Emelkedni fog az adóteher
Az adórendszerben 2008-tól tervezett módosítások Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adószakértője, az APEH volt elnökhelyettese szerint nem rossz elgondolások, de a rendszer egészét tekintve nem jelentenek majd érdemi változást. Az adószakértő az MTI-nek nyilatkozva úgy vélekedett: a versenyképesség növeléséhez a munkaerőt olcsóbbá kellene tenni, s ha muszáj, inkább az árakat terhelő adókat növelni. Az adórendszeren belül a vagyonadó arányának növelését helyesnek tartja. Az szja kedvezmények visszaszorítása következtében az adóteher a szakértő szerint emelkedni fog, mivel az adókulcsokat nem mérséklik.
Az önkormányzatoknak az adószakértő szerint célszerű volna méltányossági felhatalmazást adni, hogy például azoknak a nyugdíjasoknak, akik nem fizetnek szja-t és normál értékű ingatlant tulajdonolnak, elengedhessék az ingatlanadót. Erről azonban mindig egyedi eljárás során célszerű dönteni - hangsúlyozta. Sokan azért kisnyugdíjasok, mert kevéssé vettek részt a közteherviselésben, vagyonuk azért még lehet - tette hozzá.
Az szja kedvezmények visszaszorítása következtében az adóteher a szakértő szerint emelkedni fog, mivel az adókulcsokat nem mérséklik. Az adójóváírás változását Vámosi-Nagy Szabolcs nem kívánta kommentálni, mondván, a koalíciós program kiegészítésében ismertetett elképzelés nem világos. Az őstermelők, egyéni vállalkozók kiemelése az szja hatálya alól, s az "egyéni cég" forma bevezetése segíti az szja rendszer tisztulását, s bár ezzel megint egy újabb adónemet vezetnének be, szerinte támogatható. Nem új elképzelésről van egyébként szó, 1988-ban már működött ilyen adó, csak akkor vállalkozói adónak nevezték - tette hozzá.
A szakértő az áfával kapcsolatos változtatási terveket (a csoportos adóalanyiság kiterjesztése, a fordított adózás bevezetése, a behajthatatlan követelések áfa-visszaigénylési lehetősége, vevőn történő behajthatóság, láncügyletben részt vevő vállalkozások egyetemleges helytállási kötelezettsége) rendben lévőnek találta, megjegyezte ugyanakkor: a behajthatatlan követelés áfájának visszaadása kétélű dolog, visszaélés forrása is lehet, ezért differenciált alkalmazásra volna szükség.
Az adóigazgatás erősítése helyes lépés egy olyan országban, ahol minden ötödik forint adózatlan - hangsúlyozta Vámosi-Nagy Szabolcs. A regisztrációhoz kapcsolódó ellenőrzés bevezetése a vállalkozói körben, ha adnak hozzá megfelelő kapacitást is, szerinte jó eszköz lehet a gazdaság tisztulásához.
( MTI )
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A kormány 18 milliárd forintot különített el a HUN-REN kutatóinak soron kívüli béremelésére, miután az akadémiai kutatóhálózat átalakítása... Teljes cikk
A középkorú magyarok 26 százaléka rendelkezik 589 ezer forintos jövedelemmel, ez a pénz elég a gond nélküli megélhetéshez, de takarékoskodásra... Teljes cikk
Az állam stratégiai felügyeleti joggal fog rendelkezni az egyetem felett. Teljes cikk