Könnyítenék a nyugdíjasok elbocsátását

Az elbocsátási okok közé emelné a nyugdíjkorhatár betöltését a jövő évtől a szlovák munka, szociális és családügyi minisztérium - közölte a szaktárca vezetője, Ján Richter kijelentéseire hivatkozva a pozsonyi Pravda kedden.

images

A változtatást, annak támogatói szerint, a pályakezdők körében tapasztalható magas munkanélküliség indokolja és azt a munka törvénykönyvének a szaktárca műhelyében készülő módosítása tenné lehetővé 2014 januárjától.

A módosítás a köz- és a magánszférában dolgozó nyugdíjasokra egyformán vonatkozna, ugyanakkor nem lenne kötelező jellegű, csupán lehetőséget adna arra, hogy a munkaadó a nyugdíjkorhatár betöltésére hivatkozva mondjon fel alkalmazottjának. A hatályos szlovák jog alapján a nyugdíjas alkalmazottak ugyanolyan védettséget élveznek, mint a többi munkavállaló, azaz fegyelmi vétség vagy létszámleépítés miatt bocsáthatóak el, illetve akkor, ha nem képesek betölteni a munkakörükből adódóan rájuk háruló kötelességeket.

A módosítás ellenzői szerint a változtatás sérthetné az alkotmányt és nem hozna érdemi eredményt, mivel az elbocsátandó nyugdíjasok többsége olyan alacsonyan fizetett munkaköröket tölt be, amelyek iránt a pályakezdők érdeklődése nem lenne számottevő. A javaslat kritikusai arra is rámutatnak, hogy a módosítás nem érintené a kiöregedett bírákat, ügyészeket, képviselőket és közjogi méltóságokat sem, akik magasabb béreik, illetve nyugdíjaik révén a legtöbb forrást vonják el a közpénzekből.

"A javaslat erősen diszkriminatív és nem is célirányos, hiszen a legmagasabb bevételekkel rendelkező közjogi méltóságokat nem érinti, de ellehetetleníti azokat a nyugdíjasokat, akiknek megélhetés kérdése, hogy alacsony nyugdíjuk mellett dolgozni tudjanak" - mondta a tárca javaslatáról az MTI-nek Németh Gabriella, a Magyar Közösség Pártja szociális ügyekért felelős alelnöke.

A szaktárca módosítása kapcsán, részben hasonló javaslattal állt elő a pozsonyi parlament második legerősebb ellenzéki pártja, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) is. Az ő elképzelésük csak az állami és közigazgatásban dolgozó nyugdíjasokat érintené, rájuk viszont kötelező jelleggel vonatkozna, vagyis az érintett nyugdíjasoknak választaniuk kellene, hogy alkalmazotti viszonyukat vagy a nyugdíjukat akarják megtartani.

  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Elbocsátottak karácsony előtt? Nem vagy egyedül.

"Szép álom, hogy a cégek karácsony előtt ne rúgják ki a dolgozóikat, de rendszeresen kapunk év végi elbocsátásokról híreket" – mondta a HR... Teljes cikk

Válságspirálban az RTL: akár ezernyi munkahely is megszűnhet

Az RTL Csoportot súlyos válság rázza meg: Németországban akár ezer dolgozót is elküldhetnek, miközben a cég 17%-os bevételkiesésre figyelmeztette... Teljes cikk

Megindult az AI-lavina: olyan állások is veszélyben, melyek védettnek tűntek

Egy új kutatás szerint az AI már most képes lenne a munkahelyek jelentős részét kiváltani, köztük olyan feladatokat is, amelyeket korábban... Teljes cikk