kapubanner for mobile
Megjelent: 8 éve

Sokan bizonytalanok a munkahelyük jövőjét illetően

A szakképzetlen munkavállalók, a pályakezdők és a nyugdíj előtt állók bíznak legkevésbé munkahelyük stabilitásában, derül ki a BNP Paribas Cardif biztosító és a Medián legfrissebb, reprezentatív munkaerő-piaci felméréséből. Falun és városban egyaránt bizonytalanok, egyedül a fővárosi munkavállalók optimistábbak.

A megítélés romlott az előző évhez képest, amikor a munkaerő-piaci stabilitási index a második negyedévben 60 pontra csökkent a 100 fokú skálán, ami az előző év azonos időszakához képest 2 ponttal, 2016 első negyedévéhez képest pedig 4 ponttal kevesebb.

Az index azt méri, mennyire bíznak a munkavállalók abban, hogy jelenlegi munkahelyük hosszú távon is munkalehetőséget biztosít majd számukra, milyen lépéseket tennének meg annak érdekében, hogy megtartsák munkahelyüket, ha az veszélybe kerülne illetve, hogy megérzésük szerint milyen könnyen találnának új munkalehetőséget.

Minél magasabb az értéke, a munkavállalók annál stabilabbnak érzik saját pozíciójukat, annál több mindent tennének meg azért, hogy megtartsák állásukat, ha az esetlegesen veszélybe kerülne, valamint annál könnyebbnek értékelik egy esetleges új munkalehetőség megtalálását.

A legnagyobb mértékben, 49-ről 40 pontra a 8 általánost végzettek körében csökkent az index az egy évvel korábbihoz képest. A mezőgazdaságban dolgozók, a pályakezdők (18-29 évesek) és a nyugdíj előtt állók is kevésbé bíznak abban, hogy munkahelyükkel hosszú távon számolhatnak. A kereskedelemeben is csökkenést mutat a stabilitási index, ahogy a városokban és falvakban is egyaránt leszálló ágban van (az 57 és 60 pontos érték 4, illetve 5 százalékpontos csökkenést jelent az előző negyedévhez képest), egyedül a fővárosiak érzik nagyobb biztonságban állásaikat (5 ponttal magasabb érték az átlagnál), illetve nyitva a lehetőségeiket.

A férfiak és nők közti különbség a korábbi eredményekhez képest eltűnt, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi adatok 60 pontos értéket mutatnak mindkét nem esetében.

A képzettség nagyobb biztonságot jelent

A lista élén továbbra is a magasabb végzettségűek vannak, a diplomások 71 ponttal vezetik a mezőnyt, utánuk 63 ponttal következnek a legalább érettségivel rendelkező munkavállalók. A 18-29 évesek indexe 1 ponttal, 58 pontra csökkent az egy évvel korábbihoz képest, míg a az 50-59 év közöttiek körében éves szinten szintén enyhe, 2 pontos csökkenés volt, itt ugyancsak 58 pont volt az érték a második negyedévben.

Bernáth Tamás, a BNP Paribas Cardif biztosító vezérigazgatója a közlemény szerint elmondta, a magasabb iskolai végzettség nagyobb önbizalmat jelent a munkavállalás, és a munkaerőpiacon való elhelyezkedés szempontjából. Az eredmények alapján megállapítható az is, hogy a fiatal diplomások és a pályájuk végén járó munkavállalók az átlagosnál pesszimistábbak - tette hozzá.

A stabilitási indexet a BNP Paribas Cardif biztosító a Mediánnal közösen 2014-ben hozta létre, 1200 munkavállaló személyes megkérdezésén alapul, a minta életkor, nem, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentálja a felnőtt magyar népességet.

MTI/Tőzsdefórum
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek