus szakon végzettek könnyen találnak munkát, a végzett hallgatók 90 százaléka már a tanulmányok ideje alatt, az utolsó félévben elhelyezkedik. A jó nyelvtudással bírók pedig külföldön, vagy külföldi tulajdonú cégnél helyezkednek el.
Edupress.hu
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Indul a "három az egyben" képzés, amelyben összekapcsoljuk a kiváló technikumokat és egyetemeket, és a technikumi képzés erősségeire támaszkodva... Teljes cikk
A május-júniusi érettségi vizsgákra február 16-ig lehet jelentkezni. Az érettségizők rendes, előrehozott, szintemelő, kiegészítő, ismétlő,... Teljes cikk
Új szakokkal megjelent a Felsőoktatási felvételi tájékoztató hivatalos kiegészítése a felvi.hu-n - tudatta az Oktatási Hivatal pénteken a honlapján. Teljes cikk
- A diploma már nem elég: brutális valóság vár a Z generációra a munkaerőpiacon 1 hete
- Íme a 4 napos munkahét sikersztorija – amit a legtöbb cégvezető nem szívesen hall meg 1 hete
- Fontos határidőre figyelmeztetik a felvételizőket: már csak 2 nap van hátra 1 hete
- Az álláskeresők aránya Magyarországon 2025 szeptemberében - grafikon 1 hete
- Riasztó adat: egy év alatt látványosan visszaesett a létszámbővítést tervező vállalatok aránya 2 hete
- Február 15-ig lehet jelentkezni a felsőoktatásba 2 hete
- Ezt tervezi a Tisza Párt munkaügyben 2 hete
- Technikum után két év alatt diploma? Indul a "három az egyben" képzés 2 hete
- Értékteremtés a változó munkaerőpiacon – Z generációs szemlélet a HR-ben 2 hete
- Pályaválasztás az AI korában: így válassz egyetemet 2026-ban 2 hete
- Eddig lehet jelentkezni a tavaszi érettségi vizsgákra 2 hete
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben