Átlagosan bruttó 1200-1300 forintot keresnek óránként a diákmunkások
A DiákÉSZ közleménye szerint a diákok nyári munkavállalásához nincs szükség védettségi igazolványra.
Idén nyáron a munkát vállaló diákok száma 2019-hez hasonlóan ismét elérheti a 65-70 ezret, mivel az év első öt hónapjában már mintegy 50 ezer tanuló helyezkedett el a munkaerőpiacon a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetség (DiákÉSZ) tagjain keresztül - közölte a DiákÉSZ az MTI-vel. A diákok idén nyáron is a feldolgozóiparban, a gyártószektorban, a kereskedelemben, valamint a vendéglátás, a mezőgazdaság és turizmus területén tudnak majd a legnagyobb számban dolgozni. A szövetség számításai szerint a tanulókat heti 30-40 órában foglalkoztatják majd akárcsak a korábbi években. A munkát vállaló diákok órabére bruttó 1200-1300 forint körül alakul, Budapesten ez az összeg elérheti a bruttó 1300-1400 forintot is, vidéken viszont inkább bruttó 1100-1200 forint, míg az elmaradottabb régiókban vagy kisebb településeken 1000 forint körüli órabérek is előfordulnak.
A béremelésekre nyár végétől, ősztől látnak piaci realitást. Kiemelték, a diákok a korábbi szabályoknak megfelelően vállalhatnak munkát: tanszünet ideje alatt már 15 éves kortól dolgozhatnak a tanulók, 16-17 évesen pedig akár egész évben is, azonban fontos tudni, hogy mindkettő esetében a munkavállaláshoz kell a szülő beleegyezése. A szövetség szerint a diákok nyári munkavállalásához nincs szükség védettségi igazolványra. Ugyanakkor úgy vélik, hogy előnyt jelenthet, főleg azokban a munkakörökben, ahol jellemző a kapcsolattartás a vendégekkel, ez járványügyi szempontból indokolható lehet és hallottak már ilyet partnereiktől. A DiákÉSZ 15 tagszervezetből áll, a szövetség árbevétel alapján körülbelül a 65-70 százalékát fedi le az iskolaszövetkezeti piacnak.
MTI
fotó: unsplash.com
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
2025 októberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 692 700, a nettó átlagkereset 482 400 forint volt. A bruttó... Teljes cikk
A Microsoft kutatása szerint a mesterséges intelligencia okozta változás hatását az élet szinte minden területén érzékelni fogjuk. Teljes cikk
Az EP felszólít a munkavállalók érzelmi állapotával, magánbeszélgetéseivel és munkaidőn kívüli adataival kapcsolatos adatok feldolgozásának tiltására. Teljes cikk
- Szezonális munka, vagy hosszútávú karrier? Képes egy diák egész évben dolgozni? 3 hónapja
- Közel 30 ezren dolgoztak az idei Nyári Diákmunka Programban 4 hónapja
- Generációváltás a földeken: a nyugdíjasok mentették meg a nyári mezőgazdasági szezont 4 hónapja
- Barát, közösség, értelmes munka: így választanak diákok állást 4 hónapja
- Közel 30 ezren dolgoznak az idei Nyári Diákmunka Programban 5 hónapja
- Még várják a jelentkezőket a Nyári diákmunka programra 6 hónapja
- Van olyan település a Balatonon, ahol a szezonális munkaerő 60-70 százalékát adják a diákmunkások 6 hónapja
- Ekkora órabérért dolgoznak a diákok idén nyáron 6 hónapja
- Diákmunkák 2025-ben: a garantált bérminimum már csak a belépő? 7 hónapja
- A diákmunkára szigorú szabályok vonatkoznak – ezekre figyelni kell a nyári munkavállalás előtt 7 hónapja
- Szülői szemmel - a diákmunka lehetőségei és előnyei 7 hónapja

Egy CEO naplója - a világ egyik legnépszerűbb podcastja