Az ombudsman szerint pontosítani kell a sztrájkjog fogalmait
Több ponton szükséges a sztrájkjog fogalmainak módosítása, meg kell határozni az elégséges szolgáltatás fogalmát és a közszolgáltatói sztrájkkal kapcsolatos tájékoztatási kötelezettségeket is - mondta Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján.
Az állampolgári jogok biztosa hivatalból indított vizsgálatot a tájékoztatási kötelezettségről, és tájékoztatást kért több nagy közszolgáltatótól, a MÁV-tól, a BKV-tól, valamint a megrendelőktől, a közlekedési, hírközlési és energiaügyi minisztertől és Budapest főpolgármesterétől. A cégek arról tájékoztatták Szabó Mátét, hogy a maguk által kialakított eljárási rend szerint tesznek eleget a tájékoztatási kötelezettségnek, a főváros vezetői pedig arról tájékoztatták, hogy az önkormányzatnak nincsen tájékoztatási kötelezettsége.
A biztos ezzel szemben azt állapította meg, hogy a tömegközlekedés biztosítása az önkormányzat feladata még sztrájk idején is. Ha a munkabeszüntetésben érintett felek nem tudnak megállapodni a még elégséges szolgáltatás mértékéről, akkor az önkormányzatnak mindent meg kell tennie, hogy az embereket megfelelően tájékoztassa a szolgáltatás elmaradásáról, a kiesett szolgáltatást pótló intézkedésekről. Felhívta a figyelmet arra, hogy jogi szabályozással mielőbb meg kell határozni a sztrájkkal kapcsolatos tájékoztatási kötelezettséget és a tájékoztatás elmaradása esetén alkalmazható szankciók lehetőségét.
A vizsgálatban az elégséges szolgáltatással kapcsolatban az ombudsman azt állapította meg, hogy a közszolgáltatások alapvető, elemi és tömeges szükségleteket elégítenek ki, ennek kimaradása jelentős hátránnyal jár, ezért a szolgáltatást ellátó szerv kötelezettsége az igénybe vevők megfelelő, de legalább elégséges szintű kiszolgálása. Álláspontja szerint a jogszabályi rendelkezésekre vezethető vissza, hogy nem érdekük a feleknek a megállapodás, ezért a problémát rendező jogalkotást sürgetett.
Hozzátette: az állam és az önkormányzat feladata az is, hogy megfelelő jogalkotással gondoskodjon az állampolgárok kárának megtérítéséről abban az esetben, ha a közszolgáltatás az elégséges szinten nem biztosítható. Szabó Máté jelentésében rámutat arra, hogy a jogbiztonság követelménye és a tisztességes eljáráshoz való jog is sérül, ha sztrájk esetén a közszolgáltató indokolatlanul szűk körre korlátozza helytállási, kártalanítási kötelezettségét. Mint elmondta: a bíróság csak akkor ítél meg kártérítést az állampolgároknak, ha a sztrájk jogellenességét a bíróság megállapította, erre azonban ritkán kerül sor.
Szabó Máté szerint a sztrájk bejelentését időben is meg lehetne határozni; mint mondta, most nincs meghatározva, hogy milyen hosszúságú vita után válik jogossá a sztrájk. Ha ezt az időhatárt meghatároznák, akkor az állampolgárok jobban fel tudnának készülni a sztrájk hatásaira.
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Most októberben is aktuális egy "ledolgozós szombat". Sokan tapasztalják, hogy bizonyos ünnepnapok körüli munkarend-átalakítás különösen a... Teljes cikk
A 2026-ban életbe lépő bértranszparencia irányelv új kötelezettségeket ró a HR-re: a bérek nyilvánossá tétele mellett ügyelni kell arra, hogy... Teljes cikk
Az EU új irányelve szerint, ha egy cégnél jelentős eltérés van a férfiak és nők fizetése között, a vállalatnak kötelező lépéseket tennie a... Teljes cikk
- Zajlanak a tárgyalások a munkavállalókkal a kukássztrájk után 2 hónapja
- Sztrájkolnak a kukások Budapesten 2 hónapja
- Egy napra leáll az élet Olaszországban 2 hónapja
- Nem lesz sztrájk a pécsi buszközlekedésben 3 hónapja
- Bojkottálhatják a tanévkezdést Romániában az oktatási szakszervezetek 4 hónapja
- Sztrájk lesz a Ryanairnél 4 hónapja
- Sztrájkhullám a hadiiparban: a Boeingnél elfogyott a türelem 4 hónapja
- Rugalmas munkaidőben dolgoznál? Itt vannak a legfontosabb jogi tudnivalók 4 hónapja
- Sztrájkolnak az autóbuszok vezetői Pécsen 4 hónapja
- Új vezető a Microsoft Magyarország élén 4 hónapja
- Nem engedtek a nyomásnak: győzelmet arattak a győri munkások 4 hónapja

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?