kapubanner for mobile

Tanácskozás az osztrák munkahelyi balesetbiztosításról

Az osztrák munkahelyi balesetbiztosítás rendszeréről tartott konferenciát az Ausztriában magyar munkavállalókat jogi tanácsadással segítő Régióközi Szakszervezeti Tanács (IGR) szerdán Győrött.

Tóth Eszter, az IGR projektvezetője az MTI érdeklődésére elmondta: tevékenységük Burgenlandra és Nyugat-Magyarországra terjed ki, uniós program keretében figyelik a határ menti munkaerőpiacot, s próbálnak pozitív kihatással lenni rá.
A tanács eisenstadti központját és Burgenland több településén rendszeresített ügyfélfogadásokat 2004 márciusa, a tanácsadás megkezdése óta több mint 9 ezer Ausztriában munkát vállaló magyar kereste fel munkaügyi, munkajogi, szociális jogi kérdésekkel, munkavállalási engedélyekkel kapcsolatos problémákkal.
Az információadás fontosságát és szükségességét a projektvezető szerint aláhúzza az a felmérés, amelynek keretében 520 magyar munkavállalót kérdeztek meg ausztriai munkakörülményeikről, bérezésükről. A megkérdezettek 80 százaléka úgy gondolja, hogy minden járandóságát megkapja. Kiderült azonban az osztrák munkavállalók bérezésével összevetve, hogy ugyanazért a tevékenységért a magyarok minden ágazatban 20-40 százalékkal kevesebb bért kapnak.
Legálisan mintegy 8 ezer magyar munkavállaló dolgozik Burgenlandban, elsősorban a mezőgazdaságban, a vendéglátóiparban, a szállítmányozásban.
A szerdai szakmai tanácskozáson a magyar gyakorlattól eltérő osztrák munkahelyi balesetbiztosítási rendszerről tájékoztatták a magyar munkáltatói, munkavállalói érdekképviseletek vezetőit, társadalombiztosítási szakembereket és vállalkozókat.
Egyebek között elhangzott: a nyugdíj és egészségbiztosítás mellett a munkahelyi balesetbiztosítás, az osztrák társadalombiztosítási rendszer harmadik pillére. Az általános Balesetbiztosítási Intézet (AUVA) kiemelt figyelmet fordít a munkahelyi balesetek megelőzésére. Baj esetén viszont a juttatások folyósítása is feladata abból a forrásból, amit a munkaadók fizetnek be. Ez az összeg a bér 1,4 százaléka.
Az AUVA szakemberei kijárnak az építkezésekre, videóra rögzítik a munkafolyamatokat, elemzik a látottakat és tanácsokat adnak , hogy mit lehetne javítani a munkabiztonság érdekében.


  • 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Kutatás: ennyivel ér többet a diploma az érettséginél a munkaerőpiacon

A Varsovia Egyetem kutatása szerint hamar megtérülhet a tanulásba fektetett összeg a munkaerőpiacon, Magyarországon az érettségizettek... Teljes cikk

Repkedő milliárdok - Ők a legjobban kereső magyar sportolók

A legjobban kereső magyar sportolók listájára a húszéves Tóth Alex is felkerült, aki több mint 800 millió forintos éves fizetést tehetett zsebre. Teljes cikk

A dolgozók fele szerint nem esélyesek a nők a bérversenyben

Egy friss kutatása szerint a foglalkoztatott nők közel egyharmada állítja, hogy megkülönböztetéssel szembesült, amikor egyenlő bért próbált elérni. Teljes cikk

Kapcsolódó hírek