Évente akár 20 ezer forinttal is megrövidíti a kormány a több műszakban dolgozókat, legalábbis júliustól - írja közleményében a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete (VDSZ). Az új Munka törvénykönyve ugyanis változtat a korábbi pótlékrendszeren, s a jelenleginél jóval hátrányosabb helyzetbe hozza a folyamatos munkarendben dolgozókat: havonta ezrekkel csökken a délutáni, esti és az éjszakai munkáért számolt pótlék.
Hogy ki, mennyiről lesz kénytelen lemondani, azt mától a VDSZ honlapjáról -
www.vdsz.hu - letölthető műszakpótlék kalkulátorral már most kiszámíthatja - jelentette be Székely Tamás. A vegyipari szakszervezet elnöke a műszakpótlék kapcsán is kijelentette, ma Magyarországon súlyos megszorítások vannak, és hazudik, aki mást állít. Székely felhívja a figyelmet: ismét látszik, hogy kiket támad és kiknek kedvez a kormány, hiszen a nagyvállalkozók és oligarchák haszna egyre nő, míg a melósok fizetése csak csökken. Azok veszik el a több műszakban, délután és este dolgozó munkásoknak járó pótlékot, akik hetente alig három napot dolgoznak parlamenti munkahelyükön.
Székely felhívja az érintett dolgozók figyelmét, írják meg saját parlamenti képviselőjüknek, hogy az ő segítségével évente hány tízezer forinttal rövidíti meg a kormány a dolgozókat. Az elnök felajánlja a szakszervezet segítségét, a hozzájuk eljuttatott levelek alapján felkutatja a közvetlen felelősöket.
Székely kiemelte, ahol működik és erős a szakszervet, ott keményen tárgyalnak azért, hogy a munkáltató továbbra is kifizesse a munkáért járó megfelelő bért és pótlékot, vagyis azt az időt, amit a munkások a családjuktól távol töltenek, vegyszerek, veszélyes gépek között, megterhelő és egészségkárosító munkát végezve. A VDSZ folyamatosan azért harcol, hogy a kollektív szerződések továbbra se az alamizsnát, hanem a munkáért járó fizetséget rögzítsék. Ahol pedig nincs szakszervezet, ott a VDSZ segít megszervezni az érdekvédelmet - olvasható a közleményben.