kapubanner for mobile

Stagnált a munkanélküliség Zalában

Stagnált a nyilvántartott álláskeresők száma augusztusban Zala megyében - tájékoztatta Hegyi László, a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ zalaegerszegi kirendeltségének igazgatója az MTI-t.

Az elmúlt öt évben az álláskeresők száma a nyár végén mindig emelkedő tendenciát mutatott, ezzel szemben az idén augusztus végén 16 ezer álláskeresőt tartottak nyilván, 72 fővel kevesebbet, mint júliusban.

Nagykanizsa térségében mintegy 130 fővel, Keszthely térségében pedig 41 fővel csökkent július óta a munkanélküliek száma. Lentiben közel azonos volt, Zalaegerszeg, Zalaszentgrót és Letenye körzetében pedig 30-40 fővel - összesen közel 100 fővel - nőtt az álláskeresők száma.

A megyében az idén 2,6 ezer fővel kevesebb az álláskeresők száma, mint egy évvel korábban. A legnagyobb mértékben a férfiak és a 25 évnél fiatalabb álláskeresők száma csökkent, a rendelkezésre állási támogatásban részesülők és a tartós munkanélküliek száma viszont növekedett. Augusztusban 1330 pályakezdő fiatalt regisztráltak a munkaügyi központokban, 70 fővel többet, mint júliusban, és 70 fővel kevesebbet, mint az elmúlt évben.

A pályakezdő álláskeresők 45 százaléka középiskolát végzett, 22 százalékuk szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkezik, 18 százalékuk pedig csak az általános iskolát, vagy még azt sem végezte el.

A nyilvántartásban szereplő 160 diplomás pályakezdő álláskereső legnagyobb része közgazdász, pedagógus, mezőgazdasági mérnök, reklám és marketing szakember, igazgatási ügyintéző, jogász, környezetvédelmi mérnök munkakörökben szeretne elhelyezkedni.

A középfokú szakképzettséggel rendelkező közel 900 pályakezdő kereskedelmi, vendéglátóipari, adminisztrátori, igazgatási ügyintézői, számítástechnikai állás keres. A diplomások és a középiskolát végzettek egy része képzettségüknél alacsonyabb iskolázottságot igénylő munkakört jelölt meg. A diplomások adminisztrátori, technikusi, ügyintézői, míg a középfokú végzettségűek segédmunkás, gyártósori összeszerelő állást kerestek.

Az augusztusban munkanélkülivé vált dolgozók egynegyede, - mintegy 410 fő - korábban a feldolgozóiparban dolgozott, kétszáznál többen a pedig kereskedelem, járműjavítás területén.

A nyár utolsó hónapjában az álláskeresők közül 780 tudtak elhelyezkedni; mintegy 150 főt segédmunkásként és kereskedelmi, több mint 80 főt gépkezelői munkakörökben alkalmaztak, 50 főt pedig a vas és fémipari munkakörben foglalkoztatnak. Közel félszáz álláskereső a gazdaság, pénzügy és az építőipari területén tudott elhelyezkedni. A munkáltatók augusztusban 1,9 ezer munkaerőigényt jelentettek be, közel annyit, mint júliusban és 300-zal többet, mint egy esztendővel korábban.

A feldolgozóipar munkáltatói 600 fős munkaerőigényt jelentettek be, kétszer annyit, mint az elmúlt évben. A munkakörök négyötöde fémfeldolgozás, vegyi alapanyag gyártás és gépgyártás területén jelentkezett. Augusztusban az előző hónapról áthúzódó álláshelyekkel együtt 4,3 betöltetlen állás volt a megyében, ebből a hónap végén 1,5 ezer volt érvényben.

  • 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Elfogynak a dolgozók Magyarországon? Durva számok a 2026-os munkaerőpiacról

A magyar munkaerőpiac 2026-ra jelentős átalakulás előtt áll – derült ki a Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztályának évindító... Teljes cikk

Befagyott álláspiac: enyhülés vagy újabb jégkorszak vár ránk 2026-ban?

Hónapok óta alig mozdul a munkaerőpiac: kevés az új felvétel, ritkák az elbocsátások, a döntéseket pedig általános bizonytalanság bénítja.... Teljes cikk

Több tízezerrel kevesebben dolgoznak Magyarországon – a férfiaknál drámai a csökkenés

2025 novemberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 637 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 213 ezer fő, a... Teljes cikk