Megjelent: 22 órája

Már csak alig több mint két hét maradt az akár 280 ezer forintos adójóváírás megszerzésére

Jövőre akár 280 ezer forintos adóvisszatérítés is járhat a nyugdíjra takarékoskodóknak az idei megtakarításuk után. A Grantis szakértői felhívták a figyelmet, hogy az adójóváírás megszerzésére év végéig van lehetőség. Az ünnepek miatt érdemes még a következő két hétben lépni.

A privát nyugdíjra takarékoskodók a befizetéseik után minden évben visszaigényelhetik a személyi jövedelemadójuk (szja) 20 százalékát. Az állam ezzel a támogatással ösztönzi a nyugdíjcélú öngondoskodást.

Az évente maximálisan visszaigényelhető összegek:

  • az önkéntes nyugdíjpénztárnál (az egészség- és önsegélyező pénztári megtakarítással együtt számolják): 150 ezer forint
  • a nyugdíjbiztosításnál: 130 ezer forint
  • a nyugdíj-előtakarékossági számlánál: 100 ezer forint
  • két vagy három megtakarítási forma kombinálása esetén: 280 ezer forint

Így lehet megszerezni a maximális adójóváírást

Azok, akik szeretnének adóvisszatérítésben részesülni:

  • még az év végéig indíthatnak nyugdíj megtakarítást, és az idei befizetéseik után a jövő évben már jár az adójóváírás
  • vagy ha már van megtakarításuk, akkor eseti befizetéssel növelhetik a nyugdíjra félretett összeg mértékét a minél magasabb adójóváírás elérése érdekében.

Már csak alig több mint két hét maradt az akár 280 ezer forintos adójóváírás megszerzésére-

Az adójóváírásra való jogosultsághoz szja-fizetőnek kell lenni, de a nyugdíjbiztosítás esetében azok is igénybe vehetik az adóvisszatérítést, akik nem fizetnek szja-t, mivel a biztosított és a szerződő fél, aki fizeti az szja-t, két különböző személy is lehet.

A 2025-ös évben 1 millió 72 ezer fő összesen 69,9 milliárd forintos adóvisszatérítésben részesült. Ez azt jelenti, hogy fejenként átlagosan 65 ezer forintos adójóváírást kaptak a takarékoskodók – közölte a Grantis a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV) kapott adatok alapján.

A pénzügyi tanácsadó cég kifejtette, hogy az adóvisszatérítés a privát nyugdíjszámlákon gyűlik és hozamokat termel, az évek során pedig akár milliókat is érhet az adójóváírás.

Egyre többen takarékoskodnak privát nyugdíjra

A Magyar Nemzeti (MNB) és a Magyar Államkincstár legfrissebb adatai alapján idén is növekedett a nyugdíj megtakarítások száma.

  • Az önkéntes nyugdíjpénztáraknak 1 078 244 tagja van,
  • az Szja. törvény szerinti nyugdíjbiztosítási szerződések száma 531 933,
  • a nyugdíj-előtakarékossági számlák száma 99 945
    • ebből kincstári nyugdíj-előtakarékossági számlát 6 154 ügyfél nyitott.

Nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni

A jövő évben érvényesíthető adójóváírás megszerzésére idén december 31-ig van lehetőség. Az adójóváírás a még idén indított nyugdíj megtakarítások után is érvényesíthető, tehát aki decemberben kezd el takarékoskodni, az is kap jövőre adójóváírást.

Az ünnepi időszakra való tekintettel célszerű még a következő két hétben elindítani a folyamatot.

  • 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Már csak alig több mint két hét maradt az akár 280 ezer forintos adójóváírás megszerzésére

Jövőre akár 280 ezer forintos adóvisszatérítés is járhat a nyugdíjra takarékoskodóknak az idei megtakarításuk után. A Grantis szakértői... Teljes cikk

Jó hír a kismamáknak: többen léphetnek be a szövetkezetekbe januártól

Az Országgyűlés 165 igen szavazattal, 9 tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül elfogadta a kisgyermekkel otthon lévők szövetkezete alanyi... Teljes cikk

Elfogadták jogszabályt: így vezetik be a 14. havi nyugdíjat

Elfogadta az Országgyűlés szerdán a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló jogszabályt; a juttatást fokozatosan vezetik be, a nyugdíjasok 2026... Teljes cikk