Ekho: valaki mindenképp rosszul jár
Súlyos áldozatvállalásra kényszerülnek a média és a művészet területén működő szervezetek és magánszemélyek, ha áttérnek az ekhóra. Az átalakítási folyamat az elején jár, pedig júliustól az APEH keményen büntetheti a késlekedőket.
A Világgazdaság kiszámolta, hogy ha a kifizető összes kiadását nem kívánja változtatni, akkor a most evát fizető személy nettó" jövedelmének 25-30 százalékáról lesz kénytelen lemondani, a jelenleg felhasználási kontraktussal munkát végző jövedelemvesztése pedig akár 20 százalék is lehet. Mindezt megfordítva: a munkaadó költségének most evázó esetében egyharmadával-kétötödével, felhasználási szerződés alapján munkát végző esetén pedig 2025 százalékkal kellene emelkednie ahhoz, hogy a magánszemély egy fillérrel se járjon rosszabbul a keresetet tekintve. Valamelyest bonyolítja a helyzetet, hogy az újságok áfája két részletben mérséklődött, mérséklődik az idén, az így adódó körülbelül 9 százalékos bevételnövelést pedig akár a foglalkoztatottak jövedelemvesztésének kompenzálására is fordíthatják a cégek.
A művészeti területen mintha most ébrednének a szereplők. A lap által megkérdezett hazai könyvkiadói műhelyek eddig nem érzékeltek változást, szerzőik, műfordítóik nem váltottak ekhóra. A zenei és a színházi életben pedig, úgy tűnik, mindenki megvárja az évad végét, amikor megújítják a jövő évi szerződéseket, ez nagyjából a moratórium lejártával esik egybe.
A lapnak név nélkül nyilatkozó adószakértők az ekho kapcsán több visszás helyzetre is felhívják a figyelmet. Az üzleti szférában több helyen is nehezményezik, hogy az ekho választásának lehetősége csak a médiára és a művészeti területre vonatkozik. Bár a munkaügyi tárca év végén közzétette a színlelt szerződések kritériumait, mégsem látható tisztán, hogy az adott kontraktust meg kell-e szüntetni. A munkáltatók attól is tartanak, hogy a vállalkozói szerződések munkaviszonnyá átalakítása után gondolja meg magát a dolgozó, és a korábban jelzettel szemben mégsem kíván ekhózni, vagy kiderül, hogy nincs joga választani az új adózási formát. A kontraktusok átalakítása különféle munkáltatói és jogi problémákat is felszínre hozhat, és elképzelhető, a két fél közötti vita az érdekütközés miatt elfajul emelik ki szakemberek.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Volt, aki két órát állt sorban, hogy felmondjanak neki. Teljes cikk
Jelentős hatékonyságnövekedést és új üzleti lehetőségeket teremtve hoz gyökeres változásokat a pénzügyi szolgáltatások, különösen a banki... Teljes cikk
1700 dolgozót érinthet a döntés. Teljes cikk