kapubanner for mobile
Megjelent: 13 éve

Hoffmann: A magyar felsőoktatás racionalizálásért kiált

Hoffmann Rózsa, az oktatásért felelős államtitkár szerint a magyar felsőoktatás racionalizálásért kiált, mivel szerkezete túlméretezett, intézményei pedig szétszórtak. Azt egyelőre nem tudni, hogy ha lesz is integráció a felsőoktatásban, az miként valósul meg.

images

A 29 magyar állami egyetem és főiskola számának megfelezését tartalmazó elképzelésben a legnagyobb megrökönyödést a Corvinus Egyetem megszüntetése váltotta ki.

- Értelmetlen az egyetemek bezárásáról spekulálni, mindaddig, amíg a kormány sem tárgyalta a témát - Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője ezt csütörtökön nyilatkozta az MTI-nek.

A kormány várhatóan május végén tárgyalja a felsőoktatási koncepciót - közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, cáfolva, hogy a kabinet már döntött volna felsőoktatási intézmények bezárásáról. Több rektor is megerősítette ugyanakkor az MTI-nek, hogy az oktatási államtitkárság a múlt héten egyetemi vezetőkkel egyeztetett a felsőoktatási intézmények új struktúrájának koncepciójáról.

Hoffmann Rózsa, az oktatásért felelős államtitkár szerint a magyar felsőoktatás racionalizálásért kiált, mivel szerkezete túlméretezett, intézményei pedig szétszórtak. Az államtitkár csütörtök reggel az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában ugyanakkor úgy fogalmazott, jelenleg csak ötleteket és javaslatokat gyűjtenek. Hoffmann Rózsa a Corvinus egyetem állami támogatásának esetleges megszüntetésére vonatkozó kérdésre reagálva úgy fogalmazott, az "nagyon messze van attól, hogy javaslat legyen", erre a kérdésre egy-két hónapon belül születhet válasz.

Hiller István szerint a magyar felsőoktatás elleni merénylet volna a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) megszüntetése. Az MSZP humánpolitikai kabinetvezetője csütörtökön sajtótájékoztatón azt mondta: a felsőoktatás szétverésének, a rektorok és professzorok megalázásának szándékát tükrözi a koncepció.

"Arcul csapta" a hír a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetét. A tervezett lépésekkel nem értenek egyet, és azonnal tárgyalni akarnak.

Veszélyben a legjobb networkegyetem

Mészáros Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora előadásában elsőként emelte ki az egyetem top network státuszát. A MOHA rangsorában első helyezést elért Corvinus szétdarabolásával a legjobb nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező intézmény szűnne meg. - A külföldi egyetemekkel kötött 430 szerződésünk van most kockán - mondta a rektor. Mészáros Tamás ezután kiemelte, hogy a karaik minden rangsorban az élen végeznek, a munkáltatók véleményét vizsgáló felmérésben például a maximális 10 pontból 9,2-t kaptak, míg a második helyezett 3,3-at. A TDK-helyezésekben is élen járnak, 194 indulójukból 108 helyezést ért el.

- Az infrastruktúránk gyakorlatilag kész van. Készen vannak az épületeink, a kollégiumaink, az arborétumaink. Ezekre százmilliókat, milliárdokat költöttünk az utóbbi időben, és úgy gondolom, hogy ez a hely végre méltó a kiváló hallgatósághoz, amely ide jár - mondta Mészáros. Ezt a meglévő infrastruktúrát, informatikai hálózatot nagyon nehéz lesz áthelyezni. A rektor emellett azt sem tudja a gyakorlatban elképzelni, mi lesz a külföldi egyetemekkel közösen kiadott diplomákkal, az 5,5 milliárd pályázati pénzzel, ami jelenleg az egyetemen van, illetve a különböző nemzetközi tudományos tagságokkal, amelyeket nem lehet más intézményekre ruházni.

Mészáros szerint, bizonyos fokig érthető, hogy a kormányzat az államilag támogatott hallgatói létszám csökkentésére törekszik, de Budapesten sem maradna észrevétlen a lépés. Ha a tervezett egyetemek maradnának állami kézben, és hozzájuk kerülnének a Corvinus karai, az egyetemet minimum négyfelé osztanák, az ELTE, a Műegyetem, a Szent István Egyetem és a Közszolgálati Egyetem között. - Én ezt a legrosszabb verziónak tartom, ez az eltűnésünket jelentené, el sem tudom képzelni, hogy ez realizálódik - fogalmazott. Abban bízik, hogy az államtitkári javaslat csak egy részlet a felsőoktatási koncepcióalakítás folyamatában, melynek még nincs vége. Arra a kérdésre, hogy magánegyetemmé alakulhatna-e a Corvinus, a rektor elmondta, nem lát ma a magyar felsőoktatásban olyan befektetőt, illetve fizetőképes keresletet, aki ezt finanszírozni tudná.

MTI/Magyar Rádió
  • 2024.05.14Mesterséges intelligencia használata a marketing munkában Képzésünk célja, hogy bemutassuk 2024-ben mi mindenre képes a mesterséges intelligencia, használata mennyire meg tudja könnyíteni a marketing szakemberek - vagy erre a pályára készülők - munkáját. A képzés során a résztvevő megtanulja, hogy milyen kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a mesterséges intelligenciában. Ezen túl megtanulja, hogy a különböző AI eszközöket milyen stratégiai kombinációban érdemes használni a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.16Atipikus foglalkoztatási formák – Dr. Bankó Zoltán Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Fordított állásbörzét tartanak a Pécsi Tudományegyetemen

A cégek képviselői a jövőbeni gyakornokaikat, munkavállalóikat is megtalálhatják a rendezvényen. Teljes cikk

Bódis László: a doktori képzés kulcsfontosságú az innovációban

Magyarország akkor képes egyre jobban teljesíteni az innováció területén, ha kiemelt figyelmet kell fordít a doktori képzésben résztvevő... Teljes cikk

Tízből hat fiatal döntött a szakképzés mellett

A legtöbben idén is a technikumokat választották az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzését követően, tízből hat fiatal döntött a... Teljes cikk