kapubanner for mobile

Elvennék vagy differenciálnák a családi pótlékot

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

Előfordulhat, hogy továbbra is minden gyermek után jár majd a családi pótlék, de az sem kizárt, hogy tovább differenciálják a támogatást. Mindössze annyi bizonyos, hogy Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter érvényesítené a rászorultság elvét - bár hogy ez pontosan mit jelent, továbbra sem tudni, összegez a Népszava.

Lehet, hogy senkitől sem veszik el a családi pótlékot, csak tovább differenciálják a támogatást - tudta meg a Népszava. Mint ismert, a múlt héten Szűcs Erika szociális miniszter kijelentette: azt javasolja Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek, hogy érvényesítsék a rászorultság elvét. Ennél több konkrétumot egyelőre nem lehet tudni, csak az biztos, hogy a szociális tárca szakállamtitkárságán már vizsgálják az összes lehetséges módját annak, miként lehetne a jelenleginél célzottabb a jelenleg minden gyermek után járó támogatás.

Ferge Zsuzsa szociológus, a Legyen jobb a gyerekeknek kormányprogram kidolgozásának irányítója ellenzi a megvonást, a további differenciálást viszont üdvözölné. A kétmillió gyerek után járó családi pótlék értéke ugyanis a GDP-hez képest a 90-es évek elején 3 százalék volt, amit világbanki és belső nyomásra lecsökkentettek, ma 1,2 százalék. Ez európai viszonylatban inkább kevés, mint sok, kérdés tehát az, hogy mennyire akarunk elszakadni Európától – magyarázta a szakember. Hozzátette: a gyerekek iránti közös felelősség már most is egyre kevésbé van jelen. Azok a családok, amelyek fölöslegesnek érzik a támogatást, nem kell, hogy igényeljék: kellenek szimbolikus jelzések arról, hogy a társadalom összetartozik. Ha a gazdagok nagyobb teherviseléséről van szó, akkor miért csak a gyerekesektől kérik ezt - tette fel a kérdést Ferge Zsuzsa. A további differenciálást üdvözli, mivel a sebezhető csoportok, vagyis a sokgyerekesek, az egyedülálló, illetve a fogyatékosokat nevelő szülők a válságra való tekintettel magasabb összegben részesülhetnének.

Darvas Ágnes szociálpolitikus szintén ragaszkodik a minden gyermek után járó pótlékhoz. Az esetleges további differenciálással kapcsolatban pedig úgy vélekedett: nem a jövedelem alapján, hanem például a gyerekszám, vagy más, nem vagyoni helyzet után lehetne jobban érvényesíteni a rászorultság elvét.

Más nézetek, más vélemények

Teljesen másképp látják a helyzetet a gazdasági szakemberek: Lőrincze Péter, a Vállalkozók Országos Szövetsége ügyvezető elnökének tanácsadója szerint igazságosabb, ha rászorultsági alapon adható támogatásban nem részesítenek mindenkit csupán azért, mert létezik. Ugyanakkor nagyon nehéz megtalálni, hol lehet meghúzni ehhez a határvonalat - tette hozzá a szakember. Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója a rászorultsági elvet nem tudományos megfontoltságból, hanem az adózók fizetési képessége miatt támogatja, szerinte a szociális miniszter javaslata 40-50 milliárd forint megtakarítást hozhatna a költségvetésnek. A szociális juttatásoknak az a feladata, hogy az esélyegyenlőtlenséget csökkentese, a jelenlegi rendszer ennek nem tesz eleget - mutatott rá Palócz Éva.

Népszava
  • 2026.06.15Stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó szakirányú továbbképzés A képzés valós szervezeti helyzeteken, gyakorló HR-vezetők tapasztalatán és emberközpontú stratégiai szemléleten keresztül ad azonnal alkalmazható tudást.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.18Mesterséges intelligencia üzleti használata - a rejtett kockázatok Az előadás célja, hogy gyakorlati, adatvédelmi és AI jogi szempontból is bemutassa a mesterséges intelligencia üzleti használatának legkritikusabb kockázatait. Kiemelt fókuszt kap, hogy milyen adatokat tilos, de legalább is nem jó ötlet AI rendszerekbe bevinni és hogyan történik mindez a valóságban, akár észrevétlenül.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek