EU-s állások: az átlagnál több magyar pályázó

Magyarországról arányaiban legtöbben jogi és európai közigazgatási szakterületre adták be jelentkezésüket.

A csatlakozó országokból három kategóriába lehetett pályázatot benyújtani. Az EPSO előzetes statisztikái alapján a magyarok a tíz ország közül a második legtöbb jelöltet tudják felmutatni mindegyik kategóriában. Az nem számít meglepetésnek, hogy a pályázási listát a lengyelek vezetik, hiszen lakossága Magyarország négyszerese, az viszont már meglepő, hogy közel kétszer annyi magyar európai hivatalnok-, fordító- és asszisztens-jelölt pályázott, mint a hasonló nagyságú és lakosságú Csehországból.
Ugyancsak nagy az érdeklődés a szomszédos Szlovákiában, ahonnan a kezdő köztisztviselői helyekre közel ugyanannyian jelentkeztek mint a csehektől.
Magyarországról arányaiban legtöbben jogi és európai közigazgatási szakterületre adták be jelentkezésüket. A három nagy területre hazánkból összesen 8467-en jelentkeztek.

Három szinten zajlik a kiválasztás

A brüsszeli belépőt több lépcsős felvételi vizsgán lehet megváltani. Az első körben írásbeli teszt vár a jelöltekre. A kezdő köztisztviselői pozícióra pályázóknál az európai integrációs ismereteket, az általános műveltséget, az intelligenciát és az idegennyelv-tudást mérik fel. Emellett a választott szakterületre vonatkozó tesztsort is ki kell tölteniük.
A titkársági asszisztensek általános ismeretekből, adminisztratív jártasságból vizsgáznak, a fordítók a nyelvtudást mérő tesztet töltenek ki.

A második vizsgaszint szintén írásbeli, mely szakirányú esszét és egy esettanulmány kidolgozását takarja. Az írásbeli vizsgákat a csatlakozó országokban egy napon rendezik meg és egy napot is vesz igénybe.

Az írásbeli eredmények értékelése után az EPSO a felvételi keretszám háromszorosát tartalmazó listát készít. Aki erre a lajstromra felkerül, szóbeli vizsgán vehet részt, ahol a nyelvtudást, a fellépést és az általános műveltséget mérik fel.

Aki mindhárom fordulót sikerrel teljesítette, még nem kap garanciát brüsszeli állásra, hanem a tartalékállományba kerülés jogát nyeri el. Azonban innen már nemsokára zöldre válthat a lámpa, főleg ha 2004. május elsejétől, a tíz tagállam belépésével megnövekszik az EU intézmények munkája és emelkedik a foglalkoztatottak létszáma is.

Táblázat: A jelentkezők száma a május 22-én meghirdetett pozíciókra a tíz csatlakozó országból:


Ország Európai kezdő köztisztviselő Fordító Hivatali asszisztens Összesen
Ciprus 1067 - - -
Csehország 3177 691 96 3964
Észtország 726 207 412 1345
Lengyelország 7981 2155 2511 12647
Lettország 525 278 268 1081
Litvánia 983 125 268 1376
Magyarország 5463 1212 1792 8467
Málta 263 94 78 435
Szlovákia 3117 769 795 4681
Szlovénia 1081 318 441 1840
Összesen 24393 5849 7666 37908

Forrás: Európai Személyzeti Felvételi Iroda (EPSO) www.europa.eu.int/epso
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A fiatal felnőttek közel fele ritkán vagy soha nem tesz félre pénzt arra az esetre, ha nem tudna dolgozni

A háztulajdonosok több mint fele azt állítja, hogy félretesz pénzt arra az esetre, ha hirtelen munka nélkül maradna, a bérlők közt alacsonyabb ez az arány. Teljes cikk

A dolgozók háromnegyede úgy érzi, nem használja ki a képességeit

Egy friss felmérésben a válaszadók nagy része egyetért abban, hogy vezetők vagy nem veszik észre, hogy nem kapnak lehetőséget teljes potenciáljuk... Teljes cikk