Több járulék fizetése vár az önfoglalkoztatókra
Januártól az egyéni vállalkozóknak meg kellene becsülniük munkájuk piaci értékét. Oszkó Péter pénzügyminiszter szerint változtatni kell azon a gyakorlaton, hogy a munkavállalókkal szemben az önfoglalkoztatók igen csekély mértékű járulékot fizetnek, adja hírül a Magyar Rádió.
Zara László, a Magyar Adótanácsadók Egyesületének elnöke szerint ez azért nehézkes, mert a vállalkozó gyakran nem csak egy tevékenységet végez, és azt sem tudni, hogy a munkaórák számát hogyan határozzák meg. Mindez jogbizonytalanságot okoz, ezért is támadták meg az Alkotmánybíróságnál a rendelkezést.
Egy vállalkozásból kétféleképpen tud valaki pénzt kivenni. Vagy személyi jövedelem formájában, vagy osztalékként. Zara László úgy látja, a mostani jogszabály értelmében, ha az illető nem számolt el magának kellő mennyiségű személyi jövedelmet, akkor osztalékként kell kivennie ezt a pénzt, feltéve, hogy a cég nyereséges. Ha nem nyereséges, akkor nem nagyon lesz osztalék, illetve ha nem veszi ki ezt az osztalékot, akkor akár kiveszi, akár nem, járulékot kell fizetni utána.
Oszkó Péter pénzügyminiszter viszont azt állítja, csak arra vonatkozik plusz járulékfizetési kötelezettség, akinek magasabb a jövedelme. - Mindenki tudja, egy olyan ország vagyunk, ahol több mint egymillió ember minimálbér után fizet járulékot. Ebbe a több mint egymillió emberből néhány százezer munkavállaló, a többi önfoglalkoztató - emelte ki Oszkó.
A pénzügyminiszter szerint a törvény azt mondja, ha nem lehet a tevékenység értékét megállapítani, akkor a nyereség 80 százalékát lehet számítani. "Szakítani kell azzal a nemzeti hagyományunkkal, hogy önfoglalkoztatók széles tömege a tevékenységéből származó jövedelmet osztalékként veszi fel, és nem fizet utána járulékot, és a tb-terheit kizárólag a munkavállalók állják. Ez igen jelentős terheket ró a dolgozókra, és jelentős oka annak, hogy a tb-terheket általában nem lehet csökkenteni." - nyomatékosította a pénzügyminiszter.
Magyar Rádió
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Dr. Farkas András szerint a választások után egy új nyugdíjemelési eljárás bevezetése jelenthet megoldást a nyugdíjasok helyzetére. Teljes cikk
Az adóellenőrök több helyszínen is vizsgálják majd az alkalmazottak bejelentését. Teljes cikk
A Varsovia Egyetem kutatása szerint hamar megtérülhet a tanulásba fektetett összeg a munkaerőpiacon, Magyarországon az érettségizettek... Teljes cikk
- Lesz idén prémium? Mikor jár és mikor perelhetünk érte? 4 hónapja
- Új munkaszüneti nap jöhet Magyarországon – karácsonyi bejelentés 4 hónapja
- Valós emelés a nyugdíjaknál, duplázás a családi pótléknál – erre készülne a Tisza-kormány 4 hónapja
- HR kiégés: így teszi tönkre magát és a szervezetet is a HR-es 5 hónapja
- A minimálbér emelése mindent borít. Az év végi bértervezést is 5 hónapja
- Elképesztő, mi lett az új luxus: emberrel beszélni egy ügyfélszolgálaton 5 hónapja
- "Utálom ezt a bértáblát" – Takács Péter szerint változhat az orvosok fizetése, ha nyer a Fidesz 6 hónapja
- Európa-bajnok lett Magyarország kínai beruházásokban 6 hónapja
- Munkahelyteremtés a középpontban: 260 új állás született Ózdon 7 hónapja
- Új ügyvezető igazgató az SAP Hungary élén 8 hónapja
- Vagyonadó a milliárdosoknak: így változtatná meg a TISZA Párt az adórendszert 8 hónapja

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?