Megjelent: 18 éve

Közszolgából nem lesz vállalkozó

Bár a kondíciók kedvezők, alig van érdeklődés a közszolgálati létszámleépítések érintettjeinek felajánlott pályamódosítási hitel iránt. Van, aki viszont máris tervezi új vállalkozása bővítését.

Őnerő nélküli, maximum hárommillió forint tíz éves futamidőre, kedvezményes, jelenleg 6 százalékos kamatra. Immár egy éve vehetnek fel ilyen kedvező feltételekkel kölcsönt az elbocsátott közalkalmazottak, köztisztviselők gazdasági társaság alapítására, egyéni vállalkozás indításához vagy meglévő cég tőkeemléséhez.

A vér nem válik vízzé?

Az olcsó hitel azonban - úgy tűnik - kevés a vállalkozói ambíciókhoz. Bár az elbocsátott közalkalmazottak elhelyezkedését segítő állami Szolgáltató Centrumhoz sokan fordulnak információért, átképzésért, maga a vállalkozás-beindító hitel lehetőségével eddig a vártnál jóval kevesebben éltek.

Őry-Kovács Katalin, a hitelezést szervező Magyar Fejlesztési Bank kommunikációs igazgatója lapunk kérdésére elmondta, hogy bár havonta nagyságrendileg százan érdeklődnek, eddig mindössze 40-50 konkrét igénylés volt, és 11 megkötött szerződés született eddig. (Összehasonlításképp: az idei év végéig tartó karcsúsításokban összesen körülbelül 14 ezer közszolgát bocsátanak el.)

Eddig ketten vettek fel hitelt Kft. indításához, öten egyéni vállalkozás indításához, négyen pedig működő vállalat tőkeemelésére, mindannyian a maximális, hárommillió forintot vették igénybe és a három éves türelmi időt is kérték. A vendéglátás számít a legvonzóbb területnek, többen is ebben az üzletágban használták felt a kölcsönt. Alapítottak emellett kiállításokat, konferenciákat szervező céget és számítástechnikai vállalatot is.

A csekély érdeklődés persze némileg érthető. Tóth Edit, a Szolgáltató Centrum munkavállalási tanácsadója szerint a frissen elbocsátottak jellemzően inkább egy stabil állást keresnek valahol. A közszférában egyébként is a biztonsághoz, a kiszámítható körülményekhez és nagy szervezetekhez szokott alkalmazottak számára a vállalkozás indítása gyakorlatilag az ellenkező véglet lenne.

Közigazgatásból a nápolyi-bizniszbe

Az egyik vállalkozó szellemű közszolgának, Dr. Schmieder Ibolyának sem a semmiből támadt kedve nápolyi-ostyalapot gyártó vállalkozását beindítani: a család már korábban is tervezte a dolgot, a hitel-lehetőség pedig éppen kapóra jött ehhez. Mint lapunknak elmondta, a pénzből a gyártósort nagyjából ki tudta fizetni, de a pályázaton igényelhető összeget szerinte legalább a duplájára kellene emelni, hogy igazán jelentős segítséget jelentsen.

A korábban az önkormányzati közigazgatásban dolgozó újdonsült üzletasszony számára az eltérő munkaidő a legnagyobb változás: a közszféra rendszeres napi nyolc órája után egész más világ a 18-20 órás napi rendelkezésre állási idő. Eddig "felülről" jöttek az utasítások, most önállósága, szabadsága és felelőssége van. A váltás mindenesetre úgy tűnik, jól sikerült: a vállalkozás egyelőre nullszaldós, az üzleti terv szerint egy-másfél év múlva várják a nyereségeket.

Evés közben jön az étvágy: Schmieder már tervezi a KFt. létrehozását, ősztől pedig ügyvédi irodát is szeretne nyitni. A szintén vállalkozni készülő közszolgáknak azt tanácsolná, keressenek egy megbízható és főleg segítőkész pénzintézetet. Neki például a helyi takarékszövetkezet munkatársai rengeteget segítettek, ennek köszönhető, hogy az igényléstől számított másfél hónap alatt pénzéhez is jutott.

Hitelkérelmeket egyébként legkésőbb 2009. december 31-éig, illetve a 20 milliárdos teljes keretösszeg felhasználásának időpontjáig lehet benyújtani. Ez utóbbinak veszélye persze jelenleg nem fenyeget, bár az MFB-nél arra számítanak, hogy az idei év végétől megnő majd az érdeklődés a pályamódosítási hitel iránt.





  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Ezeken a helyszíneken ellenőriz a NAV július elején

A NAV több vármegyében is ellenőrzi a strandokat. Többek között az alkalmazottak bejelentését is vizsgálják majd. Teljes cikk

Dupla béremelés jön – tízezreknek nő a fizetése a közigazgatásban

Dupla béremelést kapnak a kormánytisztviselők: szeptembertől és januártól összesen 30 százalékkal nőhet a fizetésük – jelentette be Navracsics... Teljes cikk

Megújul a magyar MI-stratégia – az adatgazdaságtól a humanoid robotokig

A Nemzetgazdasági Minisztériumtól (NGM) hamarosan a kormány elé kerülhet Magyarország megújított Mesterséges Intelligencia Stratégiája - mondta a... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek