kapubanner for mobile

Ezek a támogatások segítik a szakmák és a diplomák megszerzését

Tízből nyolc diák államilag finanszírozott ösztöndíjat kap.

Többféle állami és kormányzati támogatással segítik a szakmák és a diploma megszerzését - hívta fel a figyelmet a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára a közösségi oldalán közzétett videójában csütörtökön.

Zsigó Róbert kifejtette, az első két szakma megszerzése ingyenes. A szakképzésben tanulók rendszeresen kaphatnak ösztöndíjat, munkabért, továbbá akár 300 ezer forint szakmakezdési támogatást, és a szakmához szükséges szoftverek licenceihez is ingyen juthatnak az iskolától.

Jelenleg több mint 233 ezren járnak szakiskolába, szakképző intézménybe, szakgimnáziumba vagy technikumba - jegyezte meg az államtitkár.

Elmondta, támogatják a jogosítvány megszerzését is ingyenes KRESZ-képzéssel és vizsgatámogatással. Utóbbival eddig 195 ezren éltek. Ugyancsak támogatják a nyelvtanulást, már 185 ezren éltek a kormány által nyújtott nyelvvizsga-támogatással - közölte.

A felsőoktatásba és a szakképzésbe járó tanulók utazási kedvezményekre jogosultak a közösségi közlekedésen. Az idei évtől a 14 év alatti gyerekek ingyenesen, a 14-25 év közöttiek féláron utazhatnak a MÁV és a Volán járatain. A diák vármegyebérlet tovább csökkenti az iskolába járás költségét - mutatott rá Zsigó Róbert.

Az államtitkár elmondta, jelenleg több mint 310 ezren tanulnak a felsőoktatásban. Tízből nyolc diák államilag finanszírozott ösztöndíjat kap, valamint kedvező kamatozású diákhitelt is igénybe vehet. Ha valaki szakmát szerzett de továbbtanulna, szakirányú továbbtanulásnál a technikusi oklevél eredménye alapján is kérhető a felvételi pont számítása.

A szakképesítésért többletpontok járnak a főiskolai, egyetemi felvételinél, így akár 400 pont is elérhető. A szakképzésből a felsőoktatásba jelentkezők száma 74 százalékkal nőtt - közölte.

Újdonságként számolt be arról, hogy 2025-ben jön a szabadon felhasználható, kamatmentes, maximum 4 millió forintos munkáshitel, amelynek a törlesztését gyermekek érkezése esetén könnyítésekkel segítik, a harmadik baba érkezésével pedig elengedik a fennmaradó kölcsön törlesztését. Ez akár 300 ezer fiatal életét teheti könnyebbé - közölte. Zsigó Róbert aláhúzta, nem akarják megmondani, hogy valaki a szakma megszerzése után dolgozzon vagy továbbtanuljon, mindkét döntést támogatják.

 

MTI

  • 2026.05.20Pannon HR Konferencia Debrecen Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.21Fókuszban a Hard HR A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Pályázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Új ünnepnapot kapna Magyarország: július 8. munkaszüneti nappá válhat

Egy civil kezdeményezés szerint július 8. a jövőben hivatalos nemzeti ünneppé, akár munkaszüneti nappá is válhatna a Rákóczi-szabadságharc... Teljes cikk

6,1 millió vezető felkészületlen: ki gondoskodik a mentális jólétről?

Egy friss kutatás szerint az Egyesült Királyságban 6,1 millió olyan vezetői pozícióban lévő munkavállaló van, akik nincsenek felkészülve a... Teljes cikk

Körömlakkos trükkel szimulálta a munkát a dolgozó – fegyelmi eljárás alá került

Egy korábbi rendőrségi dolgozó súlyos fegyelmi eljárás alá került, miután kiderült, hogy furfangos módszerrel szimulálta a folyamatos online... Teljes cikk