Valótlan állítás, hogy kétmilliót keresnek a magyar orvosok?
Valótlan adatot használt a kormány az orvosi bérekről szóló kampányában – derül ki a Magyar Orvosi Kamara által kikért hivatalos adatokból. A kormány által hirdetett 2 millió forintos átlagbér csak egy szűk kör, túlórákkal és pótlékokkal megemelt bruttó keresetét tükrözi, miközben a heti 40 órát dolgozó orvosok valódi átlagbére nettó egymillió forint alatt van.
A kormány februárban indított országos kommunikációs kampányt, amelyben azt állította, hogy az orvosok átlagos havi keresete meghaladja a bruttó kétmillió forintot. A plakátokon szereplő adat hitelességét a Magyar Orvosi Kamara (MOK) is megkérdőjelezte, ezért hivatalos levélben kérte Takács Péter egészségügyi államtitkártól az állítás alapjául szolgáló adatokat.
A május 17-én kelt válaszlevélből kiderült:
a kommunikált összeg nem az orvosok tényleges átlagbérét mutatja, hanem egy szűkebb csoport, mintegy 10 653 fő keresetét, akik több álláshelyen dolgoznak, rendszeresen vállalnak túlórát – gyakran a súlyos orvoshiány miatt –, és fizetésüket különféle pótlékok is növelik. Ráadásul az említett összeg bruttó érték, azaz adózás és járulékok levonása előtti.
A valós, heti 40 órás munkára vetített orvosi átlagbér a hivatalos adatok alapján bruttó 1 513 606 forint, ami nettóban körülbelül egymillió forintot jelent. Ez az érték azonban jelentős szórást takar: a fiatal, pályakezdő orvosok – szakmától és munkaterheléstől függően – jellemzően nettó 450–570 ezer forintot keresnek havonta. A hétvégi és éjszakai ügyeletekben dolgozó orvosok órabére pedig mindössze nettó 3000–6000 forint között mozog.
A Kamara szerint az ilyen típusú torz kommunikáció veszélyes, mert hamis képet fest az orvosi fizetésekről, miközben a valóságban súlyos kihívást jelent az egészségügyi ellátásban dolgozók megtartása. A MOK úgy véli, az egészségpolitikai vezetés felelőssége, hogy olyan bér- és munkafeltételeket teremtsen, amelyek biztosítják az ellátórendszer működéséhez szükséges orvos- és szakdolgozói létszámot.
„A lakosság megfelelő tájékoztatásához hiteles információkra van szükség – a propagandával szemben nem lehet hatékonyan versenyezni sem a külföldi állásajánlatokkal, sem a hazai magánszektorral” – fogalmazott a Kamara.
Beteg a rendszer: több mint 1000 praxis van orvos nélkül Magyarországon
- olvassa el korábbi cikkünk!
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
A nyugdíj összegét nemcsak a ledolgozott évek, hanem a korábbi fizetések mai értékre történő átszámítása is befolyásolja. Ebben kulcsszerepet... Teljes cikk
A munkaügyi szabályozás változtatásának a célja az volt, hogy a munkarend miatt senki ne maradjon le a választásról. Teljes cikk
Befektetésként és költségként is tekinthet egy kormány az egészségügyi kiadásokra, de a megelőzés nem minden szempontból térül meg a GDP-adatokban. Teljes cikk
- Munkaidő után, zárt ajtók mögött műtöttek – így játszotta ki a szabályokat két orvos 1 hete
- Durvább, mint hittük: ennyit keres valójában egy magyar rendőr 2026-ban 1 hete
- Gulyás Gergely: heteken belül megkapják 150 ezer forintos juttatásukat a pedagógusok 2 hete
- "Tarthatatlan a helyzet" – azonnali béremelést követelnek a kulturális dolgozók 3 hete
- Fordulat a magyar munkaerőpiacon: lezárult a „Budapest-centrikus” korszak 3 hete
- Ekkora béremelést kap idén a spanyol király 3 hete
- Új vezérigazgató a a Magyar Suzuki Zrt. élén 1 hónapja
- Határidők, adatok, szankciók – a cégek legnagyobb félelmei a bértranszparenciában 1 hónapja
- A betöltetlen orvosi állások aránya vármegyénként - grafikon 1 hónapja
- Elszámolhatták a pedagógusbéreket, a PDSZ szerint több pénz járna a tanároknak 1 hónapja
- Létrejött a bérmegállapodás a Magyar Postánál - Ennyivel nőnek a bérek 1 hónapja

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben