Elemzők: több munkanélküli lesz a következő hónapokban
A munkanélküliségi ráta növekedését várja a következő hónapokban a Takarékbank és az ING elemzője, akik szerint ugyanakkor év végére a tavalyi szint közelébe csökkenhet a ráta stagnáló foglalkoztatás mellett. Az NGM kiemeli: a kormányváltás óta eltelt időszakban a foglalkoztatottak száma csaknem 160 ezer fős bővülést mutat.
NGM: pozitív trendek a foglalkoztatásban
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteki közleményében kiemeli, hogy folytatódtak a pozitív trendek a foglalkoztatásban, vagyis immár 28. alkalommal emelkedett a foglalkoztatottak száma az előző év azonos időszakához viszonyítva. A foglalkoztatás nemek szerinti alakulását tekintve az tapasztalható, hogy mindkét nem esetében javultak a mutatók. A 15-64 év közötti férfiak foglalkoztatási rátája az előző év azonos időszakához képest 1,5 százalékponttal, 63,7 százalékra nőtt, míg a nők rátája 1,3 százalékpontos emelkedéssel 52,7 százalékra nőtt - hangsúlyozza a tárca.
"A kormányzat eddigi munkaerő-piaci intézkedései immáron több mint két éve folyamatosan bizonyítják, hogy a kormányváltás óta folyamatosan érvényesülő kedvezőtlen külpiaci környezet negatív hatásai ellenére is alkalmasak a pozitív trendek fenntartására és a foglalkoztatási ráta további emelésére" - olvasható a közleményben. Az NGM hozzáfűzi: a hazai foglalkoztatottság fokozását középpontba állító intézkedések eredményeképpen 2012. szeptember-októberében közel 100 ezer fővel többen álltak alkalmazásban, mint két évvel ezelőtt, amikor a közfoglalkoztatottak száma hasonló szinten volt, valamint a kormányváltás óta eltelt időszakban a foglalkoztatottak száma csaknem 160 ezer fős bővülést mutat.
Elemzők: csökkenhet a foglalkoztatás, nem várható bővülés a magánszektroban
Suppan Gergely, a Takarékbank szenior elemzője MTI-hez eljuttatott elemzésében kifejti: a várakozásoknak megfelelő a munkanélküliségi ráta 10,6 százalékra történő emelkedése az augusztus-október között mért 10,5 százalékról.
A szakértő szerint nagyrészt a közcélú foglalkoztatásnak köszönhetően nőtt egy év alatt 55 ezerrel a foglalkoztatottak száma. Kedvező folyamatokat tükröz Suppan Gergely szerint, hogy a munkaerőpiacon megjelenő aktívak száma egy év alatt több mint 62 ezerrel bővült. A növekedést a szigorúbb nyugdíjba vonulási feltételek és a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata okozhatja, így a közeljövőbben folytatódhat az aktívak számának növekedése - vélekedett.
Szezonális hatások miatt a következő hónapokban csökkenhet a foglalkoztatás, míg emelkedhet a munkanélküliség. Az idei év elejére 11,6 százalékig emelkedhet a munkanélküliségi ráta, majd a tavaszi hónapoktól újra csökkenhet, a nyár végére 10,3 százalékig süllyedhet az állástalanok aránya a szakértő szerint. Tavaly az éves átlagos munkanélküliség - valamivel magasabb foglalkoztatás mellett - 10,9 százalékos lehetett, idén pedig 10,8 százalékra csökkenhet - jelezte Suppan Gergely.
Németh Dávid, az ING elemzője is úgy vélekedett, hogy a munkaerőpiac stagnálását jelzi és megfelel a várakozásoknak a tavaly őszi 10,6 százalékos munkanélküliségi ráta. Kifejtette: a magánszektorban nem bővül a foglalkoztatás, sőt inkább elbocsátások vannak, így inkább a közmunkaprogramok tartják szinten a foglalkoztatottságot.
A szakértő 2012 év végére 10,7 százalékos munkanélküliségi rátát vár, majd azt, hogy az állástalanok aránya 2013 első negyedévére, vagy február-áprilisra 11,5 százalék közelébe emelkedik. Innen idén szeptemberre 10 százalék közelébe csökkenhet vissza, de év végére 10,5 százalékra emelkedhet, vagyis összességében tavalyhoz képest nem várható jelentős csökkenés a rátában - mondta Németh Dávid.
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Bár egyes egyetemi szakokkal kifejezetten alacsony fizetés vár a pályakezdőkre, ezek továbbra is népszerűek a felvételizők körében. Teljes cikk
A szakszervezet szerint a szervezet „vízfejűvé” vált. Teljes cikk
A nő ellen bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntette miatt emeltek vádat. Teljes cikk
- A gazdaságilag inaktívak aránya a 15–74 éves népességből - grafikon 1 napja
- Felmérés: ennyivel nőhet a bére annak, aki jól ismeri az AI-t 2 napja
- Aggasztó jelek a német munkaerőpiacról: Ennyi állás tűnt el 2 napja
- A Súlyosan korlátozottak foglalkozásai településtípus szerint - grafikon 2 napja
- A dolgozók fele szerint nem esélyesek a nők a bérversenyben 4 napja
- "Gratulálunk, megkapta az állást!" – de mostantól kevesebbet keres 1 hete
- A dolgozók diktálnak? Így változik meg a balatoni munkaerőpiac 2 hete
- KSH: 66 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak átlagos létszáma 2 hete
- A súlyosan korlátozottak foglalkozásai nemek szerint - grafikon 2 hete
- 20 állás, ami iránt legjobban nő a munkaadói igény 2026-ban 3 hete
- A súlyosan korlátozott dolgozók foglalkozásai a korlátozottság területe szerint - grafikon 3 hete

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?