Miben tud segíteni a munkaügyi központ?
A diplomás munkanélküliek egy része megalázónak, némelyek pedig értelmetlennek tartják, hogy az állami munkaügyi kirendeltségeknél regisztráltassák magukat. Főként azok, akik a munkanélküli segélyre alamizsnaként tekintenek, egyéb hasznot pedig nem látnak a hivataloknál. Van-e ennek a hozzáállásnak igazságtartalma?
Támogatják a vállalkozókat
Máté is olyan - átlagosnak mondható - álláskeresőnek számított, aki nem volt tisztában a munkaügyi kirendeltségnél igényelhető szolgáltatásokkal.
Nem tudta például, hogy három hónap regisztrált álláskeresés után folyamodhatott volna az őt regisztráló kirendeltséghez vállalkozóvá válást elősegítő támogatásért, amely pályázat útján vehető igénybe. Ez kétféle formában igényelhető: egyrészt egy legfeljebb hat hónapig tartó minimálbérnek megfelelő havi juttatásként, másrészt pedig egy egyösszegű kamatmentes, maximum 3 milliós tőkejuttatásként, amely lehet vissza-, vagy vissza nem térítendő - erről mindig az adott regionális munkaügyi központ dönt "A maximum hat hónapig adható vállalkozóvá válási támogatás abban segíthet a vállalkozónak, hogy az indulás időszakában átsegítse a nehézségeken, a vállalkozás felfuttatásának időszakában hozzájáruljon a vállalkozó megélhetéséhez. A pályázathoz mellékelni kell egy üzleti tervet, amelyben az igénylőnek többek között be kell mutatnia a konkrét tevékenységet, az elképzeléseket és a pénzügyi tervet is" - tudtuk meg Cseppentő Lászlótól, a Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ főigazgató-helyettesétől.
Cseppentő László azt is elmondta, legtöbbször szolgáltatási tevékenységre - fodrászat, kozmetika, tanácsadói tevékenység - szokták igényelni, mivel azok elindítása kevésbé tőkeigényes." Az egyösszegű tőketámogatáshoz be kell adni egy hároméves üzleti tervet, biztosítani kell fedezetet, valamint 20 százalék önrésszel kell rendelkezni, addig mindez a hat havi folyamatos juttatás esetében nem szükséges.
Persze legyünk reálisak: a regisztrált álláskeresők kis része gondolkodik vállalkozás alapításán, így ez egy szűk körnek jelenthet megoldást.
Igényelhetünk képzést is
Ennél többen tudják, hogy a munkaügyi kirendeltségeken lehetséges képzési támogatáshoz is hozzájutni. Igaz, ez nem jár alanyi jogon minden regisztrált álláskeresőnek. "Először megvizsgáljuk, hogy az álláskeresőnek meglévő képességeivel és tapasztalatával, az aktuális munkaerőpiaci helyzetben van-e esélye az elhelyezkedésre. Ha ez belátható időn belül nem lehetséges, akkor lehet szó különböző támogatásokról, amelyek egyike lehet akár egy képzés is" - nyilatkozta a főigazgató-helyettes. Hogy kinek van esélye képzési támogatásban részesülni? "Az egyik legfontosabb fokmérő a már meglévő végzettség. Természetesen egy 8 osztályt - vagy még azt sem - végzett pályázó nagyobb esélyekkel indul, mint valaki olyan, akinek már van diplomája" - tette hozzá Cseppentő László.
Kevésbé népszerűek a humán szolgáltatások
A pénzbeli támogatásoknál kevésbé ismertek a munkaügyi központok humán szolgáltatásai. Ilyenek például az álláskeresői klubok, ahol egy háromhetes tréningen vesznek részt a "klubtagok", illetve igénybe lehet venni különböző tanácsadók szolgáltatásait is. "Attól, hogy valakinek van szakmája, még szüksége lehet arra, hogy egy tanácsadó megerősítse az énképét. Így határozottabban tud majd fellépni egy állásinterjú során, jobban el fogja tudni adni magát.
Mi kell a munkanélküli regisztrációhoz?
A munkanélküli regisztrációhoz a középfokú végzettséggel rendelkezőknek a lakóhelyük szerinti illetékes munkaügyi kirendeltséghez kell fordulniuk. Magukkal kell vinniük a személyi igazolványukat, a lakcím kártyájukat, a TAJ-kártyájukat, az adókártyájukat, a legmagasabb iskolai végzettséget igazoló dokumentumot, illetve ha rendelkeztek korábban hivatalos munkahellyel, akkor a munkáltató által kiadott "Igazolólap az álláskeresési járadék és az álláskeresési segély megállapításához" című papírt. A felsőfokú végzettséggel rendelkezőknek hasonlóképpen kell eljárniuk. A budapesti diplomásoknak fontos információ, hogy nekik nem a lakóhelyük szerinti munkaügyi kirendeltséghez kell fordulniuk, hanem a Pályakezdő és Diplomás Álláskeresők Közvetítő Irodájába, amely a főváros IX. kerületében található. Fontos tudni, akár közép-, akár felsőfokú végzettséggel rendelkezünk, ha az elmúlt négy évben nem volt legalább 365 napig hivatalosan bejelentett munkahelyünk, akkor az álláskeresői járulék sajnos nem jár.
Összegzés: mire jó, mire nem?
Összességében elmondható, hasznos lehet, ha regisztráltatjuk magunkat a munkaügyi kirendeltségeken. Amint látható, vannak képzési és humán szolgáltatások, a pénzbeli ellátás pedig regisztrációhoz kötött. Csodát azonban ne várjunk, főként ne diplomás álláskeresőként. A munkaügyi központ nem szerez állást, munkakínálatában a szakmunkás pozíciók vannak többségben, ezek közül is a hiányszakmák. Az új álláshoz vezető utat mindenkinek saját magának kell kitaposnia, a munkaügyi kirendeltség ehhez csupán fogódzókat ad.
Dorofejev Tamara
monster.hu
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Cristiano Ronaldo egy robotkapus ellen tesztelte lövőerejét, miután Mark Rober, a NASA-mérnökből lett YouTube-sztár megépítette a villámgyors,... Teljes cikk
Határozatlan idejű sztrájkot hirdettek december 15-től a párizsi Louvre dolgozói, tiltakozásul a "romló munkakörülményeik" és az "elégtelen... Teljes cikk
A különböző forgácsoló szerszámok közül a keményfém fúrók kiemelkednek a tartósságukkal és precizitásukkal. A megfelelő fúró kiválasztása... Teljes cikk
- Vállalkozók figyelem! Itt vannak a legfontosabb határidők 2026-ra 4 hete
- Íme az új munkáltatói ígéret, ez ma a legerősebb megtartó erő a cégeknél 1 hónapja
- Sok ezer vállalkozó eshet el a kedvezőbb adózástól - Hamarosan figyelmeztet a NAV 1 hónapja
- A felsőfokú végzettségűek aránya nemek szerint hazánkban és az EU-ban 1 hónapja
- Rasszizmusvád a HR-szakma központjában: indul a Mohamed-per 1 hónapja
- A nem nappali képzésben részt vevő hallgatók számának alakulása 1 hónapja
- Sokan titokban használják az AI-t, ez az oka 1 hónapja
- Mi kellene ahhoz, hogy az oktatási rendszer végre alkalmazkodjon a Z és Alfa generációhoz? 1 hónapja
- A budapesti álláskeresők száma és változása 2024 és 2025 között 2 hónapja
- HR Tehetségek 2025: Bakro-Mohácsi Krisztina 2 hónapja
- Az álláskeresők számának változása a fővárosban - grafikon 2 hónapja
A tudás törvényei: a megértés kulcsa