Totyik Tamás szerint a munkanélküliek bővített újratermelése zajlik az országban
A PSZ elnöke szerint a társadalmi kohéziót segítő oktatás megalapozása nélkül nem indul el olyan gazdasági növekedés, amelynek hatása a jelenleginél nagyobb védelmet tudna nyújtani a magyar emberek számára.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke a Népszavában írt egy véleménycikket az oktatás és a magyar gazdaság jövőjéről. Mint rámutatott, Magyarországon összeszerelő üzemek (autógyárak, akkumulátorgyárak) épülnek komoly állami támogatással, ám ezeknek nagyon alacsony a hozzáadott értékük.
Mint a PSZ elnöke írja, eközben azzal szembesülnek a gazdaság szereplői, hogy elfogytak a munkaerőpiac számára hasznosítható, magasan kvalifikált hazai munkavállalók, emiatt olcsó, külföldi munkaerőt hoznak be az országba, miközben lenne még munkaerőtartalék, ám ők nem elég képzettek. Totyik Tamás szerint a PISA mérések eredményei azt mutatják, hogy „bővítetten termeljük újra” a gyengén teljesítőket, akik nem tudnak megfelelni a munkaerőpiac elvárásainak. A szakszervezeti elnök azt írja, hogy a jövőkutatók állítása szerint a robottechnológia ki fogja váltani azoknak a munkáját, akik a PISA mérések 7 fokú skáláján nem érik el a 4-es szintet. Ez a 15 éves magyar diákok 60 százaléka. Akik az egyest sem érik el, azok a diákok a jelenlegi összeszerelő sorok melletti munkavállalásra sem lesznek alkalmasak. Ida tartozik a 15 éves magyar tanulók több mint egynegyede.
„Nem a XIX. századi pedagógiai módszertannak megfelelően, memoriterekkel kell terhelni a diákok kapacitását, hanem azt kell elérni, hogy értsék és szintetizálják a különböző folyamatok közötti kapcsolatokat.” – írja Totyik Tamás, aki szerint olyan új tantervet kell létrehozni, ami megteremti annak lehetőségét, hogy a családi háttérből fakadó lemaradást minden gyermek le tudja dolgozni.
A PSZ elnöke úgy látja, lehet a gazdaságban bármilyen nagyot álmodni, euromilliárdokat beruházni, a társadalmi kohéziót segítő oktatás megalapozása nélkül nem indul el olyan gazdasági növekedés, amelynek hatása a jelenleginél nagyobb védelmet tudna nyújtani a magyar emberek számára.
fotó: unsplash
- 2026.04.24Pannon HR Konferencia Székesfehérvár Tavaszi Pannon HR Konferenciánkon Székesfehérváron, ahol ismét neves előadókkal, érdekes és aktuális témákkal készülünk. Amikor a döntéseknek súlya van – felelősségvállalás kultúrája a vezetésben és HR-ben
Részletek
Jegyek
- 2026.05.20Pannon HR Konferencia Debrecen Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Egy új jelenség, a „doomjobbing” terjed az álláskeresők körében, leírva azt az állandó online böngészést, amely a motiváció és az... Teljes cikk
A toborzás az elmúlt évtizedben alapjaiban változott meg, egyre inkább a mesterséges intelligencia által vezérelve. Az MI eszközök felgyorsítják a... Teljes cikk
Az Egyesült Királyságban a vállalatok közel fele, mintegy 612 000 cég szembesült kiberbiztonsági támadással az elmúlt évben, hatalmas anyagi... Teljes cikk
- Nagy a kereslet a HR-készségekre a munkaerőpiacon 2 napja
- Nyelvtanulás AI-val: négy tévhit 2 napja
- Gimnáziumok vezetői írtak levelet Magyar Péternek az oktatási miniszterjelölt kapcsán 2 napja
- A mesterséges intelligencia és a készségromlás: a HR teendői 3 napja
- Több mint hatezren jelentkeztek rövidített tanári mesterképzésekre 3 napja
- Miért buknak meg az AI felkészítő képzések? 3 napja
- A mesterséges intelligencia hatása a vállalkozásokra: előnyök és buktatók 3 napja
- Stabil számok, romló jelek: nő a fiatalok munkanélkülisége 6 napja
- A magyar diákok harmada lemaradhat a továbbtanulásról – súlyos állítás az új miniszterjelölttől 6 napja
- 13%-kal csökkent a távmunkához kapcsolódó munkaügyi bírósági ügyek száma 7 napja
- Váratlan név bukkant fel az oktatási miniszteri posztra 7 napja

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?