kapubanner for mobile

Jövőre nem emelkedik jelentősen az orvosok bére

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

Egyre csak csökken a jelenleg még valamivel több mint 33 ezres orvosi kar. Nem is csoda, hiszen az alulfizetett szakma képviselői jövőre sem számíthatnak jelentős béremelésre.

Öt éven belül - nyugállományba vonulások miatt - közel nyolcezerrel csökken az orvosi kar. Problémát jelent emellett, hogy egyre többen külföldön helyezkednek el – írja a Világgazdaság. A rendszerváltozás óta 3500-nál többen külföldön vállaltak munkát, a szakképzésben részt vevő rezidensek kétharmada pedig ugyancsak a határainkon túl kíván elhelyezkedni. A távozók 73 százaléka a magasabb bért jelölte meg okként – mondta Kapócs Gábor, az egészségügyi tárca helyettes államtitkára. Legnagyobb a hiány a patológusok, az aneszteziológusok, a laborosok, a fogorvosok, a szülészek és a háziorvosok körében.

A Magyar Orvosi Kamara elnöke a kormányfőnél a napokban tett látogatásakor arra is felhívta Gyurcsány Ferenc figyelmét, hogy az orvoskar karcsúsodása a betegellátást veszélyeztetheti. A szaktárca az elmúlt év januárjában vitára bocsátotta az egészségügy humánerőforrás helyzetéről készült vitairatát, amelyből kiderült, hogy minden tizenegyedik orvos hiányzik az ágazatból. A 12 740 kórházi állásból csupán 11 303 betöltött, ez öt-hét nagy kórház orvoslétszámának felel meg; ötszáz szakorvos hiányzik a járóbeteg-szakellátásból, ez hét-tíz nagy orvosi szakrendelő orvoskara. A 6800 háziorvosi praxisból hetven betöltetlen. Kiderült az is, hogy a 33 088 aktív orvos között több mint 5700 hatvan év fölött van, a fiatal belépők száma viszont csupán 2525 volt.

A jövő évi költségvetésben nem jut pénz az egészségügyiek jelentősebb béremelésére - Rácz Jenő miniszter a helyzet megoldását a második Nemzeti fejlesztési tervtől várja. Reményei szerint 2007–2014 között 700-1000 milliárd forint többletforrás kerülhet az ágazatba.
  • 2026.06.05Bértranszparencia Az irányelv legfontosabb újdonságairól és kötelezettségeiről. A munkáltatókat érintő jogi és HR-es kihívásokról. Gyakorlati példákról, amelyek segítenek megérteni a kockázatokat. Megoldási stratégiákról: hogyan lehet a megfelelést eszközzé tenni a munkahelyi bizalom és a munkáltatói márka erősítésében.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.15Stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó szakirányú továbbképzés A képzés valós szervezeti helyzeteken, gyakorló HR-vezetők tapasztalatán és emberközpontú stratégiai szemléleten keresztül ad azonnal alkalmazható tudást.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.18Mesterséges intelligencia üzleti használata - a rejtett kockázatok Az előadás célja, hogy gyakorlati, adatvédelmi és AI jogi szempontból is bemutassa a mesterséges intelligencia üzleti használatának legkritikusabb kockázatait. Kiemelt fókuszt kap, hogy milyen adatokat tilos, de legalább is nem jó ötlet AI rendszerekbe bevinni és hogyan történik mindez a valóságban, akár észrevétlenül.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek