Közmunka helyett munkaszolgálatot akar a kormány?
Az MSZP szerint a kormány az elmúlt napokban világossá tette, hogy az új közmunkaprogram egyetlen célja az állástalanok "megrendszabályozása", a kabinet közmunka helyett munkatáborokat akar.
Szűcs Erika országgyűlési képviselő kedden sajtótájékoztatón erre reagálva kijelentette: a döntés azt mutatja, hogy a kormány közmunka helyett munkatáborokat akar, ahol "munkaszolgálatosok dolgoznak belügyi felügyelet alatt". Szavai szerint a "nemzeti munkaerő-kölcsönző" a helyi gazdaság élénkítése és a közfoglalkoztatottak képességeinek javítása helyett kizárólag a társadalom peremére sodródott állástalan százezrek "megrendszabályozását" célozza.
A volt szociális és munkaügyi miniszter szólt arról is, hogy az MSZP véleménye szerint a kormány irreális terveket sző a közmunkaprogramokkal összefüggésben. Elmondta, a kabinet az Országos Roma Önkormányzattal kötött megállapodás alapján 2015-ig százezer cigány embert vonna be a munkaerőpiacra, és munkát ígér az újra dolgozni kényszerülő rokkantnyugdíjasoknak, a 90 napnál hosszabb ideje állástalanoknak, valamint 30 ezer, nyugdíjból visszatérő rendészeti dolgozónak. Ez nagyjából 400 ezer ember - mutatott rá a szocialista politikus, hozzátéve: ugyanakkor a kormány a ciklus végéig csak 300 ezer új munkahelyet helyezett kilátásba, többségüket a közmunkaprogramok keretében.
Kiemelte továbbá, hogy 2010-ben, amikor a Bajnai-kormány szabályozása volt érvényben, az önkormányzati közfoglalkoztatás átlagos havi létszáma 90 ezer fő volt, időtartama kétharmaduk esetében napi nyolc óra, hossza pedig átlagosan elérte a fél évet. Így az önkormányzati közmunkaprogram 180 ezer embert ért el, 30 ezren pedig állami közmunkát kaptak - mondta. Ezzel szemben az idén 170 ezer ember jut napi négy órában, 2-4 hónapra közmunkához, és csak 25 ezret foglalkoztatnak nyolc órában, további 9 ezer ember pedig vállalkozásoknál kaphat így munkát - ismertette a szocialista politikus, megjegyezve: mindez jelzi a közmunkaprogram romlását. Elsősorban azt kifogásolta, hogy a kormány szerinte szakított azzal az elképzeléssel, hogy minden családban legyen valaki, aki nyolc órában dolgozik.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Van olyan ország az EU-n belül, ahol több mint négyszer magasabb minimálbérrel számolhatnak a dolgozók, mint más tagországokban. Teljes cikk
A NAV ellenőrei számos helyszínen vizsgálják majd többek között az alkalmazottak bejelentését is. Teljes cikk
Egy friss kimutatás szerint egy átlagos munkavállaló évente kétszer annyi megbeszélésen vesz részt, mint két évvel ezelőtt, ami a koncentrált... Teljes cikk
- A diploma már nem elég: brutális valóság vár a Z generációra a munkaerőpiacon 1 hete
- Íme a 4 napos munkahét sikersztorija – amit a legtöbb cégvezető nem szívesen hall meg 1 hete
- Az álláskeresők aránya Magyarországon 2025 szeptemberében - grafikon 2 hete
- Riasztó adat: egy év alatt látványosan visszaesett a létszámbővítést tervező vállalatok aránya 2 hete
- Ezt tervezi a Tisza Párt munkaügyben 2 hete
- Értékteremtés a változó munkaerőpiacon – Z generációs szemlélet a HR-ben 2 hete
- Miért az AI-hoz fordulsz a főnök helyett? Készséghiány és bizalmatlanság az AI korában 3 hete
- "Ez nem gazdasági siker, hanem zsákutca" – Kapitány István nekiment a vendégmunkás-rendszernek 3 hete
- Raktártól a recepcióig: itt volt a legnagyobb munkaerőhiány 2025-ben 3 hete
- Miért bukik el a legtöbb HR-stratégia? – 10 nemzetközi trend 2026-ra 3 hete
- Megingott a magyar dolgozók biztonságérzete és jövőképe 4 hete
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben