kapubanner for mobile
Szerző: HRPortal.hu hírszerkesztő - Forrás: MTI
Megjelent: 14 éve

Megfelel a céloknak az álláskeresési járadék "rövidülése"

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint teljesen megfelel a Széll Kálmán Tervben elvárt megtakarításnak az a törvényjavaslat, amely hat hónapban maximálná az álláskeresési járadék folyósításának időtartamát, és teljesíti azt az elvárást is, hogy az álláskeresési járadék időtartama átlagosan három hónap alá csökkenjen.

A minisztérium azt követően tájékoztatta erről az MTI-t, hogy Pintér Sándor belügyminiszter múlt pénteken benyújtotta az Országgyűlésnek a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó módosító indítványát, amely az álláskeresési járadék folyósítását 180 napban maximálná. A kormány eredeti terve szerint a jelenlegi 270-ről 90 napra csökkentették volna a folyósítás maximális hosszát.

A tárca keddi közleménye szerint a kitűzött céloknak nem mond ellent - sem költségvetési oldalról, sem az ellátás paraméterei szempontjából - az, hogy azok, akik hosszú ideig, - legalább öt évig - folyamatosan legálisan dolgoztak, hosszabb ellátási időre legyenek jogosultak, mint azok, akik mindössze néhány hónap foglalkoztatás után veszítik el az állásukat. A javaslat ezáltal összességében a munka becsületének visszaállítását, a legális munkavégzésre ösztönzést is szolgálja - hangsúlyozza a minisztérium.

A belügyminiszter javaslata szerint az álláskeresési járadék összegének felső határa a kötelező legkisebb munkabér 120 százaléka helyett a kötelező legkisebb munkabérnek megfelelő összeg lesz. Az indoklás szerint ennek a megoldásnak az az előnye, hogy jobban igazodik az álláskeresési ellátó rendszer eredeti céljához, miszerint a munkahelyüket önhibájukon kívül elvesztett munkavállalók számára biztosít ellátást addig, amíg munkát nem találnak.

Miután a munkavállaló munkaerő-piaci járulékot fizet, ezért jobban különbséget tesz a munkavállalók között abból a szempontból, hogy mennyi jogosultsági idővel rendelkeznek. A minimális jogosultsági idő mértékének felemelése pedig ösztönöz arra, hogy az álláskereső maga is részt vegyen a munkahelykeresésben - olvasható a javaslat indoklásában.

Pintér Sándor módosító javaslata szerint részben megszűnik az álláskeresési segély is, így a jövőben csak azok lesznek jogosultak ilyen ellátásra, akik az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt évben váltak álláskeresővé.
  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Ennyi pénz kellene a nyugodt élethez Magyarországon

A középkorú magyarok 26 százaléka rendelkezik 589 ezer forintos jövedelemmel, ez a pénz elég a gond nélküli megélhetéshez, de takarékoskodásra... Teljes cikk

Magánegyetem lett a BME a MOL belépésével

Az állam stratégiai felügyeleti joggal fog rendelkezni az egyetem felett. Teljes cikk

Így változnak az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai

A NAV összefoglalta, milyen határidőtől hogyan változnak a szabályok és kikre vonatkoznak azok. Teljes cikk