A magyar munkaerőpiacnak nyújtana gyakorlati segítséget a német iparkamara

A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) idén a magyarországi munkaerőpiac helyzetét javító gyakorlati intézkedésekre fókuszál - jelentette be Dale A. Martin kamarai elnök csütörtökön, a kamara évnyitó rendezvényén.

Dieter Hundt, a Német Munkaadói Szövetség korábbi elnöke pedig beszédében a nők, valamint az idősebb munkavállalók munkavállalási lehetőségeinek támogatását sürgette.

Dale A. Martin a kamara közleménye szerint hangsúlyozta, hogy ez a téma ugyanúgy érinti a német cégeket, mint az országban működő egyéb vállalkozásokat. Ezért gyakorlati, életszerű megoldásokra van szükség, mint például a tervezett, példás munkaadói kezdeményezéseket elismerő kiválósági cím.

Dieter Hundt professzor szerint a jól képzett szakemberek hiánya a német gazdaság számára is komoly kihívást jelent. Jelentős erőfeszítéseket kell tenniük a vállalkozásoknak, de a politikának is annak érdekében, hogy hosszú távon is biztosítani tudják a német gazdaság versenyképességét. Szükség van például a képzés javítására, a nők, valamint az idősebb munkavállalók munkaerő-piaci részvételének emelésére, vagy külföldi szakemberek célzott toborzására - mondta.
Úgy vélte, ennek érdekében növelni kellene a nők érdeklődését a műszaki és természettudományi területek iránt. Véleménye szerint a várható szakemberigény fedezésére olyan bevándorlási törvényre lenne szükség, amely a várható kereslet alapján meghatározza az Európai Unión kívüli érdeklődőkkel szemben támasztott nyelvtudási, képzettségi és munkatapasztalatokkal kapcsolatos elvárásokat.

Gabriel A. Brennauer, a kamara ügyvezetője kiemelte: a kiválósági cím - ezt a kamara azon vállalatoknak adományozza, amelyek példaértékűen törődnek munkatársaikkal - nemcsak szakmai elismerés, hanem a cégek számára segítséget jelenthet a munkaerő toborzása során is.
A szakképzett utánpótlás biztosítását szolgálja a DUIHK által alapított Szakképzési Díj is. Ezt az idén immár negyedszer ítélik oda, a zsűri ezekben a napokban értékeli a cégek, iskolák és kamarák által benyújtott közel negyven pályázatot, a győzteseket március 2-án hirdetik ki.

A DUIHK 2017-ben is folytatja tevékenységének jól bevált elemeit, így elkészíti konjunktúra-felmérését, amelynek az eredményeit április elején fogják bemutatni.

A kamara 2017-ben impozáns közösségi standdal lesz jelen az Ipar Napjai/MachTech, valamint az Automotive Hungary szakvásárokon. Az energiahatékonyság, illetve a megújuló energiák terén pedig napenergiával foglalkozó konferenciát rendez, és újra elindítja a hatékony vállalati energiagazdálkodást elősegítő továbbképzési programját (European Energy Manager - EUREM) is - közölte a kamara.
Az 1993-ban alapított DUIHK a német gazdaság hivatalos magyarországi képviselője, mintegy 900 tagvállalatával az ország legnagyobb bilaterális vállalati szövetsége, legfontosabb feladata a magyar-német gazdasági kapcsolatok előmozdítása.
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Alulról a negyedik helyen áll a magyar minimálbér az EU-ban - mutatjuk a számokat

Van olyan ország az EU-n belül, ahol több mint négyszer magasabb minimálbérrel számolhatnak a dolgozók, mint más tagországokban. Teljes cikk

Ezeken a helyszíneken ellenőriz a NAV február végén

A NAV ellenőrei számos helyszínen vizsgálják majd többek között az alkalmazottak bejelentését is. Teljes cikk

Kutatás: csak napi 2-3 órát tudnak koncentráltan dolgozni a munkavállalók, ez az oka

Egy friss kimutatás szerint egy átlagos munkavállaló évente kétszer annyi megbeszélésen vesz részt, mint két évvel ezelőtt, ami a koncentrált... Teljes cikk