Még nem ért véget a válság az európai vállalatok számára
Továbbra is recesszióban marad az euróövezet a mínusz 0,1 százalékos gazdasági teljesítmény mellett, mivel Dél-Európában változatlanul zsugorodnak a gazdaságok - állapítja meg a Coface az MTI-hez eljuttatott legújabb országkockázati előrejelzésében.
A Coface óvatos előrejelzést adott ki a világgazdaság 2013. évi teljesítményére vonatkozóan a világ minden részére kiterjedő vállalati kapcsolatai alapján.
A világ egyik vezető hitelbiztosítója szerint az állami és a magánszféra eladósodottságának mértéke még mindig a fejlett országok talpra állásának akadálya. Emellett a lakossági és vállalati bizalom sem állt helyre a munkaerő-piaci helyzet romlása és az európai intézményi reform befejezetlensége következtében.
A hitelbiztosító előrejelzése szerint az Egyesült Államok költségvetési politikájának átláthatatlansága az amerikai gazdaság növekedésére is hatással lehet, itt a gazdasági növekedés plusz 1,5 százalékra lassul, miközben a feltörekvő országok plusz 5,2 százalékos, egészséges és fenntartható gazdasági növekedés elé néznek.
A Coface előrejelzése szerint az euróövezet továbbra is recesszióban marad, az egyes országokra vonatkozó értékeléseiben Olaszországot és Spanyolországot egy éven belül másodszor minősítette le a cég, Japán A1 besorolása pedig leminősítést valószínűsítő figyelőlistára került az export - különösen a Kína irányába történő kivitel - visszaesése miatt.
Az ázsiai országok közül a Coface felminősítette Indonéziát, hiszen az ázsiai állam gazdasága figyelemreméltó módon ellenálló maradt az európai válsággal szemben. Ellenpéldaként hozható fel India, amelynek besorolása A4-re romlott, és az indiai modell is megkérdőjelezhetővé vált a Coface szakértői szerint.
A hitelbiztosító közleménye alapján Jean-Marc Pillu, a Coface Group vezérigazgatója úgy vélekedett: "2013-ban az eurózóna gazdasági aktivitása tovább csökken. A visszafogott fogyasztás, a költségvetési megszorítások, a munkaerőpiac visszaesése, a 2009-es válság által próbatétel elé állított vállalatokkal számos esetben súlyos fizetésképtelenséghez vezetett. A pénzügyi válság megoldása már elindult, ám a reálgazdaság válsága, amit a vállalati szféra törékenysége jelez, nem ér véget 2013-ban".
A Coface elemzése alapján az európai vállalatok számára annak ellenére riasztó a helyzet, hogy a rendszerszintű válság veszélye csökkent a földrészen, és Dél-Európában reményre okot adó mértékben tért magához az export. Az európai intézményrendszer reformjának elégtelen mértékű előrehaladása, a munkaerőpiac gyors visszaesése, valamint az állami- és magánszféra adósságának mértéke "elszívja a reálgazdasági szereplők bizalmát".
Az előrejelzés szerint amellett, hogy a fejlett országokban a kockázatok 2008 óta megállás nélkül emelkednek, a feltörekvő országokban a vállalati kockázatok fokozatos javulása észlelhető továbbra is. A Coface véleménye szerint a kockázatok új rendszere annak tulajdonítható, hogy a feltörekvő országok a külső válságokkal szemben nagyobb fokú ellenállóképességet tanúsítanak, mivel könnyebben reagáló, egyszersmind prudens gazdaságpolitikát folytatnak.
A Coface ennek megfelelően B-re javította Indonézia osztályzatát, a Fülöp-szigetek szintén B besorolását pedig a felminősítést valószínűsítő figyelőlistára tette. Ennek ellenére a Coface továbbra is arra figyelmezteti a vállalatokat, hogy a feltörekvő országokban szűnni nem akaró kockázatok is akadnak. Például továbbra is fennállnak politikai és társadalmi feszültségek, és a kormányzásban is találhatók hiányosságok.
A Nyugat-Európában tapasztalt keresletcsökkenéstől erősen függő Csehország és Szlovénia esetében az A3 besorolás negatív figyelőlistára került. Lengyelország kevésbé nyitott gazdaságát is megérintette már az Európában tapasztalható recesszió, a gazdasági tevékenységben tapasztalható visszaesés és az építőipar törékeny volta miatt az ország A3-as besorolása negatív figyelőlistára került.
Romániához és Bulgáriához hasonlóan Magyarország besorolása változatlanul B, ami azt jelenti, hogy a vállalatok nem fizetése már érzékelhető szintű kockázatot jelent a gazdaság egésze számára - olvasható a Coface előrejelzésében.
A Coface Group, a világ vezető hitelbiztosítási intézete a világ minden részében kínál olyan megoldásokat, amelyek segítségével a vállalatok bebiztosíthatják magukat ügyfeleik pénzügyi nemteljesítése esetére akár belföldi, akár exportpiacaikon. 2011-ben a Coface Group 1,6 milliárd euró konszolidált árbevételt ért el.
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Miközben Moszkva egyre nehezebben talál munkaerőt a dróngyártáshoz, váratlan irányból érkezhet segítség: az ukrán hírszerzés szerint... Teljes cikk
A megélhetési költségek folyamatos emelkedése miatt minden ötödik munkavállaló kénytelen másodállást vállalni Horvátországban - derül ki a Moj... Teljes cikk
Az EU bírósága megerősítette az unióban alkalmazandó megfelelő minimálbérekről szóló irányelv nagy részének érvényességét, ugyanakkor... Teljes cikk
- Dolgozz bárhonnan 30 napot, több hónapos apaszabi, élethelyzethez alkalmazkodó rugalmas munkavégzés 4 hete
- Minimálbér 2026: fékeznek a munkaadók - veszélyben a kétszámjegyű emelés 1 hónapja
- Több ezer munkavállalóját rúgja ki Európa legnagyobb légitársasága 2 hónapja
- A vagyonadó tönkretenné a gazdaságot? 2 hónapja
- Csökkent a munkanélküliség az euróövezetben 3 hónapja
- 13 órás munkanap a láthatáron - őrültség vagy gazdasági kényszer? 5 hónapja
- Lassult az éves infláció májusban az OECD-ben 5 hónapja
- Törik a trend: emelkedik a munkanélküliség az euróövezetben 5 hónapja
- Kevesebb legyen a munkaszüneti nap? Így növelnék a gazdaság teljesítményét 6 hónapja
- Felszólították a németeket: dolgozzanak többet és hatékonyabban 6 hónapja
- Ez már "figyelmeztető jel" - repedezik a magyar munkaerőpiac? 6 hónapja

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?