Olcsóbban kellene dolgozni - nőnek az adóterhek
Az adórendszerben 2008-tól tervezett módosítások Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adószakértője, az APEH volt elnökhelyettese szerint nem rossz elgondolások, de a rendszer egészét tekintve nem jelentenek majd érdemi változást
A már ismertetett intézkedések közül az ingatlanadó terve még nagyon képlékeny - mondta Vámosi-Nagy Szabolcs. A szakértő szerint általános értékalapú ingatlanadót kellene bevezetni, de nem adóemelésként, hanem levonhatóvá kellene tenni az szja-ból, illetve a helyi iparűzési adóból. Bizonyos értékhatár - például 2 millió forint - alatt pedig nem volna szabad az ingatlanokat megadóztatni, mert a behajtási költség relatíve magas lenne. Az ingatlanadó alapja valószínűleg valamilyen korrigált forgalmi érték lesz, mert négymillió ingatlant nem lehet felértékelni - mondta.
Az önkormányzatoknak az adószakértő szerint célszerű volna méltányossági felhatalmazást adni, hogy például azoknak a nyugdíjasoknak, akik nem fizetnek szja-t és normál értékű ingatlant tulajdonolnak, elengedhessék az ingatlanadót. Erről azonban mindig egyedi eljárás során célszerű dönteni - hangsúlyozta. Sokan azért kisnyugdíjasok, mert kevéssé vettek részt a közteherviselésben, vagyonuk azért még lehet - tette hozzá.
Az szja kedvezmények visszaszorítása következtében az adóteher a szakértő szerint emelkedni fog, mivel az adókulcsokat nem mérséklik. Az adójóváírás változását Vámosi-Nagy Szabolcs nem kívánta kommentálni, mondván, a koalíciós program kiegészítésében ismertetett elképzelés nem világos. Az őstermelők, egyéni vállalkozók kiemelése az szja hatálya alól, s az "egyéni cég" forma bevezetése segíti az szja rendszer tisztulását, s bár ezzel megint egy újabb adónemet vezetnének be, szerinte támogatható. Nem új elképzelésről van egyébként szó, 1988-ban már működött ilyen adó, csak akkor vállalkozói adónak nevezték - tette hozzá.
A szakértő az áfával kapcsolatos változtatási terveket (a csoportos adóalanyiság kiterjesztése, a fordított adózás bevezetése, a behajthatatlan követelések áfa-visszaigénylési lehetősége, vevőn történő behajthatóság, láncügyletben részt vevő vállalkozások egyetemleges helytállási kötelezettsége) rendben lévőnek találta, megjegyezte ugyanakkor: a behajthatatlan követelés áfájának visszaadása kétélű dolog, visszaélés forrása is lehet, ezért differenciált alkalmazásra volna szükség.
Az adóigazgatás erősítése helyes lépés egy olyan országban, ahol minden ötödik forint adózatlan - hangsúlyozta Vámosi-Nagy Szabolcs. A regisztrációhoz kapcsolódó ellenőrzés bevezetése a vállalkozói körben, ha adnak hozzá megfelelő kapacitást is, szerinte jó eszköz lehet a gazdaság tisztulásához.
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Mire a megsérült dolgozó kollégái mentőt hívtak, a férfinak leállt a légzése. Teljes cikk
A kormány javaslatára az Országgyűlés megkezdi a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló törvénytervezet tárgyalását - közölte a... Teljes cikk
A multinacionális vállalatcsoport vagy a nagyméretű belföldi vállalatcsoport belföldi csoporttagjaira vonatkozó, elismert belföldi kiegészítő adó... Teljes cikk

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?