kapubanner for mobile
Megjelent: 14 éve

2011-re térhet magához a felnőttképzési piac

A gazdasági válság még mindig érezteti hatásait a felnőttképzési piacon. A pénzügyi-számviteli képzések területén piacvezető Perfekt Zrt. sajtóközleménye szerint a magánszemélyek érdeklődése továbbra is csökkenést mutat, fellendülés csak 2011-től várható.

images

A Perfekt Zrt. sajtóközleménye azt írja, a vállalkozások még mindig a rövidebb, kompetenciafejlesztő szakmai továbbképzések, nyelvi képzések iránt érdeklődnek.

A gazdasági válság hatására bekövetkezett piacszűkülés, zsugorodás ugyan megállt az elmúlt egy év során, ám a bővülésre, fellendülésre utaló jelek továbbra is váratnak magukra a felnőttképzéssel foglalkozó Perfekt szerint.

A csökkenés mértéke a 2009/2010-es tanévben képzési területenként eltérő volt, de összességében elmondható, hogy a rövidebb, főleg vállalatok által finanszírozott kompetenciaképzések kb. 20 százalékos, míg a jogszabályban előírt kötelező továbbképzések esetében kb. 10 százalékos visszaesés volt tapasztalható.

A válság nem hozott lényeges változást a képzési területek népszerűségében. A Perfektnél az eddig legkeresettebb pénzügyi-számviteli képzésektől kismértékben az egyéb közgazdasági, ügyviteli és kereskedelmi képzések irányába mozdult el a kereslet, de a képzések fő iránya továbbra is a pénzügy, számvitel maradt.

Kiss János Tamás, a Perfekt Zrt. vezérigazgatója szerint a felnőttképzési piac 2011 közepére, második felére térhet magához, és ekkortól várható jelentősebb növekedés.

Továbbra is igaz, hogy a képzéseket maguk finanszírozó magánszemélyek száma a korábbi évekhez képest jelentősen csökkent, és a tavalyi évhez hasonló szinten állt be. A vállalati képzések esetében jellemző, hogy a korábbi előrejelzéseket is meghaladóan, a várakozásokon felüli arányban támaszkodnak a cégek a pályázati forrásokból finanszírozott képzésekre, vagyis a vállalatok önereje, finanszírozó képessége a képzések esetében a vártnál is jobban csökkent.

A pályázatból finanszírozott képzéseken belül kiemelkedő arányt képviselnek az európai uniós pályázati forrásokból megvalósított képzések, amelyek tematikájában az általános kompetenciák fejlesztése a meghatározó, így a nyelvi, informatikai, kommunikációs és a vezetői kompetenciák fejlesztését megcélzó képzések a legkedveltebbek.

Az év első kilenc hónapjában a képzési díjak finanszírozásának a módja képzési területenként különbözően alakult. A magánszemélyek esetében a csökkenő érdeklődéssel együtt is igaz, hogy az OKJ-s képzéseket többségében maguk fizetik, saját forrásból.

A cégek ugyanis nem szívesen kötelezik el magukat a jelenlegi gazdasági helyzetben a nagyobb terhet jelentő, hosszabb idejű képzések mellett. Ha mégis, akkor azt kisebb részben az uniós források terhére teszik (22 százalék), míg nagyobb részben a szakképzési hozzájárulás terhére támogatják munkavállalóik képzését. Az OKJ-s képzések finanszírozása terén ezt a képet a munkaügyi központok által támogatott, ingyenes képzések jelentősen árnyalják.

A hatósági jellegű képzéseknél fordított az arány: a képzések költségeit 65 százalékban az intézmények, cégek vállalják. Nagyobb arányú elmozdulás a rövidebb, kompetenciaképzések finanszírozásánál érzékelhető.

Míg tavaly 45 százalékban magánszemélyek fizették az ilyen típusú képzések díjait, addig ez az arány idén 20 százalék körülire esett vissza.

A Perfekt Zrt. vezérigazgatója az év hátralévő részében jelentős létszámú jelentkezőre számít a pénzügyi szolgáltatás közvetítő hatósági képzésre és vizsgára, amelyet ugyancsak a vállalati képzések csoportjához lehet sorolni.

Ezt ugyanis alapvetően bankok, biztosítók és egyéb pénzügyi vállalkozások fizetik az általuk foglalkoztatott munkavállalók, a velük szerződéses viszonyban álló partnerek számára.

Országosan néhány tízezer személyt érinthet ez a képzés, így a jelenlegi több száz mellett további több ezer hallgatóra számítanak a Perfektnél, annak ellenére hogy ezen képzés esetében nincs az a vonzó lehetőség, hogy a képzést a szakképzési hozzájárulás terhére számolják el a vállalatok.
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A munkavállalók készségfejlesztése elmaradásban van, pedig fenekestül felfordul a munka világa

A generatív mesterséges intelligencia (AI) térnyerésével a munkavégzéshez szükséges készségek 2030-ra várhatóan 68%-kal változnak majd... Teljes cikk

A tanár is munkavállaló!?

Employer branding, toborzás, munkáltatói márka, karrierút, megtartás, juttatások, bérbenchmark stb. Szinte már elcsépelt szavak, unalomig... Teljes cikk

Megállítható-e a képzett munkaerő külföldre áramlása?

A brain drain, azaz „agyelszívás” a magasan képzett munkavállalók elvándorlását jelenti egy fejlettebb, magasabb életszínvonalat biztosító... Teljes cikk