kapubanner for mobile

Holnaptól jöhet az APEH

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

Pénteken jár le a színlelt szerződések megszüntetésére, illetve átalakítására vonatkozó moratórium. Szombattól az adóhatóság fokozottan és célzottan ellenőrzi a törvény végrehajtását, mivel a színlelt szerződések felderítése az APEH kiemelt feladata lesz.

Összesen 2,5 év állt a foglalkoztatók rendelkezésére, hogy rendezzék a leplezett munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállalók ügyét. Az úgynevezett színlelt szerződéssel való foglakoztatás becslések szerint közel százezer embert érint Magyarországon. A törvénytelen foglalkoztatás azért öltött ilyen méreteket, mert a munkavállalók és munkaadók egyaránt jelentős összegeket spórolhattak az adók és járulékok elkerülésén. Ha azonban péntekig nem rendezték a színlelt szerződések ügyét, pontosan az elmaradt járulékokat és adókat fizethetik vissza akár öt évre visszamenően, bírsággal súlyosbítva. A moratórium értelmében, akik június 30-áig megszüntették vagy átalakították ezeket a jogviszonyokat, mentesülnek a be nem fizetett közterhek és a szankciók alól.

Kemény szankciók jönnek

Azon cégeknek, amelyeknél már korábban ellenőrzött az APEH, és megállapítást tett, július 31-ig be kell jelentenie az adóhivatalnak, hogy megszüntette, illetve átalakította ezeket a szerződéseket, különben a törvény által felkínált kedvezmény, „adóamnesztia" elvész.

Ha viszont június vége után színlelt szerződést talál az adóhatóság, az ellenőrzést kiterjesztik a moratórium időszakára is. Ebben az esetben behajtják a korábban meg nem fizetett közterheket (például a foglalkoztató által fizetendő társadalombiztosítási járulékokat, a foglalkoztatott által fizetendő egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot, a magánnyugdíjpénztári tagdíjat, a munkaadói és munkavállalói járulékot, a tételes egészségügyi járulékot, a szakképzési hozzájárulást). A le nem vont személyi jövedelemadó (szja) előleg miatt mulasztási bírságot szab ki az adóhatóság.

Ezen felül az adóhivatal az adó késedelmes megfizetése esetén késedelmi pótlékot számít fel – ami a jegybanki alapkamat kétszerese –, adóhiány esetén pedig adóbírságot, azaz az adóhiány 50 százalékát kell kifizetni. Az adóelőleg levonásának, illetve megfizetésének elmulasztása esetén pedig a késedelmi pótlék mellett 50 százalékig terjedő mulasztási bírságot is kiszabnak.

A foglalkoztatottaknál is lehetőség van adóhiány megállapítására – hívta fel a figyelmet az elnökhelyettes. Mivel azonban a foglalkoztatottak sokszor kiszolgáltatott helyzetben vannak, Juhász jó esélyt lát arra, hogy ha kérik, mentesüljenek a szankciók alól.

Célzott keresés

Az APEH korábbi bejelentése szerint az ellenőrzésre való kiválasztás nem véletlenszerűen fog történni. A színlelt szerződések vizsgálatára olyan indirekt információk alapján kerülhet sor, mint például egy foglalkoztatott bejelentése, amely lehet akár egy munkaügyi per is, a munkaügyi felügyelőségtől érkező megkeresés, más adózónál lefolytatott vizsgálat, bevallások. A színlelt szerződések felderítése a moratórium után az adóhatóság kiemelt feladata.
  • 2026.06.05Bértranszparencia Az irányelv legfontosabb újdonságairól és kötelezettségeiről. A munkáltatókat érintő jogi és HR-es kihívásokról. Gyakorlati példákról, amelyek segítenek megérteni a kockázatokat. Megoldási stratégiákról: hogyan lehet a megfelelést eszközzé tenni a munkahelyi bizalom és a munkáltatói márka erősítésében.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.15Stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó szakirányú továbbképzés A képzés valós szervezeti helyzeteken, gyakorló HR-vezetők tapasztalatán és emberközpontú stratégiai szemléleten keresztül ad azonnal alkalmazható tudást.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.18Mesterséges intelligencia üzleti használata - a rejtett kockázatok Az előadás célja, hogy gyakorlati, adatvédelmi és AI jogi szempontból is bemutassa a mesterséges intelligencia üzleti használatának legkritikusabb kockázatait. Kiemelt fókuszt kap, hogy milyen adatokat tilos, de legalább is nem jó ötlet AI rendszerekbe bevinni és hogyan történik mindez a valóságban, akár észrevétlenül.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek